CSM Timişoara, locul 3 la Campionatul Naţional pe echipe de 13 ani, Alexandra Soare pe 2 la dublu fete iar Vlad Dehelean pe 3 la simplu băieţi

Internaţionalele României sunt de-acum istorie, până la ediţia lor din martie 2014, iar lumea badmintonului local s-a reîntors la întrecerile interne, găzduite recent la Deva atât pentru juniori cât şi la nivel de amatori şi veterani.

CSM Timişoara a aliniat una dintre puţinele grupări prezente la Campionatul Naţional pentru echipe de juniori de 13 ani iar sportivii săi au concurat şi în întrecerea individuală, disputată în paralel şi dotată cu Cupa României pentru badmintonişti de 13 ani, dar şi la categoria 9 ani.

Astfel, Alexandra Soare s-a clasat a doua în proba de dublu fete, cu Maria Ghiauş, de la CSŞ6 Bucureşti, iar o altă tânără speranţă de la CSM Timişoara, Vlad Dehelean, s-a situat al treilea în proba de simplu băieţi a categoriei 9 ani, ambii urcând pe podiumul de premiere al Cupei României.

Pe echipe, CSM Timişoara s-a clasat a treia în Campionatul Naţional pentru categoria 13 ani, în alcătuirea Alexandra Soare, Ioana Stoenica, Diana Popescu, Paul Hărănguş, Bogdan Mihai, Vlad Dehelean.

La Deva s-a disputat totodată şi „Cupa Primăverii” pentru amatori şi veterani, în toate cele 5 categorii de concurs şi pe mai multe grupe de vârstă, timişorenii fiind în forţă atât la start cât şi pe podiumurile întrecerilor.

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.