Cu peste 20 de medalii obţinute la “Cupa Copşa Mică”, badmintoniştii lui CSM Timişoara iau acum calea Austriei

Încărcaţi de medalii la cea de-a cincea ediţie a reuniunii amicilor badmintonului de la Copşa Mică, sportivii de la CSM Timişoara se gătesc de o tradiţională descindere la Pressbaum, punct de reper în sportul la fileu austriac, unde Sonia Olariu devenea campioană naţională a Austriei în întrecerea pe echipe, cu clubul local.

Cupa Copşa Mică a reunit la startul celei de-a 5-a ediţii şi numeroşi badmintonişti timişoreni, care au strâns şi mai multe medalii

 

 

Într-adevăr, juniorii de la Clubul Sportiv Municipal vor căpăta în weekend o semnificativă experienţă competiţională cu ocazia concursului pe echipe sub 15 ani organizat de gruparea din ţara alpină, unde cei de pe Bega se vor prezenta cu o formaţie având în componenţă 3 fete, şi anume Alexandra Soare, Alexandra Haranguş şi Maria Duţu, împrumutată de la CSŞ 6 Bucureşti, şi tot atâţia băieţi, Daniel Popescu, Paul Haranguş şi Andrei Badea, şi acesta sub formă de împrumut, de la CSŞ Oneşti, însoţiţi fiind de antrenorii Ştefan Nyari şi Corina Dan. CSM Timişoara nu va fi însă unica grupare românească la startul întrecerii juvenile de la Pressbaum, CSU Galaţi optând la rândul ei pentru alinierea la startul tradiţionalei competiţii.

Cum se vor descurca bănăţenii acolo, rămâne de văzut, dar până atunci să trecem în revistă clasaţii pe podiumul de premiere al “Cupei Copşa Mică” la badminton, ajunsă la cea de-a cincea ediţie, concursul anual pus la cale de Mihai Macarei în orăşelul ardelean cu un număr notabil de practicanţi pe cap de locuitor constituind şi de această dată un succes, dublat din punctul de vedere al celor de pe malurile Begăi de reuşitele regăsite în 7 clasări pe locul I, şase pe poziţiile secunde şi 9 pe locul 3…

Dublu Mixt Extra

 

1          Alin Popescu+Magda Lozniceriu (CSM Timişoara/CS Preventis Iaşi)

2          Gabriel Turcu+Ioana Biciin (CS Preventis Iaşi)

3          Mugur Barbu+Andreea Bălan (CS Preventis Iaşi)

3          Paul Cojocaru+Ioana Monica Matei (Badminton Club Deva/CS Badminton Tg. Mureş)

Dublu Băieţi +35

1          Mihai Paul Tudori+Gabriel Turcu (CS Preventis Iaşi)

2          Mugur Barbu+Silviu Turicianu (CS Preventis Iaşi)

3          Cătălin Eugen Nicoară+Dan Rotuna (CS Preventis Iaşi/CSM Timişoara)

3          Cosmin Chiribău+Dragoş Mihailide (Bacău / CS Sport Plus Brăila)

Simplu Băieţi +35

1          Gabriel Turcu (CS Preventis Iaşi)

2          Valentin Maier (CSM Timişoara)

3          Mihai Paul Tudori (CS Preventis Iaşi)

3          Mugur Barbu (CS Preventis Iaşi)

Dublu Mixt – C

1          Dietmar Dragos Rizea+Raluca Andreea Rizea (weplaybv)

2          Silviu Rusu+Ana Fabiola Rusu (AS Copşa Mică)

3          Cristian Grigoriu+Catrinel Maria Cîrlan (AS Copşa Mică/CS Preventis Iaşi)

3          Cristi Laza+Adina Păceana (CSM Timişoara)

Dublu Fete – C

1          Raluca Bivol+Adina Paceana (CS Preventis Iasi/CSM Timisoara)

2          Simona Dragos+Raluca Andreea Rizea / Badminton Club Cluj/weplaybv

3          Madalina Luca+Teodora Mihalache / AS Copsa Mica

Dublu Băieţi – C

1          Laurenţiu Paul Dragotă+Silviu Rusu  / AS Copsa Mica

2          Dragoş Drăghiciu+Paul Drăghiciu / AS Copsa Mica

3          Paul Harangus+Marcus Macarei / CSM Timisoara /AS Copsa Mica

3          Mircea Valentin Coman+Alexandru Rizea / weplaybv

Simplu Fete – C

1          Catrinel Maria Cîrlan / CS Preventis Iasi

2          Raluca Andreea Rizea / weplaybv

3          Madalina Luca / AS Copsa Mica

3          Simona Dragoş / Badminton Club Cluj

Simplu Băieţi – copii

1          Alexandru Rizea / weplaybv

2          Raul Mircea Diodiu / BCL Prafu

3          Cristi Laza / CSM Timisoara

3          Paul Harangus / CSM Timisoara

Dublu Mixt – B

1          Silviu Turicianu+Ioana Biciin / CS Preventis Iasi

2          Alin Popescu+Andreea Bălan / CSM Timisoara/CS Preventis Iasi

3          Mihai Macarei+Gabriela Macarei / AS Copsa Mica

3          Paul Cojocaru+Alexandra Harangus / Badminton Club Deva/CSM Timisoara

Dublu Fete – B

1          Alexandra Harangus+Gabriela Macarei / CSM Timisoara/AS Copsa Mica

2          Lelia Ionescu+Roxana Novac / CSM Timisoara

3          Andreea Balan+Ioana Biciin / CS Preventis Iasi

Dublu Băieţi – B

1          Alin Popescu+Daniel Popescu / CSM Timisoara

2          Valentin Maier+Dan Rotuna / CSM Timisoara

3          Mircea Valentin Coman+Gabriel Sirbu / weplaybv/Oneşti

3          Cosmin Chiribau+Mihai Macarei / Bacău / AS Copsa Mica

Simplu Fete – B

1          Alexandra Haranguş / CSM Timişoara

2          Gabriela Macarei / AS Copşa Mică

3          Roxana Novac / CSM Timişoara

4          Ana Fabiola Rusu / AS Copşa Mică

Simplu Băieţi – B

1          Daniel Popescu / CSM Timisoara

2          Jeremy Berger / Alba

3          Valentin Maier / CSM Timişoara

3                 Mihai Macarei / AS Copşa Mică.

*Clasări conform www.mirceahodarnau.ro (MediaşNews)

 

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


patru × = 36

 


Ultimele articole din categoria Badminton: