BCM Tymes câștigă duelul cu Olimpia CSU Brașov. Adina Stoiedin, decisivă în ultimele patru minute

BCM Tymes Politehnica Timișoara a învins Olimpia CSU Brașov cu 78-70. Cele două formații și-au împărțit sferturile, gazdele și le-au adjudecat pe cele pare cu 26-15 și 24-17, iar oaspetele și le-au trecut în cont pe cele impare cu 15-16, respectuv 13-22. Alb-violetele au recuperat mult mai multe mingi, iar Adina Stoiedin a făcut diferența pe final când a înscris 12 puncte în ultimele patru minute.

BCM Tymes a început cu Pesovic, Krnjetin, Maksimovic, Jovovic și BCM Tymes-Olimpia CSU Brașov 78-70Stoiedin, iar Olimpia le-a avut în teren la angajament pe Ursu, Jones, Irimia, Bartee și Mitov. Timișorencele au deschis scorul prin „trița” lui Pesovic, dar au avut mai mult de patru minute când nu au găsit drumul spre coș, timp în care alb-albastrele au reușit un „run” de 11 puncte. Bogdan Bulj le-a trimis în teren pe Dumitrache și Karakasevic, iar fundașul român a înscris de la distanță, oprind seria slabă din atac. Bănățencele au trecut la o apărare în zonă, iar pivoții acestora au început să-și treacă numele pe lista marcatoarelor, astfel că scorul primului sfert a fost 15-16. Sfertul secund a adus o primă detașare pentru alb-violete care conduceau cu 26-20, oaspetele s-au apropiat la două lungimi, iar un „run” de opt puncte le-a adus pe alb-violete la o diferență de zece puncte, 34-24, ecart care s-a păstrat și la pauza mare când tabela sălii Constantin Jude arăta 41-31.

Sfertul trei a început cu ratări de ambele părți, iar elevele lui Dan Calancea s-au apropiat la 43-41 și au preluat conducerea, 50-53 când mai erau două minute din sfertul secund. Krnjetin și Karakasevic le-au readus pe gazde în avantaj la ultima pauză, 54-43. Sfertul patru a început foarte echilibrat, cu cele două formații trecând pe rând la conducere. Timișorencele au avut câteva intercepții consecutive și pe contraatac au punctat pentru 61-57, dar cele cinci puncte consecutive reușite de Sonia Ursu le-au readus pe oaspete în avantaj, 61-62. A urmat un time-out solicitat de Bogdan Bulj, Jovovic și Bartee au înscris de la distanță, iar scorul era 64-65 la intrarea în ultimele patru minute. Atunci a început recitalul Adinei Stoiedin, care a înscris opt puncte consecutiv, ducând scorul la 72-65. Irimia a punctat de la distanță și Jones de la libere, pentru 72-70 cu un minut jumate până la final. Căpitanul timișorencelor a mai marcat 4 puncte în ultimul minut, iar victoria le-a revenit la final alb-violetelor care s-au impus cu 78-70.

Cu acest succes, BCM Tymes are șansa să termine sezonul regulat chiar pe șase, dacă se impune în disputele cu Craiova și Cluj, iar Brașovul nu câștigă cu Aradul și la Alexandria. Cele două formații au înscris de 9 ori din spatele semicercului. Alb-violetele au aruncat de 23 de ori de la distanță și au avut un procentaj de 39%, în timp ce olimpicele au avut 37 de tentative (24%). Timișorencele au înscris 23 din cele 48 de aruncări de două puncte (48%), față de 15 din 40 (38%) ale oaspetelor. Alb-albastrele au încheiat cu 100% de la linia de libere, marcând 13 din 13, iar gazdele au avut 5 din 8 (63%). BCM Tymes a dominat la recuperări, reușind 52 (15 ofensive, 37 defensive), iar brașovencele au avut 38 de recuperări (12/26). Bănățcencele au dat 24 de pase decisive, au pierdut 20 de mingi, au avut 3 capace, 5 intercepții și au fost sancționate cu 18 faulturi. De partea cealaltă, Olimpia a încheiat cu 12 pase decisive, 12 faulturi, 13 mingi pierdute, 10 intercepții și 2 capace.

Carla Bartee a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren, terminând partida cu 23 de puncte și 15 recuperări, pentru 31 la eficiență. Coșghetera campionatului, Britney Jones, a marcat 16 puncte. Din tabăra timișoreană, Biljana Pesovic a fost cea mai bună marcatoare, cu 20 de puncte, la care a adăugat 8 recuperări și 6 pase decisive, pentru 25 la eficiență. Adina Stoiedin a urmat-o cu 15 puncte și 6 recuperări și 3 capace, iar Karakasevic a încheiat în double-double cu 12 puncte și 10 recuperări. Pentru BCM Tymes toate jucătoarele care au intrat au și înscris: Krnjetin (13 puncte), Maksimovic (9 puncte, 10 recuperări), Dumitrache (5 puncte) și Jovovic (5 puncte).

Antrenorul timișorencelor, Bogdan Bulj, crede că diferența s-a făcut la recuperări. „A fost un meci foarte dificil pentru noi, care s-a jucat cu multă energie și presiune pentru că a contat foarte mult calitatea adversarului împotriva căruia am jucat. Noi în primul sfert am fost destul de rigizi, iar în al doilea sfert ne-am relaxat și am început să jucăm jocul nostru. A doua jumătate a meciului a fost asemănătoare cu prima dar totul s-a sfârșit cu bine pentru noi. Am consumat foarte multă energie în meciul acesta și cred că am meritat până la sfârșit. Diferența s-a făcut la numărul de recuperări, le-am pus destule probleme cu apărarea zonă. În același timp, și ei au jucat zonă și ne-au încetinit atacul”, a declarat Bogdan Bulj. Acesta a vorbit și despre evoluția căpitanului care a făcut diferența pe final. „A intrat foarte rău în meci. A doua oară când a intrat în meci a fost destul de reținută, dar a crezut în ea la fel cum a crezut și restul echipei și am știut că poate să-și dea drumul la joc. Dar asta este rezultatul jocului bun de echipă, a atmosferei pe care o avem între fete și faptul că au încredere una în cealaltă. Au încredere în munca pe care o depunem și în sistemul pe care l-am implementat de când am venit”, a adăugat Bulj.

Pentru BCM Tymes urmează restanța cu SCM CSS Craiova, care se va disputa miercuri 18 februarie, de la ora 17, la sala Constantin Jude.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.