BCM Danzio ajunge la 6 înfrângeri la rând după ce a pierdut la Cluj în prima etapă a returului

BCM Danzio Timișoara a început returul cu o înfrângere în deplasare la Cluj, cu singura formație din primele opt pe care reușea să o învingă în prima parte a campionatului. Universitatea și-a luat revanșa după 73-52, pe sferturi: 14-20, 24-15, 21-5 și 14-12. Elevele lui Dragan Petricevic au făcut diferența la recuperare (45 la 26), dar și prin procentajul ridicat al aruncărilor de la semidistanță, peste 60%. Timișorencele ajung la 6 înfrângeri consecutive după acest rezultat.

Alexandra Dumitrache

Alexandra Dumitrache, cea mai bună marcatoare a lui BCM Danzio la Cluj (arhivă)

BCM Danzio a jucat și la acest meci cu doar patru străine, Stankovic și Jaksic fiind pe foaie dar nu au intrat. De partea cealaltă, a revenit căpitanul Flavia Ferenczi care nu a evoluat în partida precedentă, de la Arad, din cauza unei accidentări care a împiedicat-o să joace și la meciurile naționalei. Din acest retur, și în campionatul feminin s-a trecut la arbitrajul în trei (până acum în sezonul regulat erau doi arbitri în LNB și se trecea la trei în play-off). Partida a fost arbitrată de: Marius Epure (Rm. Vâlcea), Dragoș Barbu (Iași), Răzvan Opriș (Sibiu), supervizați de comisarul Takacs Karoly (Tg. Mureș). Ajanovic a deschis scorul pentru gazdele de la „U”, iar Mitov a marcat de la distanță pentru 2-3 după un minut și jumătate. Cele două echipe s-au schimbat la conducere, iar BCM Danzio s-a distanțat la 11-18 cu mai puțin de două minute până la prima pauză, cel mai mare avantaj al oaspetelor în această partidă. Young și Brittany Wilson au redus diferența, iar Dumitrache a stabilit scorul primului sfert: 14-20.

Debutul sfertului doi le-a aparținut gazdelor care au preluat conducerea cu 24-20 după două minute. Lough a înscris primul punct al timișorencelor după aproape două minute și jumătate, iar Clark și Brittany Wilson duceau diferența la 28-21 și Bgdan Bulj cerea din nou timp de odihnă. După acesta, Grbic și Dumitrache, de la distanță, au redus ecartul la trei lungimi (28-25) și a fost rândul lui Dragan Petricevic să solicite time-out.  Prlja a punctat din spatele semicercului, dar Grbic și Briana Wilson au marcat pentru un „run” de 9 puncte prin care oaspetele preluau conducerea, scor 31-34 cu două minute înainte de pauza mare. În aceste două minute clujencele au reușit un parțial de 7-1 și au intrat la conducere la jumătatea partidei, scor 38-35. Universitatea a avut mai multe puncte înscrise din acțiune, trecându-și în cont 8 puncte pe contre, față de 0, iar oaspetele se mențineau pe tabelă grație celor zece libere marcate. Partida a pus față în față formația cu cea mai mare medie de faulturi/meci în prima parte a campionatului, „U” (19,8 greșeli personale/meci) cu formația cu cel mai mic procentaj de reușită al aruncărilor libere, bănățencele transformând doar 58,62% din aruncările de un punct de care au beneficiat în acest sezon (85/145). La polul opus se aflau clujencele care au marcat 77,63% din liberele avute (118/152).

Sfertul trei a rupt echilibrul în favoarea elevelor lui Dragan Petricevic. Young a înscris primele două puncte, iar Dumitrache puncta de la distanță pentru 40-38. Au urmat 11 puncte la rând ale gazdelor care s-au distanțat la 51-38. Danzio a înscris în această perioadă de joc doar prin Dumitrache care oprea seria ardelencelor cu două puncte după recuperarea ofensivă a lui Lough și ducea scorul la 51-40 la jumătatea sfertului trei. Timișorencele au avut din nou probleme în a găsi drumul spre coș, iar clujencele se distanțau la 59-40 la ultima pauză.

BCM Danzio a început sfertul patru cu șase puncte la rând înscrise de Wilson, Dumitrache și Mitov, ultima ajungând la patru greșeli personale, ca și Wilson de la Cluj. Petricevic a cerut time-out după ce fetele sale nu au înscris în primele trei minute și jumătate ale sfertului când scorul devenea 59-46. Clark a înscris una din cele două libere de care a beneficiat și a întrerupt seria oaspetelor, iar Ajanovic marca pentru 62-46. Diana Lupu, venită la echipă de la CSS Bega în această săptămână, a debutat în prima ligă și a înscris primele sale două puncte, iar Dumitrache marca pentru 62-50. Au urmat alte 11 puncte la rând trecute în contul clujencelor, care se distanțau la 73-50 cu jumătate de minut până la finalul partidei. Mitov a marcat ultimul coș al meciului și a stabilit scorul final: 73-52 prin care Universitatea Cluj-Napoca își ia revanșa în fața timișorencelor pentru înfrângerea la patru puncte din prima partidă de campionat. BCM Danzio acumulează a 6-a înfrângere la rând, ultima victorie fiind cea de la București cu Rapid, singura din deplasare, din etapa a 6-a, pe 24 octombrie.

Ines Ajanovic a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 17 puncte, pivotul terminând în double-double cu 10 recuperări. Double-double a reușit și Young (12 puncte, 10 recuperări). Pentru Universitatea au mai punctat: Grimes 12 puncte, Prlja 10 puncte (7 pase decisive), Clark 7 puncte, Wilson 7 puncte, Cursaru 6 puncte și Ferenczi 2. Pentru formația clujeană a intrat și Teodora Neagu, fostă componentă a lui BCM Danzio cu care câștiga titlul la U 23. Alexandra Dumitrache a reușit cele mai multe puncte ale timișorencelor: 14, împotriva fostei sale formații, tot atâtea puncte înscria fundașul de la Danzio și în partida tur cu clujencele, cele mai bune prestații ale sale în actulul campionat. Pentru echipa bănățeană au mai înscris: Grbic 12 puncte (7 recuperări, 5 pase decisive), Mitov 9 puncte, Lough 9 puncte, Wilson 6 puncte și Lupu 2 puncte.

Universitatea Cluj a fost superioară la aruncările din acțiune: 26 aruncări de două puncte reușite din 41 de încercări (63%) și 5 din 19 de la distanță (26%), dață de 17 din 47 din interiorul semicercului (36%) și 2 din 10 „trițe” (20%) ale timișorencelor. Acestea au fost mai precise la linia de fault: 12 din 16 (75%) față de 6 din 13 (46%). Clujencele au fost mult mai bune la recuperări, încheind partida cu 45 de mingi prinse la panou (12 ofensive/33 defensive) față de 26 de recuperări ale oaspetelor (8/18). Ardelencele au avut 23 de pase decisive, 16 faulturi, 16 mingi pierdute și 8 intercepții. Acestea au marcat 14 puncte pe contraatac. Bănățencele au încheiat partida cu 8 assist-uri, 15 faulturi și 4 intercepții.

Cu acest rezultat Universitatea ajunge la 6 victorii și 5 înfrângeri și are 17 puncte cu care a urcat pe 5. BCM Danzio rămâne pe 9 cu 14 puncte obținute din 3 victorii și 8 înfrângeri. Pentru clujence urmează luni meciul tur din sferturile Cupei României, acasă cu CSU Alba Iulia, iar la sfârșitul săptămânii viitoare se vor deplasa la Galați. Timișorencele ar trebui să joace în week-end-ul viitor acasă cu Universitatea Goldiș ICIM Arad, dar arădencele vor juca în acea zi în Slovacia un al treilea meci în patru zile în Liga Europei Centrale. Astfel, partida de la Timișoara dintre BCM Danzio și ICIM nu se va disputa pe 13 decembrie cum a fost programată.

Sateliții celor două echipe, BCM Danzio 2 și ICIM 2, se vor întâlni duminică de la ora 17:30 la sala Mircea Albu din Timișoara în etapa a 4-a din Liga 1.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.