Formula 1, Brazilia 2018. Al cincilea titlu consecutiv la constructori, pentru Mercedes

Penultima cursă a sezonului a fost câștigată de proaspătul încoronat campion mondial Lewis Hamilton, care s-a impus la capătul unei curse în care a plecat din pole position, după ce a reușit un nou record al pistei, în calificări. Cu Hamilton învingător și cu Bottas al patrulea, Mercedes reușește să câștige titlul constructorilor, pentru al cincilea an consecutiv.

Singurul în măsură să-i creeze probleme, într-o oarecare măsură, campionului mondial, a fost Max Verstappen, la capătul unei evoluții entuziasmante, în binecunoscutul său stil. Ghinionul lui Verstappen s-a consumat pe la mijlocul cursei, într-un duel ciudat cu Ocon, care se afla cu un tur în spatele său și care a ținut să revină în același tur cu pilotul Red Bull. A fost un contact în urma căruia ambii piloți s-au răsucit. Verstappen a pierdut șefia cursei, în timp ce Ocon s-a ales cu o penalizare. Deși a încercat să recupereze, pentru olandez a fost însă prea târziu și în cele din urmă a trebuit să se mulțumească pe a doua poziție a podiumului.

Podiumul a fost completat de Kimi Raikkonen, un rezultat neasteptat de bun pentru finlandez, in comparatie cu locul 6 ocupat de coechipierul sau de la Ferrari, Sebastian Vettel, care a plecat de pe a doua pozitie a grilei de start.

Clasament piloti: 1. Lewis Hamilton 383 p., 2. Sebastian Vettel 302 p., 3. Kimi Raikkonen 251 p.

Clasament constructori: 1. Mercedes 620 p., 2. Ferrari 553 p., 3. Red Bull 392 p.

Ultima cursa a sezonului, după cum anunță tot http://24auto.ro/ este programata pe 25 noiembrie, la Abu Dhabi, in Emiratele Arabe Unite.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.