BC SCM Timișoara, învinsă la Târgu Mureș după ce a condus cu 14 puncte în sfertul trei. Jeremic, 20 la debutul pentru alb-violeți

BC SCM Timișoara a fost aproape de o mare surpriză la Târgu Mureș dar nu a putut să țină ritmul până la final și a fost învinsă de BC Mureș cu 92-88, pe sferturi: 24-24, 24-30, 22-20, 22-14. Goran Martinic și-a purtat formația spre victorie cu 33 de puncte. Nou-veniții la BC SCM Timișoara au contribuit cu 36 de puncte la debutul în alb-violet. Meciul de la Mureș a fost și primul a lui Nenad Mandic ca principal al formației timișorene în actualul mandat.

IMG_8832

Dalibor Djapa, cel mai bun marcator al timișorenilor la Mureș cu 24 de puncte (arhivă)

Gazdele de la BC Mureș au început partida în formula Jurevicius, Martinic, Mohammed, Ivanovic, Lazar. Timișorenii au avut parte de multe schimbări în pauza de sărbători, cu patru plecări și trei sosiri, plus schimbarea antrenorului principal. Nenad Mandic, la primul meci ca principal în actualul mandat pe banca violeților i-a trimis în 5-ul de start pe Zivanovic, Dundjerski, Toth și Djapa, alături de nou-venitul Jeremic. Martinic, de la distanță și Lazar cu un „3 points play” au dus scorul la 6-0, iar Djapa a înscris primele puncte ale timișorenilor după aproape două minute și jumătate. Jeremic a marcat de la distanță, după care a redus ecartul la o lungime, 10-9. Martinic a punctat de după semicerc, pentru 13-9, dar Zivanovic și Djapa au marcat și ei de la distanță, astfel că oaspeții au preluat pentru prima dată conducerea, 13-15 în minutul 6. Cele două echipe au trecut pe rând la conducere, iar Polyak a reușit o „triță” prin care a stabilit scorul primei pauze: 24-24. A doua perioadă de joc s-a disputat tot sub semnul echilibrului, oaspeții preluând conducerea în mai multe rânduri cu până la patru lungimi, dar mureșenii s-au păstrat aproape, iar Lazar a înscris pentru 48-49 cu ceva mai mult de un minut și jumătate până la pauza mare. Doar timișorenii au marcat în acest interval, astfel că la jumătatea partidei scorul era 48-54.

Alb-violeții au început sfertul trei la fel cum l-au terminat pe precedentul și au dus „run-ul” la 13 puncte, ajungând la un avantaj maxim de 14 lungimi, 48-62 în minutul 23. Ecartul era de 12 puncte după „trița” lui Djapa, 61-73 cu două minute și jumătate până la ultima pauză. Finalul sfertului le-a aparținut elevilor lui Prakuraitis care au reușit să reducă diferența și să intre în ultimele zece minute cu doar patru puncte de recuperat, 70-74.

Mohammed și Martinic au marcat de la distanță și au readus avantajul în tabăra gazdelor, 76-74, Djapa a egalat la 76, iar Fraseniuc și același Martinic au punctat de la distanță, iar bănățenii au pierdut mingea după ce nu au găsit drumul spre coș în timpul alocat. Barro a dus ecartul la opt puncte pentru gazde, dar Milencovici a păstrat speranțele timișorenilor după ce a marcat din spatele liniei de 6,75. Elevii lui Mandic au avut un moment favorabil cu 3:11 minute până la final când Fraseniuc a fost sancționat cu fault, după care a primit și tehnic. Djapa a marcat libera, dar aruncarea de la distanță a lui Milencovici nu și-a atins ținta și scorul a rămas 84-80. Timișoreanul a făcut al 5-lea fault și a fost eliminat, astfel că pe parchet a revenit Toth. Martinic a reușit a 9-a „triță” a sa în acest meci și a dus scorul la 87-80. Jeremic a marcat de afară și a strâns diferența la patru puncte, iar Lazar a înscris patru puncte la rând pentru 91-83 cu 43 de secunde până la final. Oaspeții au revenit în meci după liberele marcate de Dundjerski și „trița” lui Zivanovic, 91-88 cu 34 de secunde până la final. Doar Mohammed a mai punctat după ce a transformat o liberă, iar meciul s-a terminat cu 92-88. Dacă până la ultima pauză timișorenii au profitat mai mult de greșelile adversarilor, înscriind 18 puncte în urma mingiilor pierdute de gazde, față de 6 ale alb-albaștrilor, în ultima perioadă de joc situația s-a inversat, cu gazdele reușind 10 puncte din greșelile adverse, care au fost suficiente pentru a obține a 11-a victorie în campionat, care îi duce pe elevii lui Prakuraitis pe doi, la egalitate cu liderul CSM CSU Oradea, cu 27 de puncte.

BC SCM Timișoara a trecut pe lângă o mare surpriză la Mureș, dar rămâne cu cele 2 victorii obținute până acum în acest sezon. Alb-violeții și-au egalat performanța de 14 „trițe” reușite în meciul câștigat acasă cu Oradea. Timișorenii au un bilanț de 2 succese și 14 înfrângeri și sunt penultimii, cu 18 puncte, la egalitate cu codașa Gaz Metan Mediaș.

Goran Martinic a reușit o nouă partidă foarte bună în fața formației timișorene. Acesta a înscris 33 de puncte și a stabilit cea mai bună performanță individuală la aruncările de trei puncte marcate în acest sezon: 9. Precedentul record era de 7. Pentru gazde, Alhajji Mohammed a reușit 15 puncte și Laszlo Lazar 10. Dalibor Djapa a fost cel mai bun marcator de la BC SCM Timișoara cu 24 de puncte, fiind urmat de Mladen Jeremic cu 20, la meciul său de debut în alb-violet. Și ceilalți nou-veniți la formația de pe Bega și-au trecut numele pe lista marcatorilor, Veselinov a încheiat partida cu 12 puncte și 5 recuperări, iar Warren a avut 4 puncte. Pentru formația timișoreană au mai înscris: Zivanovic 9 puncte, Dundjerski 8 puncte (8 pase decisive), Toth 6 puncte (8 recuperări) și Milencovici 5 puncte. De menționat că gazdele au folosit 9 jucători în timp ce oaspeții 8. Timișorenii s-au bazat pe cei 6 străini din lot plus Toth și Milencovici, în timp ce mureșenii au folosit cei șase străini admiși de regulament, plus Laszlo Lazar și jucătorii care au și cetățenie română: Fraseniuc și Polyak.

Ambele formații au înscris 14 aruncări de la distanță. Timișorenii au avut 14/29 la „trițe” (48%), în timp ce mureșenii au înscris 14 din 27 (52%). Gazdele au marcat 16 din cele 30 de aruncări de două puncte încercate (60%) și 14 din 21 de libere (67%). Oaspeții au înscris 17 din 33 aruncări de la semidistanță (52%) și 12 din 16 libere (75%). BC Mureș a încheiat partida cu 28 de recuperări (9 ofensive/19 defensive), 24 de pase decisive, 20 de faulturi, 14 mingi pierdute și 8 intercepții. BC SCM Timișoara a avut 32 de recuperări (12/20), 21 assist-uri, 21 de faulturi, 13 mingi pierdute și 7 intercepții.

Ambele formații vor juca în deplasare în următoarea etapă, cu mureșenii jucând în capitală cu Steaua CSM Eximbank, echipa la care s-a dus Milorad Perovic, fostul antrenor al timișorenilor. Pentru alb-violeți urmează alte două deplasări. Pe 26 ianuarie vor juca la Cluj cu U Banca Transilvania, iar pe 30 „derby-ul suferinței” cu CS Gaz Metan Mediaș.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.