Participare încununată cu medalii pentru CS Giroc-Chișoda la marșul de la Békéscsaba

În week-end-ul trecut, localitatea maghiară Békéscsaba a fost gazda celei de a 43-a ediții a Concursului internațional de marș. A fost mai degrabă un triunghiular, la competiție duelându-se sportivi din trei țări: România, Ungaria și Slovacia. Printre competitoare s-au numărat și patru componente ale CS Giroc-Chișoda, care n-au făcut un simplu act prezență, ci s-au ales cu câteva medalii.

Alessia Cristina Pop a încheiat a doua întrecerea la 5 km marș, cu timpul 27:00.16, la categoria de vârstă junioare U16, fiind devansată numai de Petra Kusa, de la clubul slovac AK ZTS Martin. Sportivă în lotul național, Alessia a concurat și la U18, cucerind și aici o medalie, cea de bronz.

Pentru proba de 1 km, la categoria 2009-2010, antrenoarea Oana Staicu a deplasat trei reprezentante: Deea Elena Ioanovici, Beatrice Yvonne Dinu și Iris Cristescu.

Deea Elena Ioanovici și slovaca Dominika Pernicka, de la Dukla Bansky Bystrica, au fost singurele concurente care au terminat cu un timp sub 5 minute, însă sportiva timișeană, al cărei timp a fost de 00:04.58, s-a ales doar cu medalia de argint. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Beatrice Yvonne Dinu (00:05.03), în timp ce Iris Cristescu (00:05.13) a fost a 6-a.

Medaliile obținute la Békéscsaba nu au fost deloc întâmplătoare. Deea Elena Ioanovici este campioana națională în proba de 2 km marș, Beatrice Yvonne Dinu  este campioană națională la categoria 2010, iar Alessia Pop este vicecampioană națională în proba de 3 km.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.