Baschetbaliștii violeți înving la limită în overtime cu maghiarii și câștigă ”Cupa Timișoara”

Pe plan internațional, Spania a câștigat duminică în Germania finala EuroBasket, 88:76 într-un ultim act dominat în fața Franței, ibericii cucerind astfel al patrulea titlu continental, pe plan local ”violeții” impunându-se la limită în overtime după ce pierdeau sferturile după pauză ale ultimei întâlniri din cadrul triunghiularului ”Cupei Timișoara”, 81:80 (38:26, 67:67) cu maghiarii din Kecskemét, ceea ce a constituit un fel de finală a turneului de verificare, în condițiile în care ambele echipe treceau vineri și sâmbătă de sibieni.

La Berlin, Spania a condus permanent în fața Franței și a câștigat finala Campionatului European de baschet masculin, cu 88:76 (47:37), Juancho Hernangomez înscriind nu mai puțin de 27 de puncte pentru ibericii selecționați de Sergio Scariolo, după ce gazda Germania a învins în finala mică, pentru locul 3, 82:69 cu Polonia, într-un alt duel al vecinelor, nemții intrând în careul fruntaș după ce îi eliminau în sferturi pe eleni, iar polonezii chiar pe deținătorii titlului, 90:87 cu Slovenia, condusă și cu 20 de puncte de balticii aliniind între primii 5 și sportivi naturalizați precum AJ Slaughter sau Cel, caz valabil și în ceea ce-i privește pe ex-iugoslavi, cu Tobey în cvintet.

De fapt, și în cinciul turneului final EuroBasket a fost nominalizat un baschetbalist de peste Atlantic, Brown, din formația Spaniei, din care Willy Hernangomez – și acesta marcator tot a 14 puncte în actul final, precum nord-americanul, a fost desemnat MVP al competiției, echipă ideală în care au mai fost incluși francezul Gobert, neamțul Schroder și Antetokounmpo, de la sfertfinalista Grecia.

La Timișoara, duminică de la ora 17, în sala ”Constantin Jude”, și după câteva meciuri de juniori, SCM OHMA Mozzart Bet a câștigat a doua partidă acasă din două înfățișări la sfârșitul săptămânii în cadrul ”Cupei Timișoara”, adăugând victoriei de vineri cu BC CSU Sibiu, cu 88:71, un succes la limită în overtime cu maghiarii de la Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét, semifinaliști în ediția trecută ai play-off-ului elitei din Ungaria, care jucau și sâmbătă, răsturnând atunci scorul după pauză în dauna ”galbenilor” de la BC CSU Sibiu.

”Violeții” antrenați de Dragan Petricevic au încheiat la egalitate primul sfert al partidei cu oaspeții de peste graniță, 18:18, câștigându-l clar pe cel de-al doilea, cu 20:8, timișoreni în avantaj la pauză cu 38:26, risipit în partea secundă, 16:18 în sfertul 3 și 13:23 în cel final, ceea ce a dus la minutele suplimentare din overtime, adjudecat de bănățeni la limită, cu 14:13.

Verificări victorioase înaintea ”dublei” oficiale de joi și vineri din Croația cu gazdele din Zabok și slovenii din Rogaska la debutul în grupele Alpe Adria Cup, timișorenii câștigând de 4 ori și pierzând două meciuri amicale în cele 6 partide jucate în pregătirile din ultimele două săptămâni, cinci întâlniri fiind cu formații din Ungaria și Serbia, dintre care 3 cu cei de la KTE-Duna Aszfalt Kecskemet, două pe tărâm maghiar, prima cedată, următoarea adjudeactă.

Maghiarii învingeau sâmbătă de la ora 16:30 cu 82:76 în fața lui BC CSU Sibiu, câștigând sfertul inaugural și cele după pauză, 23:20, 13:25, 25:17, 21:14. (foto baschet.scmtimisoara.ro)

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.