Baschetbaliștii Timișoarei pierd și la Dinamo, al treilea eșec succesiv

Autori ai unui reușit sezon de toamnă, cu victorii aproape pe linie în 3 competiții diferite, ”violeții” de la SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara au suferit în schimb sâmbătă seară a treia înfrângere consecutivă în ”Conferința B” a campionatului Ligii Naționale, de astă dată mai strânsă în București, deși rămași la pauză cu 19 puncte în urma lui Dinamo: 77:71 (41:22).

Depășiți clar la Oradea înaintea Anului Nou la 23 de puncte diferență, iar pe 4 ianuarie în Banat chiar cu 25 de puncte de către CSO Voluntari, alb-violeții Timișoarei au pășit cu stângul la intrarea pe ultima turnantă a returului ”Conferinței B” cu 9 echipe, care va lua sfârșit luna aceasta, când primele 5 clasate se califică în întrecerea superioară Top10 a fazei a doua a campionatului, elevii lui Petricevic pierzând sfertul inaugural al întâlnirii de la ora 18 din capitală, din etapa a XV-a a competiției, și capotând apoi mult mai drastic în cel de-al doilea, cu 20:6

Conducând o singură dată și pentru numai 21 de secunde în cel de-al treilea minut, 4:5 grație ”triței” lui Djokovic, component al unui 5 de start și cu Năsturescu, Gajic, Kesar și Lazar, oaspeții timișoreni s-au văzut rapid conduși și cu 8 puncte în limita primelor 5 minute – diferență maximă a sfertului inaugural, în favoarea dinamoviștilor în alcătuirea Ingram, Wojciechowski, Mandache, Moldoveanu, Edge, care, înscriind în special pe mâna cinciului de bază, au legat un run de 15 puncte în sfertul secund, spre finele căruia s-au detașat și la 21 de puncte – maximum, 41:20 cu un minut și 4 secunde înaintea pauzei.

Revanșă adjudecată?

Dat fiind că alb-violeții n-au câștigat nici sfertul 3, remizat, bucureștenii s-au impus într-adevăr după ce în noiembrie cedau în tur pe Bega cu 91:74, în ciuda revirimentului timișorenilor din ultimele zece minute, tardiv însă și întârziat: 21:16, 20:6, 20:20, 16:29.

Bănățenii s-au alăturat astfel formațiilor din estul țării tot cu câte 5 înfrângeri, și anume din Constanța și Galați, dinamoviștii rămânând în schimb cu șase eșecuri, precum ilfovenii Voluntariului, depășiți vineri în deplasare cu 88:84 de CSA Steaua, viitoare vizitatoare miercuri de la ora 18:30 a sălii ”Constantin Jude”, în antepenultima rundă a returului, în condițiile în care roș-albaștrii au chiar 7 insuccese, cele mai puține, de fapt unul singur, fiind în contul liderului detașat bihorean, întrecut doar acum exact 3 luni la Timișoara, cu 77:73, dar triumfător tot sâmbătă pe litoral cu covârșitorul 61:108.

Într-adevăr, elevii lui Dragan Petricevic au câștigat cel mai adesea în sezonul de toamnă, de 5 ori în 6 apariții în Alpe Adria Cup, în ambele partide din Cupa României, în care s-au calificat în turneul Final8 de luna viitoare, și în majoritatea întâlnirilor din campionat, chiar și împotriva celor din Oradea, însă iată că de dată recentă eșecurile s-au adunat șirag la cumpăna dintre ani, ”violeții” pierzând și după ce au stat în runda din weekend-ul trecut, la ora Crăciunului după ritul vechi.

Pauza nu le-a fost însă sfetnic bun, timișorenii jucând cu doar 9 sportivi în deplasarea în capitală, Gajic integralist și autor a 18 puncte cu 7 ”trițe” ratate, Djokovic și el cu 36 de minute pe teren, reușind 12 puncte, 7 recuperări și 8 pase decisive, Lazar 4 puncte și 7 recuperări în 35 de minute jucate, nouă componenți dintre care Vujosevic n-a jucat nici două minute, iar ex-dinamovistul Năsturescu 7, cei doi, fără a puncta.

Comparativ, Manolopopulos s-a bazat chiar pe numai 8 dinamoviști, însă măcar un sfert de oră pe Ștefan Grasu – cel mai puțin jucat, răstimp în care a marcat 7 puncte, tot 18 înscriind și Andrei Mandache, polonezul Wojciechowski 15, Darnell Edge 13 puncte în 35 de minute pe teren – cel mai mult la gazde, Addison 11, Vlad Moldoveanu și el cu 7 puncte, Ogide 4 și Ingram două puncte.

Și mai multe ”trițe”, chiar opt, a ratat însă macedoneanul de 27 de ani Adem Mekic (1,97m), la debut cu peste 26 de minute în care a marcat 9 puncte pentru învinși, la care a sosit pentru a acoperi pozițiile 2-3 de la liderul campion MZT Skopje Aerodrom, cu 18 apariții în acest sezon – 9 în Liga Adriatică, McClellan înscriind 16 iar Kesar zece, în vreme ce Petrescu două puncte, al șaselea cel mai jucat component al bănățenilor, 19 minute, și după texan, cu 22 de minute.

Timișorenii nu s-au mai impus în campionat din 17 decembrie, când treceau acasă de nou-promovata ABC Laguna, iar acum au ocazia să depășească o altă formație din capitală, CSA Steaua, după care se vor afla înaintea aparițiilor finale în retur, la Constanța și pe teren propriu cu gălățenii, triumfători la scor sâmbătă cu ABC Laguna, 74:53.

În februarie, bănățenii vor juca în turneul Final8 de la Constanța al Cupei României cu campioana U-BT Cluj, pe 11 ale lunii, atunci când vor fi programate și celelalte sferturi, și anume CSO Voluntari – SCM Universitatea Craiova, CSM CSU Oradea – FC Arges Pitesti și CSM Athletic Constanta – Rapid Bucuresti, semifinalele urmând a se juca la 13 februarie, iar finala pe 15 februarie 2023.

Ultimele rezultate și programul rundei viitoare, intermediară, a 16-a și antepenultima, pe coloana clasamentului la zi a secțiunii Baschet.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.