BC Timișoara, victorie cu emoții

˝Leii˝ din Banat au reușit cea de-a cincea victorie consecutivă în campionat, după ce au trecut sâmbătă seara de CS Energia Rovinaria, cu scorul de 91-75 (21-20; 16-20; 29-18; 25-17).

Partida a fost însă mult mai strânsă decât o arată scorul, formația din Rovinari, cu americanii Fields și Darby Jr. în mare formă, conducând mai tot timpul în prima jumătate a meciului și intrând la pauză cu un avantaj de 3 puncte. Ca și în partida de pe teren propriu cu Oradea, pauza a fost un sfetnic bun pentru elevii lui Badnjarevic, care au reintrat în teren cu o altă turație, adjudecându-și clar ultimele două sferturi. Cu Zlatko Jovanovic menajat în ultimul sfert, Dragoș Andrei a preluat rolul de conducător de joc și a reușit două ˝trițe˝ în interval de un minut, puncte care au desprins formația bănățeană pe tabelă. Tribuna sălii ˝Constantin Jude˝ a fost plină, ca în vremurile bune ale Elbei, simțindu-se totuși lipsa freneticilor suporteri ai Politehnicii, care deocamdată rămân ferm pe poziție și nu mai vin în mod organizat la meciurile echipei de baschet. Revenirea mascotei, nu așa de energică precum altă dată, a adus totuși un plus atmosferei. Căpitanul Nenad Markovic nu a prins nici de această dată lotul, datorită numărului limitat de străini ce pot fi trecuți pe foaia de joc, acesta având totuși șansa să evolueze marți, în Liga Balcanică.

Cel mai bun marcator al ˝leilor˝ a fost Bogdan Popescu, cu 23 de puncte, urmat de Archie (16p) și cele mai multe recuperări, Cuic, cu un double-double (15 puncte și 10 assist-uri), Jovanovic (12p), Sarovic (10p), Andrei (6p), Siriscevic (6p) și Păltinișanu (3p).

Predrag Badnjarevic, tehnicianul timișorenilor, nu s-a declarat mulțumit în totalitate de jocul de astăzi: ˝ Nu pot fi mulțumit de jocul prestat în prima jumătate, dar e bine că am reușit să revenim după pauză. Nu i-am respectat suficient de mult, știind că vin fără cei doi pivoți și asta ne-a costat la început adversarul taxându-ne. Când am început să jucăm agresiv, așa cum ar trebui să o facem mereu, am revenit rapid la conducere pe tabelă. Ne-a ajutat Dragoș Andrei cu cele două aruncări reușite de 3 puncte, dar jocul lui ar trebui să se axeze în primul rând pe o defensivă mai agresivă și pe organizarea jocului din teren și mai apoi, dacă se ivește oportunitatea, să marcheze. Urmează o partidă foarte grea împotriva formației din Macedonia, primul meci dintr-o serie grea care ne așteaptă.˝

Urmează pentru BC Timișoara, prima partidă pe teren propriu din Liga Balcanică, care va avea loc marți, de la ora 18:00, împotriva celor de la Torus Skopje, din Macedonia.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.