Juniori inițiați în special prin proiectul Shuttle Time, într-un turneu internațional în premieră în Sala UVT

Desfășurată în premieră la noua gazdă a badmintonului timișorean, Sala UVT, ”Cupa Prieteniei” a adunat la start 106 copii și juniori pe 5 categorii de vârstă atât la fete cât și la băieți, jucând un total de 199 de partide. Iar majoritatea celor prezenți în concurs au luat contact cu badmintonul prin programul mondial Shuttle Time, implementat de către Federația Romană de Badminton începând cu anul 2012.

”Cupa Prieteniei” a fost cu participare internațională, din Vrsac dar și Zrenjanin, precum și autohtonă, din clasicele ”pepiniere” bănățene din Bocșa cărășeană și Deta timișeană, plus Timișoara, rezultând un total de 6.658 de mingi disputate în 426 de seturi, cu o durată integrală de joc de 2.101 minute, adică aproape 11 minute pe partidă. Dar mai presus de cifrele seci ale întrecerii, emoțiile și bucuriile copiilor și juniorilor, însă și ale părinților.

A fost așadar vorba despre meciuri ale unor copii „crescuți” în mare parte prin proiectul Shuttle Time, ”Cupa Prieteniei” propunând întreceri pe 5 categorii de vârstă, de la U9 până la sub 17 ani și derulându-se într-un interval de aproape 8 ore, la finele cărora cei mai merituoși au fost premiați.

Evenimentul a propus și o secțiune specială, ”Register”, atât la fete cât și la băieți, un fel de „avansați”, în care au jucat copii legitimați împreună cu aceia dintre nelegitimați care au răspuns cu plăcere și au făcut față provocării celor dintâi.

Dar iată-i și pe ocupanții podiumurilor la toate categoriile de concurs:

U9 F

1 Cristina Sîrbu / CSM TIMIȘOARA

2 Ana Dimitrijevic / FANATIK VRSAC

3 Mihaela Mois / RUDOLF WALTHER TIMIȘOARA și Denisa Vlădulescu / R WALTHER TIMIȘOARA

U11 F

1 Raluca Turturică / CSM TIMIȘOARA

2 Edina Suciu / DETA

3 Jana Sovilj / FANATIK VRSAC și Sara Palfi / DETA

U13 F

1 Daiana Rotiș / BOCȘA

2 Diandra Muller / BOCȘA

3 Luminița Vlad / R WALTHER TIMIȘOARA și Giulia Liszkai / DETA

U15 F

1 Ana Slamarski / FANATIK VRSAC

2 Samina Hollerbach / R WALTHER TIMIȘOARA

3 Jannice Runcan / CSM TIMIȘOARA și Crina Badea / BOCȘA

U17 F

1 Larisa Ceaciru / BOCȘA

2 Giorgiana Vasilaș / R WALTHER TIMIȘOARA

3 Denisa Galea / R WALTHER TIMIȘOARA

”Register” F

1 Alexandra Soare / CSM TIMIȘOARA

2 Cristina Soare / CSM TIMIȘOARA

3 Briana Herciu / CSM TIMIȘOARA și Alexandra Chiosa / CSM TIMIȘOARA

*

U9 B

1 Teofil Stoica / CSM TIMIȘOARA

2 Raul Pluștea / DETA

3 Marko Karakas / FANATIK VRSAC și Vlad Radu / CSM TIMIȘOARA

U11 B

1 Vuk Dimitrijevic / FANATIK VRSAC

2 Dario Livițchi / DETA și Stefan Necakov / FANATIK VRSAC

3 Vanja Kovac / FANATIK VRSAC

U13 B

1 Bogdan Stanisic / FANATIK VRSAC

2 Andrei Milos / BOCȘA

3 Darius Barb / BOCȘA și Ivan Safarik / FANATIK VRSAC

U15 B

1 Aleksandar Safarik / FANATIK VRSAC

2 Leonard Vasi / BOCȘA

3 Claudiu Vrînceanu / BOCȘA și Robert Kubik / CSM TIMIȘOARA

U17 B

1 Andrej Safarik / FANATIK VRSAC

2 Andrei Vasilaș / R WALTHER TIMIȘOARA

3 Marius Lazăr / R WALTHER TIMIȘOARA și Alex Kovacs / DETA

”Register”B

1 Paul Hărănguș / CSM TIMIȘOARA

2 Andrej Safarik / FANATIK VRSAC

3 Leonard Vasi / BOCȘA și Andrei Vasilaș / R WALTHER TIMIȘOARA.

 

Acest articol a fost publicat în Badminton, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Badminton: