BC SCM Timișoara rezistă doar în primul sfert la Cluj și pierde cu 69-94

BC SCM Timișoara a suferit la Cluj a doua înfrângere la rând în acest an. Gazdele de la U-Banca Transilvania s-au impus cu 94-69, pe sferturi 23-27, 24-7, 19-13, 28-22. „Leii” au avut un avantaj maxim de cinci puncte, înregistrat în primul sfert, dar „U” a trecut la conducere în a doua perioadă de joc și s-a distanțat până la final, reușind un succes clar.

Sursa foto: facebook.com/UBTCluj/

U-Banca Transilvania este cotată printre marile favorite la titlu în acest sezon. Elevii lui Marcel Țenter au revenit în sala Horia Demian pentru că sala Polivalentă a fost ocupată. Partida din tur a fost programată inițial la Cluj, dar și atunci a fost sala ocupată și s-au inversat meciurile, cu primul la Timișoara și cel de acum la Cluj. Selecționerul naționalei de seniori a început partida în formula Dykes, Pasalic, Adamovic, Baciu, Kalnichenko. BC SCM Timișoara venea după meciul foarte bun făcut la Târgu Mureș cu echipa de pe locul doi, acela fiind primul meci în această formulă. Nenad Mandic i-a trimis în 5-ul de start pe Zivanovic, Dundjerski, Jeremic, Toth și Djapa. Baciu a înscris primul punct al partidei, de la linia de fault, după 45 de secunde, iar Dykes a dus scorul la 3-0. Zivanovic a marcat primele două puncte ale oaspeților, după aproape un minut și jumătate, iar Jeremic îi ducea pe bănățeni pentru prima dată în avantaj după trei minute, scor 8-9. Kalnichenko și Baciu au readus avantajul în tabăra gazdelor, 13-9, iar Zivanovic, Toth și Warren au reușit să ducă scorul la 13-16. „Leii” au punctat de la distanță prin Dundjerski și Jeremic și oaspeții ajungeau la cel mai mare avantaj, 17-22. Clujenii s-au apropiat la un punct la intrarea în ultimul minut al sfertului, dar Jeremic (de după semicerc) și Warren au făcut ca alb-violeții să intre în avantaj la prima pauză, scor 23-27.

Dykes și Kuti au readus avantajul pentru „U” (28-27), iar Zigeranovic a primit tehnic și Jeremic a înscris libera de care a beneficiat, ducând scorul la 28-28. Au urmat 11 puncte la rând ale ardelenilor care s-au desprins la 39-28 în minutul 15. Ecartul a ajuns la 15 puncte în a doua perioadă de joc, iar Toth a stabilit scorul la jumătatea partidei printr-un slam-dunk: 47-34. Ecartul a continuat să crească și în următoarele două sferturi pe care alb-negrii și le-au adjudecat cu 19-13, respectiv 28-22, astfel că U-Banca Transilvania s-a impus clar la final cu 94-69. Clujenii obțin a 12-a victore în campionat, în timp ce timișorenii rămân cu două succese în 17 etape.

Mladen Jeremic a fost coșgheterul partidei cu 20 de puncte. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Djapa 12 puncte, Toth 10, Zivanovic 7, Warren 6 și Dundjerski 5 puncte. De partea cealaltă, Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator cu 18 puncte, urmat de Adamovic cu 16 puncte, Baciu a înscris 15 puncte, Zigeranovic 12, Pasalic 10, Kalnichenko 8, Kuti 6, Jucan 4, Brosser 3 și Gheorghe 2.

Pentru clujeni urmează un nou meci acasă cu CS Energia Târgu Jiu, singura reprezentantă a României care continuă în cupele europene. BC SCM Timișoara va avea parte de al 3-lea meci la rând în deplasare în duelul codașelor cu CS Gaz Metan Mediaș. Întâlnirea de la Mediaș este programată pentru 30 ianuarie de la ora 18.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.