Neamțul Manuel Lettenbichler câștigă Red Bull Romaniacs, cel mai aspru Enduro: VIDEO

Motociclistul german Manuel Lettenbichler, de la Red Bull KTM Factory Racing, a câștigat cea de-a 17-a ediție a Red Bull Romaniacs grație unui finish în trombă în solicitanta etapă a patra în Sibiu, încoronat rege neoficial al Carpaților cu mai bine de două minute avans în cel mai tare Enduro din circuitul mondial, cu mențiunea că toate celelalte curse din ediția 2020 a World Enduro Super Series (WESS) au fost anulate. A rezistat în program doar ”nebunia verticală”, Vertical Madness Edition, unica reuniune de Enduro extrem din calendarul anului în curs. Etichetă la superlativ pe care Red Bull Romaniacs și-a atras-o în ultimii ani, magnetizând competitori din circa 50 de țări, care au concurat în 5 zile, prima sub forma unui contracronometru individual, următoarele în curse offroad în zona montană a Sibiului, 600 de kilometri de parcurs prin sălbăticia Carpaților.

Sursa foto Red Bull Cliff Diving World Series 2020

După peste 20 de ore de curse, numai două minute și 26 de secunde i-au despărțit pe primii 2 clasați la finele celor 5 etape, o calificare contracronometru individual și 4 trasee de offroad, neamțul Manuel Lettenbichler păstrându-și coroana în Red Bull Romaniacs, urmat de britanicul Graham Jarvis, iar la peste 14 minute de speniolul Alfredo Gomez. Care a prins podiumul cu doar 13 secunde avans în fața sud-africanului Young, după care al cincilea la sosire, britanicul Bolt, a fost la alte 17 minute, binișor în urmă.

Ediția 2020 a Red Bull Romaniacs, la Sibiu, a fost una de referință din câteva puncte de vedere: