BC Timba – BCM U Pitești, din sferturile Cupei, primul meci din 2015 la sala Constantin Jude

BC Timba este prima echipă timișoreană care începe competițiile oficiale în anul 2015. „Urșii” primesc luni seară vizita formației antrenate de Hristu Șapera, BCM U Pitești, în primul meci al sferturilor de finală din Cupa României. Piteștenii sunt favoriți pe hârtie, fiind pe locul 3 în campionat, dar bănățenii vor să continue șirul de două victorii obținute la finalul anului trecut.

IMG_7730

BC Timba primește vizita piteștenilor în prima din cele trei confruntări directe din acest început de an. Urmează alte două dispute între cele două formații, ambele la Pitești. Vineri se joacă returul din Cupă, iar la mijlocul săptămânii viitoare cele două echipe se vor întâlni în etapa a 14-a, prima a returului Ligii Naționale. Precedenta întâlnire dintre BC Timba și BCM U Pitești s-a jucat în etapa 1, la sala Constantin Jude și atunci s-au impus oaspeții cu 90-83. De la partida din 5 octombrie, „urșii” au renunțat la patru stranieri (Sljivancanin, Petrovic, Brkic și Dandridge) și au venit în loc Hall, Reljic, Bluntt și Miskovic, ultimul având șanse să debuteze în partida de luni din Cupă. Cele două formații s-au întâlnit până acum de cinci ori și alb-violeții au avut de fiecare dată câștig de cauză. Formația lui Șapera a efectuat o singură modificare în acest sezon, după ce l-a adus pe Nemanja Kovacevic în locul lui Radenko Pilcevic, ajuns la cealaltă echipă din Timișoara.

În optimile Cupei, „urșii” au trecut categoric de CS Universitatea Cluj, ultima clasată în campionat care nu a obținut nici un succes în actuala stagiune. Galben-negrii s-au impus la Timișoara cu 88-69, iar meciul de la Cluj le-a revenit cu 77-52. BCM U Pitești a trecut de CS Gaz Metan Mediaș cu dublă victorie: 78-62 în deplasare și 66-57 acasă. Piteștenii sunt pe locul trei în campionat după prima jumătate a sezonului regulat cu 8 victorii și 4 înfrângeri și pornesc din postura de favoriți, chiar dacă au încheiat anul 2014 cu două înfrângeri în deplasare la Sibiu și București, cu Steaua. Alb-violeții au câștigat Cupa României în 2012 și mai au în palmares titlul de campioană în anul 2000 și prima ediție a Supercupei României, în 2012. De cealaltă parte, Timba se află deja la cea mai bună performanță în competiția eliminatorie, în precedentele două participări nereușind să câștige nici o partidă. Timișorenii au încheiat anul cu victorii cu Mediașul și Craiova, dar au nevoie să demonstreze că pot învinge și formații mult mai bine cotate. Bogdan Murărescu se va putea baza pentru prima dată pe Ivan Miskovic, pivotul adus în luna decembrie care s-a accidentat la primul antrenament și nu a apucat să debuteze la noua sa echipă.

Nu trebuie uitat faptul că în Cupa României se aplică regula românului pe teren. La ultimele trei partide, „urșii” au trimis în teren un prim 5 format exclusiv din străini, iar acest lucru nu va fi posibil în partida de luni. Timișorenii au 7 străini în lot și vor fi nevoiți să lase unul în afara foii de joc. Piteștenii au în lot șapte jucători străini, dar ucraineanul Iuri Fraseniuc are și cetățenie română, astfel că Hristu Șapera se va putea baza pe întreg lotul. Fraseniuc are o medie de peste 21 de minute în cele 12 partide din Liga Națională, în timp ce Iulian Orbeanu a jucat peste 16 minute. Alexandru Neguț are și el experiența competiției eliminatorii, dar în acest sezon a avut doar 2:47 minute/meci în campionat. Neguț a făcut parte din echipa care câștiga Cupa în 2012, iar în finală a jucat 15 minute. Lucian Chirof mai era și atunci în echipă, dar nu are foarte multe minute în actualul sezon. Timba îi are pe Leonard Filip (15:54 minute/meci în campionat), Bogdan Costa (11:32), Daniel Pătru (7:14), Alexandru Mihuți (7:11) și Alin Andrieș (4:54).

Meciul dintre BC Timba Timișoara și BCM U Pitești se joacă luni de la ora 20 la sala Constantin Jude. Manșa tur din sferturile Cupei României va fi arbitrată de Laszlo Bukuresi, Răzvan Podar și Sorin Drugău, iar comisar din partea Federației Române de Baschet va fi Doru Vinași.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.