Vătămanu şi Dumitrache, campioni naţionali şcolari

Sorin Claudiu Vătămanu şi Cosmin Ilie Dumitrache s-au impus sîmbătă în probele în care s-au aliniat cu ocazia primei zile a Campionatului Naţional Şcolar, disputată în două sesiuni de întreceri pe pista arenei Iolanda Balaş Soter din Bucureşti, în vreme ce Ioana Teodora Gheorghe respectiv Marcus Rafael Drăghici, din generaţii mai mici, au depăşit handicapul vîrstei, devenind vicecampioni naţionali în aceeaşi întrecere şcolară. Toţi cei 4 tineri atleţi sunt pregătiţi la LPS Banatul şi CSM Timişoara de antrenorul emerit Ioan Damaschin.

Sorin Claudiu Vătămanu a cîştigat proba de 400 metri cu timpul de 46.72 secunde, fiind devansat pe locul 2 de colegul său Marcus Rafael Drăghici, un junior mai mic, născut în 1995, în 49.17 secunde.

Cosmin Ilie Dumitrache a cîştigat atît seriile cît şi finala probei de 110 metri garduri, îmbunătăţindu-şi timpii de la o cursă la alta, de la 14.50 la 14.46 secunde.

Ioana Teodora Gheorghe, născută în anul 1997 şi de departe cea mai tînără dintre cele 8 finaliste cernute dintr-un total de 30 de atlete la startul probei de 100 metri, fiind cu măcar doi ani mai mică decît restul finalistelor, s-a clasat şi ea a doua, cu timpul de 12.18 secunde, sosind în urma Anei Maria Roşianu (n. 1993), cîştigătoare în 11.85.

Printre alte prezenţe timişene la start, spicuim locurile 7 ocupate de Mirabela Nicoleta Trăilescu, în proba de 400 metri, cu 59.72 secunde, respectiv Andrada Iulia Bulgăraşu, de la Colegiul I. Haşdeu din Lugoj, junioara născută în 1995 înregistrînd timpul de 20:46.77 pe 5.000 metri.

Naţionalul continuă duminică, avînd alte 15 probe, dintre care unele cu implicare timişoreană, inclusiv la ştafetă, după cele aproape 3o de probe derulate sîmbătă.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.