Patricia Petrescu și Timeea Costa (CSȘ & CSM Lugoj), locul 4 la Bacău la pentatlon, pe 200m

Atletismul lugojean a aliniat 3 sportive la sfârșitul săptămânii trecute la finala Campionatului Național FRA de sală rezervat categoriei de vârstă U16, reuniune găzduită de Bacău, unde Patricia Petrescu a obținut locul 4 la pentatlon iar colega sa de generație 2007 Timeea Costa s-a clasat tot a patra la 200 de metri, în vreme ce Dana Cazacu, tot de la CSȘ Lugoj cu dublă legitimare la CSM, a încheiat a cincea la 60m.

Bacău a găzduit în 5-6 martie finalele ediției din acest an a ”Naționalului” atletic indoor sub 16 ani iar sportivele Lugojului din generația 2007 au izbutit clasări pe locurile 4-5, Patricia Petrescu în proba de pentatlon, cu un total de 2.476 de puncte.

Petrescu, elevă la Școala Gimnazială Nr. 4 Lugoj și dublu legitimată la grupările locale Clubul Sportiv Școlar și Clubul Sportiv Municipal, n-a mai repetat și pe malurile Bistriței reușitele de la zonale, cu al căror punctaj ar fi ocupat distanțat locul secund în Moldova, încheind în schimb în imediata apropiere a podiumului prin a înregistra 10.16 secunde în proba de 60 de metri garduri a  fetelor, 1,38 metri la săritura în înălțime, 9,57 metri la aruncarea greutății – un record personal,  4,47 metri la săritura în lungime respectiv timpul 2:58.33 pe 800m. Altfel, Petrescu a ocupat și locul 9 în proba de săritură în înălțime, cu 1,30 metri.

Timeea Costa (n. 2007), elevă la Școala Gimnazială Nr. 4 Lugoj, s-a situat pe locul IV în proba de 200 de metri a fetelor, cu 27.61s, record personal, pe 400m înregistrând 64.34s.

Iar Dana Cazacu (n. 2007), elevă la Școala Gimnazială ”Eftimie Murgu” Lugoj, s-a clasat pe locul 5 în proba de 60 de metri, în 8 secunde și 23 de sutimi, la 200m încheind a 12-a în 28.68s. ”Felicitări tuturor sportivelor” a adresat antrenorul Adrian Vrudnik de la CSȘ Lugoj.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.