Timişorenii, şi primii la Naţionalul de seniori, veterani, amatori

Perechea timişoreană Alin Popescu – Valentin Maier a câştigat o finală, cea rezervată amatorilor, şi a pierdut o alta, tot la dublu băieţi, dar a veteranilor peste 35 de ani, în cadrul Campionatului Naţional de badminton pentru veterani, seniori şi amatori, în cadrul căruia sportivii de pe Bega au mai obţinut un loc 2, prin Dan Gorbănescu, în proba de simplu băieţi a veteranilor peste 45 de ani, şi o pleiadă de clasări pe cea de-a treia poziţie a podiumului.

Vă prezentăm şi câteva clişee cu clasaţii timişoreni pe podium, pregătiţi şi conduşi în competiţie de antrenorii Ştefan Nyari şi Corina Dan, dar iată mai întâi performanţele acestora… Astfel, între seniori, Marius Corciuc, încă evoluând pentru CSM Oneşti deşi trăieşte şi se pregăteşte în Timişoara, urmând să treacă din sezonul viitor în nou înfiinţata secţie de badminton a Clubului Sportiv Municipal, a ocupat locul 3, la fel ca şi la dublu băieţi, în pereche cu Constantinescu George (Sportul Studenţesc), poziţia a treia pe podium, conform întrecerilor din badminton, ocupând-o împreună cu gemenii Mircea şi Radu Vasiu.

La dublu mixt între seniori alte locuri 3, şi anume pentru acelaşi Marius Corciuc, în cuplu cu Lozniceriu Magda (Poli Iaşi), respectiv pentru timişorenii Vicent Dusnoki şi Emanuela Avrămuţ (Banusport Timişoara).

Dusnoki Vicent s-a clasat al treilea şi la categoria peste 35 ani a veteranilor, în proba de simplu băieţi, în vreme ce la dublu băieţi locul 2 a fost adjudecat, cum am amintit în introducere, de Alin Popescu şi Valentin Maier.

Vicent Dusnoki a luat locul 3 la simplu băieţi şi la peste 40 de ani, tot între veterani, pe locul 2 la simplu peste 45 ani clasându-se Dan Gorbănescu, cu Valentin Maier pe locul 3 respectiv cu perechea de dublu băieţi Alin Popescu – Valentin Maier prima la peste 45 ani, amatori.

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.