BC Timişoara primeşte vizita Stelei în prima etapă a Ligii Naţionale

BC Timișoara începe campionatul cu o altă echipă calificată în sferturile Cupei României, Steaua CSM București. Ambele formații au avut partide foarte dificile la mijlocul săptămânii, roș-albaștrii având nevoie de două reprize de prelungire pentru a trece de Mureș.

Meciul de sâmbătă aduce față în față două formații care au avut parte de meciuri foarte intense la mijlocul săptămânii, iar echipa care s-a recuperat mai bine fizic ar putea avea o șansă în plus. BC Timișoara s-a impus miercuri pe propriul teren cu U BT Cluj după ce a reușit să se desprindă în ultimele 10 minute. De partea cealaltă, steliștii au avut o zi în plus de odihnă, dar și 10 minute de joc suplimentar.

Atât timișorenii, cât și bucureștenii au schimbat străinii din lot în această pauză, singurul rămas fiind Zlatko Jovanovic. Formația pregătită de Niksa Bavcevic are acum în componență 5 străini (Clayton Everett, Pankracije Barac, Wilburn Amis IV, Travis Watson și Goran Ikonic), dar și patru jucători români importanți (Adrian Tudor, Mihai Paul, Ionuț Drăgușin și Titus Nicoară). Fostul jucător al lui BC Timișoara, Ionel Dodoc, face și el parte din lotul formației pe care Dragan Petricevic o vedea între primele 4. Reamintim că la meciurile de campionat echipele nu sunt obligate să aibă tot timpul un român pe teren.

În sezonul trecut, cele două formații și-au împărțit victoriile în campionat, câștigând pe propriul teren. BC Timișoara s-a impus cu 87-80, în timp ce la București a fost 83-69 pentru gazde. De asemenea, alb-violeții și roș-albaștrii s-au întâlnit și în primul tur al Cupei, dar atunci fiecare echipă s-a impus în deplasare. Leii și-au asigurat calificarea datorită rezultatului din tur, 74-65 la partida disputată în capitală, iar returul le-a revenit adversarilor cu 84-80.

Partida dintre BC Timișoara și Steaua CSM Eximbank București se va juca sâmbătă de la ora 17 la sala Constantin Jude și va fi arbitrată de Marius Ciulin, Bogdan Podar și Cosmin Prișcă, iar comisar va fi Viorel Constantinescu. Meciul va fi transmis în direct pe DigiSport 2.

Cel de-al doilea „episod” al rundei inaugurale pe parchetul din „Constantin Jude” este programat duminică de la ora 18, BC Timba Timişoara – BCM U Piteşti.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.