Vitezistele Ioana Gheorghe (LPS Banatul şi CSM Timişoara) şi Diana Puşcaşu (CSŞ Lugoj), locurile 1 şi 2 pe 100 metri, iar Cristina Bălan, prima pe 400m la Naţionalul de juniori 2, în Bucureşti

Începutul lunii mai a deschis sezonul atletic în aer liber iar sprinterele timişene, din Lugoj şi Timişoara, au obţinut câteva clasări pe podium în prima etapă a Campionatului Naţional de juniori 2 de la Bucureşti, numele fiind deja familiare…

Ioana Teodora Gheorghe, vitezista din generaţia 1997 pregătită la LPS Banatul şi CSM Timişoara de antrenorul emerit Ioan Damaschin a câştigat proba de 100 de metri atât în faza seriilor cât şi în semifinale, adjudecându-şi apoi şi finala, cu timpii de, pe rând, 12 secunde, 11,95 respectiv 12,03. Timişoreanca a fost secondată în semifinale şi finală de Diana Cristina Puşcaşu, de la CSŞ Lugoj, antrenată de profesorul Adrian Vrudnik, atleta din generaţia 1998 fiind cronometrată în 12,73 şi 12,81, după ce din serii se califica a treia, în 12,73.

Locul I şi pentru Cristina Daniela Bălan, de la LPS Banatul, atleta din generaţia 1998 câştigând finala probei de 400 metri cu timpul de 57,73, după ce în calificări era cronometrată în 58,55.

Anita Claudia Zaro, colega sa de la „Banatul” Timişoara din generaţia 1999, a prins podiumul probei de 3.000 metri, locul 3, cu timpul de 11:01,72, clasându-se a patra pe 1.500 metri, în 5:03,49.

Prima etapă a Naţionalului de juniori 2 a reunit un total de 27 de probe, pentru fete şi băieţi, unele disputate cu serii de calificare şi semifinale, totalul atleţilor participanţi fiind de 336, dintre care 195 la masculin şi 131 la feminin, de la 84 de cluburi din ţară.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.