SUA, Jamaica și Regatul Unit, podium în finala feminină de 4x400m fără România

Ștafeta Regatului Unit a obținut locul 3 și medaliile de bronz în finala de sâmbătă seară a probei feminine de 4×400 de metri din reuniunea atletică a penultimei zile din cea de-a XXXI-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro cu un timp mai slab decât cel cu care se obținea al optulea loc de calificare din seriile zilei precedente, fază semifinală de care cvartetul ”tricolor” incluzând-o și pe Adelina Pastor însă n-a trecut.

2016_Summer_Olympics_logo.svg

SUA a câștigat finala de 4x400m a fetelor cu timpul de 3:19,06, cel mai bun din acest sezon pentru nord-americane, urmate pe podium de Jamaica, în 3:20,34, la fel – season best, și de britanice, în 3:25,88, bronz cu un timp inferior valoric celui al ocupantei locului 8 în semifinale, Australia, calificată în ultimul act în 3:25,71.

România înregistra în seriile de calificare timpul de 3:29,87, insuficient pentru pătrunderea în finala derulată aseară, în care pe celelalte poziții s-au situat ștafetele din Canada, Ucraina, Italia, Polonia și Australia.

În serii, ”tricolorele” mai erau depășite ca timp și de echipele din Germania, Franța, Bahrain, Olanda și India, fiind mai iuți doar decât cele din Cuba și Brazilia.

Cea de-a XXXI-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară Rio 2016 ia sfârșit astăzi, înaintea ultimelor finale pe podiumul ierarhiei medaliatelor fiind SUA, cu 43 de aur, 37 de argint și 36 de bronz, Regatul Unit, cu 27+22+16, China (26+18+26), urmate de Rusia și Germania – printre altele cu câte 17 de aur respectiv Japonia, cu 12. Un număr de 59 de delegații au obținut măcar o medalie de aur iar un total de 87 de țări cel puțin o medalie.

România are bilanțul de o medalie de aur, una de argint și două de bronz, modest dar și foarte firesc unui sport autohton în ton cu realitățile unei societăți indescriptibil de mizere.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.