BCM Danzio, la scor înaintea unor mai grele dispute

BCM Danzio Timişoara a făcut vineri uitat eşecul la scor de la Alexandria, impunîndu-se, cum era de aşteptat, în dauna clujencelor, ca o bună pregătire înaintea unor mai dificile jocuri, la Târgu Mureş dar şi cu cele din Alba Iulia şi Satu Mare, trupe de 1-4 în stagiunea trecută. A fost 77:51 (15:17, 27:13, 20:4, 15:17), relativ la pas şi rulată fiind toată banca, doar după un prim sfert de oră mai moale al „Panterelor roz”.

Roz-negrele au ţîşnit puternic în ultimele 4 minute înaintea pauzei mari, cînd au marcat nu mai puţin decît 17 puncte, pentru 42:30 la jumătatea disputei, după care şi-au permis să ruleze toate jucătoarele, cu Alexandra Bălăceanu evoluînd cele mai puţine minute, 8:26, iar ex-clujeanca Fodor fiind a doua marcatoare a partidei, cu 15 puncte.

Se poate spune că timişorencele, care au avut în pivotul Adina Stoiedin baschetbalista cu cele mai multe minute jucate vineri (23:25), n-au reuşit unul dintre cele mai bune meciuri ale lor, în ciuda diferenţei de 26 de puncte, autoarele a deja 5 victorii mai avînd de asudat şi de cîştigat la capitolele omogenitate şi concentrare, înaintea unor mai grele confruntări.

Doar 32 de spectatori se regăseau la intonarea imnului în sala „Constantin Jude”, pentru jocul inaugural al etapei a şaptea în Liga Naţională de baschet fete, BCM Danzio – „U” Cluj, programat vineri la ora 13, înaintea unui week-end în care parchetul timişorean va fi asaltat de paşii de dans.

Un duel dezechilibrat în precedentele sezoane ale Diviziei A, cu timişorencele la putere, între timp noile „Pantere roz” transferînd-o şi pe Marta Fodor de la alb-negre, grupare clujeană axată în mare pe jucătoare tinere, localnice. De fapt, Universitatea, pregătită de Florin Covaciu, şi care obţinea una dintre cele două victorii ale sale pe 13 octombrie, 79:41 la Oradea, o au în componenţă pe Adriana Pricop, una dintre antrenoarele federale la nivel juvenil şi implicit antrenare a Biancăi Blanaru la turneul Diviziei B al Campionatului European sub 18 ani, găzduit în vară de România. Aşadar profesoara vizitîndu-şi eleva…

Vremelnica oră de start, convenită de comun acord de cele două cluburi, nu le-a prea priit în primul sfert timişorencelor, care, în cinciul de start 23. Brown – 5. Pesovic, 8. Fodor – 21. Stoiedin, 11. Saponjic, s-au văzut conduse cu 0:9 după primele două minute şi jumătate iar primele puncte le-a reuşit Tiffany Brown, 3:9, după aproape 3 minute, cu Biljana Pesovic adăugînd o altă „triţă” peste o jumătate de minut. S-au pierdut destule mingi, s-a făcut paşi, funcţionînd în schimb jocul la intercepţie.

„Panterele roz” au trecut în frunte cu 12:11, prin Nevena Saponjic, iar Antoinette Thompson a intrat în joc pentru Brown şi Andra Haas pentru Fodor, într-un prim sfert adjudecat de clujence, 15:17.

Care, în cinciul de start Ferenczi – Precup (Pop), Meszaros, Pricop, Vincze, au mai ţinut pasul şi în prima jumătate a sfertului secund, după care, de la 25:25 în minutul 16 şi de-acum şi cu Bianca Blanaru în teren, bănăţencele s-au desprins brusc şi fără replică, pentru un liniştitor 42:30 la pauza mare.

Dan Ionescu, secondat pe banca tehnică de Vera Gavrilă, a jucat în sfertul 3 cu Zidaru, Thompson, Benţe, Haas şi Blanaru, apelînd aşadar şi la jucătoare cu mai puţine minute în cont, iar gazdele le-au restricţionat pe clujence la numai 4 puncte marcate în răstimp de 10 minute… 62:34 la ultima pauză.

Pentru păstrarea simetriei, ultimul sfert a fost adjudecat cu acelaşi 17:15, tot de clujence…

Recuperări: BCM Danzio – „U” Cluj 31-39; la aruncări de două puncte: 20/51 la 19/38; la „triţe”: 11/24 la 0/8; la aruncări libere: 4/6 la 13/17.

BCM Danzio (10 marcatoare): Tiffany Brown 17 puncte (18:52 minute jucate, 3 recuperări / două assists), Marta Fodor 15p (20:27, 2/0), Biljana Pesovic 13p (21:22, 2/1), Antoinette Thompson 8p (15:10, 4/1), Natasa Mijatovic 6p (19:51, 3/1), Bianca Blanaru 5p (10:45, 1/0), Cristina Zidaru 5p (14:35, 0/1), Andra Haas 3p (16:34, 0/1), Miruna Crîsnic 3p (14:16, 0/2), Nevena Saponjic 2p (16:17, 1/1). Au mai jucat: Adina Stoiedin 0p (23:25, 4/1) şi Alexandra Bălăceanu 0p (8:26, 1/0).

Flavia Ferenczi şi Kata Szofia Meszaros au marcat 15 respectiv 11 puncte pentru învinsa „U”, care a rulat tot 12 componente, dintre care 9 au marcat.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.