Gianina şi Alin Tănase, iuţi pe pantele Păltinişului

Gianina Tănase a cîştigat în week-end, pe pantele sibiene, întrecerea feminină de semimaraton, în vreme ce Alin Tănase a încheiat pe aceeaşi distanţă al treilea la general respectiv primul la categoria sa de vîrstă.

Gianina Tănase, pe... buturuga cu numărul 1

Sîmbătă 11 august a avut loc prima ediţie a concursului de alergare montană „Cindel în alergare”, desfăşurat în staţiunea Păltiniş, în organizarea asociaţiei „PeDale Sibiu”. Chiar dacă a fost la prima ediţie, concursul a fost foarte bine organizat, traseul ales a fost ideal pentru alergat, iar concurenţii au beneficiat de o vreme răcoroasă, propice pentru alergat.
În total au participat aproximativ 150 de alergători.

Sportivii de la CS Alternative Timişoara au participat şi de această dată şi au avut rezultate foarte bune. Astfel, la semi-maraton, Gianina Tănase şi-a continuat seria victoriilor la concursurile de alergare montană şi a ocupat locul 1 în întrecerea fetelor, cu timpul de 1:58:39.

În intrecerea băieţilor la semi-maraton, Alin Tănase (foto, pe prima treaptă a podiumului) a ocupat locul 3 la general şi locul 1 în cadrul categoriei 30-39 ani, cu timpul de 1:30:18, iar Costin Morariu a sosit al 20-lea, cu timpul de 1:57:45.

În proba de maraton a participat Călin Crainic, care la final a ocupat poziţia a 19-a la general şi a opta în cadrul categoriei 30-39 ani, cu timpul de 5:07:14.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport de masă și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.