BC Timișoara începe slab sferturile 1 și 4 și pierde la Dinamo cu 78-88, deși a revenit în sfertul secund. Probleme la recuperare pentru alb-violeți

BC Timișoara a pierdut în deplasare la Dinamo București cu 78-88, pe sferturi 12-26, 31-15, 23-23, 12-24. Fără Subotic, accidentat, „leii” au avut un debut slab de partidă, în care gazdele au reușit un „run” de 14 puncte, ecart înregistrat și la prima pauză. Alb-violeții au revenit în sfertul secund, dar scenariul primului sfert s-a repetat în debutul ultimei perioade de joc, când BC Timișoara nu a găsit drumul spre coș mai mult de cinci minute, iar Dinamo s-a distanțat la nouă puncte. Elevii lui Perovic au suferit mult la recuperare, având doar 25 de recuperări, față de 41 ale gazdelor.

IMG_8831

Dalibor Djapa (în alb) a fost cel mai bun marcator al timișorenilor în partida cu Dinamo (arhivă)

Nou-promovata Dinamo București a început partida cu Marinov, Babkauskas, Sulovic, Corpodean și Dahlman. BC Timișoara i-a avut în 5-ul de start pe Jelenic, Dundjerski, Toth, Djapa și Smith. Deși au avut în teren trei oameni care, în general, joacă sub panou (Smith, Djapa și Toth), oaspeții au reușit doar o recuperare în primele trei minute și jumătate, în timp ce dinamoviștii aveau deja 7. Alb-roșii au marcat 4 din primele 5 aruncări, în timp ce timișorenii au ratat 6. Aceștia nu au reușit să înscrie nici de la linia de fault (Jelenic a ratat 2 libere), iar Dinamo s-a distanțat la 14-0 după mai mult de patru minute scurse din joc. Jelenic înscria primul punct pentru BC Timișoara aproape de jumătatea primului sfert, când a transformat una din cele două libere de care a beneficiat. Jocul s-a echilibrat în a doua jumătate a sfertului, iar la prima pauză s-a intrat cu 26-12 pentru gazde.

Dacă în prima perioadă de joc oaspeții au avut probleme cu mingile prinse la panou, având 4 recuperări, față de 15 ale adversarilor, situația s-a inversat în sfertul secund, când Dinamo a avut doar 2 recuperări și „leii” 8. BC Timișoara și-a început revenirea duă șase puncte înscrise la rând în debutul sfertului, când a fost rândul gazdelor să marcheze primele puncte de la linia de fault după mai mult de două minute și jumătate. Alb-violeții au avut un „run” de 9 puncte la jumătatea sfertului doi și au preluat conducerea (31-32), după care și-au mărit ecartul la cinci lungimi, 33-38. Marinov și Orbeanu și-au readus formația în avantaj de un punct și a urmat timpul de odihnă al oaspeților. Smith și Sutalo au punctat de la semidistanță, iar „trița” lui Djapa stabilea scorul la jumătatea partidei: 41-43, „leii” conducând după cel mai bun sfert al lor, pe care și l-au trecut în cont cu un parțial de 31-15.

Djapa a marcat de la distanță și după revenirea de la vestiare, iar Milencovici a adus un avans de șapte puncte pentru timișoreni, 41-48. Marinov și Corpodean au marcat de după semicerc și au strâns scorul la un punct (47-48), dar „trița” lui Jelenic refăcea cel mai mare avans al timișorenilor: 51-58 la jumătatea sfertului trei. Au urmat două minute în care BC Timișoara a înscris doar două puncte, prin Djapa, în timp ce alb-roșii au marcat 12 și au revenit la conducere (63-60). Djapa și-a mai trecut în cont patru puncte, Sutalo a egalat la 64, iar Dundjerski a stabilit scorul ultimei pauze: 64-66.

Sfertul patru a semănat cu primul. Gazdele au reușit 11 puncte consecutive (Sutalo a înscris de două ori de la distanță și Orbeanu o dată) prin care preluau conducerea cu 75-66. Timișorenii nu au reușit să înscrie mai mult de jumătate de sfert, cu Djapa aducând primele două puncte ale sfertului când mai erau 4:21 minute de joc. Jelenic i-a apropiat pe „lei” la 77-71 după ce a înscris de la distanță, dar aceștia nu au putut să se apropie mai mult. Smith și Marinov au părăsit terenul cu cinci greșeli personale. Bucureștenii au înscris cinci puncte de la linia de fault în ultimul minut prin care s-au distanțat la 12 puncte, iar Dundjerski a stabilit scorul final: 88-78.

Timișorenii au pierdut clar lupta la recuperare. Elevii lui Aleksandar Todorov au avut 41 de recuperări (13 ofensive/ 28 defensive), față de 25 ale oaspeților (7/18). Dinamo a înscris 24 din 37 de aruncări de două puncte (65%), 7 din 21 de la distanță (33%) și 19 din 26 libere (73%). Alb-violeții au marcat 26 din 44 aruncări de la semidistanță (59%), 6/21 „trițe” (29%) și 8 din 12 libere (67%). Aceștia au avut mai multe faulturi (26, câteva pe final) decât recuperări. BC Timișoara a încheiat partida cu 16 pase decisive, 10 mingi pierdute și 4 intercepții. Dinamo a avut 18 pase decisive, 19 faulturi, 12 mingi pierdute și 3 intercepții.

Dalibor Djapa a fost coșgheterul partidei cu 25 de puncte (3X3; 5 recuperări). Pentru BC Timișoara au mai înscris: Dundjerski 15 puncte (4 recuperări, 6 pase decisive), Jelenic 13 puncte, Milencovici 9 puncte, Smith 8 puncte (11 recuperări), Reljic 6 puncte, Zekavicic 2 puncte. Au mai intrat Petrișor, Toth și Szekely. Nenad Sulovic a fost cel mai bun marcator a lui Dinamo cu 18 puncte (7 recuperări și 5 pase decisive), fiind urmat de Sutalo cu 15 puncte, Babkauskas 15 puncte, Dahlman care a încheiat în double-double cu 13 puncte și 12 recuperări și Marinov 12 puncte.

BC Timișoara suferă a 7-a înfrângere a sezonului și rămâne cu victoria din etapa trecută cu Mediașul. Alb-violeții au doar 9 puncte după opt etape și sunt în subsolul clasamentului, la egalitate cu medieșenii și cu Energia. Dinamo câștigă a 5-a partidă din opt și își păstrează locul în ptimele patru. În etapa următoare alb-violeții primesc vizita Energiei Târgu Jiu, altă formație din subsolul clasamentului cu un meci mai puțin disputat, dar care are în schimb un parcurs foarte bun în Fiba Europe Cup.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.