Unii iau medalii la Botoșani. Petre Oprescu (CSȘ Lugoj), locul 3 în etapa finală a Naționalului de cros la copii 3. Echipa fetelor, locul 1 la ”Copile 3”

CSȘ Lugoj s-a aliniat în acest week-end la etapa finală a Campionatului Național de Cros organizat sub egida Federației Române de Atletism pentru categoriile de vârstă rezervate juniorilor 2 și 3 respectiv la copii – grupele 1, 2 și 3, iar câțiva dintre alergătorii instruiți de profesorul Adrian Vrudnik au cochetat cu lupta pentru medalii.

Iar Petre Alin Oprescu, concurând în cadrul categoriei ”Copii 3”, într-o cursă pe distanța de 1,2 kilometri, a încheiat al treilea, după Robert Axentiev, de la Delta Chilia Veche și tot din generația sa, 2007, respectiv Alexandru Șerban (CSȘ Caracal; n. 2008), obținând astfel medalia de bronz.

12932619_945675578873568_6750073224965285635_n

Tot la categoria copii 3, dar în întrecerea fetelor, CSȘ Lugoj a câștigat primul loc în ierarhia pe echipe, devansând grupările CSȘ Mediaș, LPS Botoșani și CSM Râmnicu Sărat. Cu clasări pe pozițiile 4, 7, 13, 14 și 16 din 31 de concurente aliniate la startul probei de un kilometru, elevele lugojence din generația 2007 au adus titlul la ”Copile 3” în Banat.

În ierarhia individuală, Patricia Maria Petrescu a încheiat în imediata apropiere a podiumului, iar Timeea Damaris Costa pe locul 7, Dana Maria Cazacu pe 13, Raisa Elena Maga pe 14 iar Sarah Valentina Maria Bozdog pe 16.

La etapa finală a ”Naționalului” de Cros juvenil și pentru copii din nord-estul țării au participat 498 de atleți, din care 286 la feminin și 212 la masculin, din 55 de cluburi.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.