Ioana Gheorghe (LPS Banatul şi CSM Timişoara), învingătoare la Bucureşti şi pe 200 de metri în etapa a II-a a Naţionalului

Ioana Teodora Gheorghe, sprintera de 17 ani pregătită la LPS Banatul şi CSM Timişoara de Ioan Damaschin, a câştigat astăzi în reuniunea finală a etapei secunde de campionat naţional pentru seniori, tineret şi juniori 1 şi Campionatul Naţional Universitar, şi proba de 200 de metri.

Ioana Gheorghe se impunea ieri în proba de 100 de metri iar astăzi a obţinut locul 1 în proba de 200 de metri feminină a competiţiei de la Bucureşti, cu timpul de 24,14, atleta născută în 1997 fiind cea mai tânără dintre primele 10 clasate ale întrecerii.

Următoarea destinaţie a Ioanei Gheorghe este cu delegaţia României în selecţia olimpică de la Baku, în Azerbaijan, weekend-ul viitor.

Colega sa de generaţie Delia Maria Irimia, tot o junioară 2 de la LPS Banatul, a încheiat a treia proba de 800 de metri a fetelor, cu timpul de 2:13,01.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.