Bocşenii domină „Cupa Bârzava” la U15

Funcţionala sală de sport din Bocşa a găzduit recent competiţia de badminton pentru categoriile de vârstă de 11, 15 şi 17 ani dotată cu „Cupa Bârzava”, reunind jucători din Timişoara, de la CSS 1, dar şi din Sopotul Vechi, în zona Almăj, şi Bocşa, a cărei pereche mixtă va reprezenta judeţul Caraş Severin la faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar.

De fapt, tinerii badmintonişti bocşeni alcătuiesc un talentat nucleu de sportivi, antrenându-se la sală şi evoluând de doi ani de zile, cu minusul că, nefiind afiliaţi ca şi grupare sportivă forului federal, nu pot participa la competiţii şi nu pot atrage cluburi vizitatoare în întreceri pe teren propriu, absenţa reşiţenilor fiind completată de data aceasta de alinierea la „Cupa Bârzava” a unei echipe a CSS 1 Timişoara.

La categoria 11 ani, băieţi, ordinea pe podium a fost 1. Voin Armin, din Sopotul Vechi, 2.Moisă Emanuel, din Bocşa, 3. Colarik Robert, din Bocşa. În rândul fetelor s-a impus Găină Maria, din Sopotul Vechi, urmată de Rîncu Daiana, tot din Sopotul Vechi, şi Ardelean Andreea, din Bocşa.

Copii şi juniori participanţi la "Cupa Bârzava", în Bocşa

La categoria 15 ani, la băieţi a învins Dragomir Vlad (Bocşa), urmat de Moisă Gabriel (Bocşa) şi Râmneanţu Elias (Bocşa), iar la fete Morin Teodora, tot din Bocşa, secondată de Brăilă Alexandra (Bocşa) şi Iokai Verona (Bocşa).

Voinov Armand, de la CSS 1 Timişoara, s-a impus la categoria 17 ani, fiind urmat pe podium de Lungu Alexandru (Bocşa) şi Mihaiu Alin (Bocşa). Kromek Lidia (Bocşa) a câştigat la fete, urmată de Wolfer Renate (CSS 1 Timişoara) şi Suru Diana (Sopotul Vechi).

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Bocşenii domină „Cupa Bârzava” la U15

1. sunt Alex:X spune:

Salut si eu am partcipat la acest concurs sunt de la clubul Politehnica Iasi a fost super:D:X