Andra Olariu, dublă câştigătoare la Internaţionalele de Tineret ale Serbiei, de la Novi Sad. CSM Timişoara, 3 locuri I şi un loc secund

Andra Olariu, multipla campioană naţională a României, a câştigat două dintre probele categoriei sub 17 ani ale Internaţionalelor de badminton pentru tineret ale Serbiei, de la Novi Sad, colegii ei mai mici de la CSM Timişoara, Alexandra Soare şi Vlad Dehelean, clasându-se pe locurile 1 respectiv 2 la U11 şi U9.

Alexandra Soare, Vlad Dehelean şi Andra Olariu

Andra Olariu a câştigat toate cele 4 partide de simplu respectiv 3 de dublu fete, adjudecând pentru România două probe la U17. La simplu, a dispus de două ori de Natasa Pavlovic, din partea gazdelor, cu care s-a impus la dublu.

Alexandra Soare, favorită numărul 2 al probei de simplu fete la sub 11 ani, a învins în toate cele 5 meciuri, urcând pe prima treaptă a podiumului.

Badmintoniştii sârbi au câştigat majoritatea celor 18 probe de concurs, iar pe lângă cele două românce au mai obţinut locul 1 şi sportivi din Moldova, Bulgaria şi Bosnia şi Herţegovina, dintr-un total de 107 adolescenţi la start, reprezentând 8 naţiuni, printre care şi Macedonia, Grecia sau Algeria.

Timişorenii au mai obţinut şi un loc secund, Vlad Dehelean pierzând finala categoriei sub 9 ani, şi au mai participat în cele 3 zile de concurs din „Slana Bara” şi prin Paul Haranguş, la sub 13 ani, respectiv Daniel Popescu şi Alexandra Haranguş, la U15.

Competiţia, inclusă în circuitul continental de juniori, a programat câte 4 probe de concurs la categoriile sub 11, 13, 15 şi 17 ani, printre care simplu fete respectiv băieţi, şi două probe la U9.

Acest articol a fost publicat în Badminton, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.