Bronz pentru Maria Duțu și Ioana Grecea la Internaționalele de Juniori ale Ungariei

Maria Duțu (CSȘ6 București) și Ioana Grecea (Sportul Studențesc București) au câștigat medalia de bronz la dublu feminin în cadrul Internaționalelor de Juniori ale Ungariei, de la Pecs. Sportivele în ”tricolor”, care în următoarele săptămâni vor împlini 16 ani, au reconfirmat că formează un dublu de valoare și privesc cu încredere anul 2017. În clasamentul european de U17 ele ocupau, înaintea acestui rezultat, locurile 8 respectiv 13 la dublu feminin.

16651109_1282446705132236_2022941224_o

Duțu și Grecea sunt componente ale lotului național de juniori, iar în anul 2016 au fost sfert finaliste la Campionatul European U15 și au obținut medaliile de bronz la Internaționalele de Juniori ale României respectiv la Internaționalele Bulgariei la U17.

Pentru Maria Duțu și Ioana Grecea urmează un an încărcat, cu participări la multe competiții internaționale, de pregătire pentru Campionatul European U17, care va avea loc în luna noiembrie și pentru care obiectivul propus este de a obține o medalie. În ceea ce le privește pe junioarele grupărilor bucureștene, ele sunt determinate să lupte pentru calificarea la Jocurile Olimpice de Tineret din 2018.

Acest articol a fost publicat în Badminton, Sport juvenil și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.