BCM Tymes câștigă primul meci la turneul pentru locurile 5-8 și conduce în clasament după prima zi

BCM Tymes Politehnica Timișoara a început cu o victorie turneul pentru locurile 5-8. Alb-violetele s-au impus cu 69-58 în partida cu CS Phoenix Galați, pe sferturi: 15-16, 16-20, 18-13 și 20-9. În cealaltă partidă a zilei Olimpia CSU Brașov a câștigat cu 79-76 disputa cu CSBT Alexandria. După aceste rezultate timișorencele conduc în clasamentul turneului grație coșaverajului mai bun.

IMG_8844

Jefimija Karakasevic și Chelsey Lee cele mai bune marcatoare la meciul dintre BCM Tymes și Phoenix Galați (arhivă)

BCM Tymes abordează turneul de la Sfântu Gheorghe fără Natasa Krnjetin care a încheiat deja sezonul din cauza unei accidentări. Bogdan Bulj a început partida cu Alexandra Dumitrache, Biljana Pesovic, Ivana Jovovic, Adina Stoiedin și Jefimija Karakasevic. La Phoenix Galați au intrat Amber Jones, Romina Filip, Beatrice Alaiba, Andra Ionescu și Chelsey Lee. Karakasevic a pus primele două puncte pe tabelă, iar 3 points play-ul lui Filip le-a dus pe gălățence în avantaj. În continuare cele două echipe au trecut pe rând la conducere, dar ecartul nu a crescut mai mult de trei puncte până la finalul primului sfert când gălățencele conduceau cu un punct: 15-16. Filip a marcat două libere pentru 15-18, după care pivoții alb-violeți și-au readus echipa în avantaj, 21-18. Nouă puncte consecutive marcate de jucătoarele antrenate de Theodosios Paralikas au dus scorul la 25-31 în minutul 17. În acel moment timișorencele aveau doar trei jucătoare care și-au trecut numele pe lista marcatoarelor, în timp ce adversarele aveau șase. Stoiedin a înscris patru puncte în ultimul minut până la pauza mare și a strâns scorul la 31-33, dar o „triță” a lui Alaiba a stabilit scorul la jumătatea partidei: 31-36.

Aceeași Alaiba a înscris primele două puncte după revenirea de la vestiare, iar Ștefan, cea care a început sezonul la Tymes, a scuturat plasa de la distanță și a dus scorul la 35-43. Lee a dus scorul la 39-48 cu patru minute rămase din sfertul trei. După aproape un minut în care cele două echipe nu au găsit drumul spre coș, a urmat „run-ul” de 10 puncte al timișorencelor care au revenit la conducere cu 49-48 cu jumătate de minut înaintea ultimei pauze. Ionescu a transformat una din cele două libere de care a beneficiat și a restabilit egalitatea, astfel că sfertul patru a început de la scorul de 49-49. Lee a făcut 49-51, iar cinci puncte consecutive înscrise de Dumitrache a readus avantajul în tabăra timișoreană, 54-51. „Trița” lui Pesovic a dus scorul la 59-54 la jumătatea sfertului decisiv, când Paralikas a cerut time-out. Elevele sale au avut mai bine de trei minute în care nu au marcat. Alb-violetele s-au distanțat în finalul partidei pe mâna pivoților și scorul final a fost 69-58, rezultat care le duce pe bănățence pe primul loc în turneul pentru pozițiile 5-8.

Jefimija Karakasevic a fost cea mai bună jucătoare, reușind al 17-lea double-double stagional. Pivotul sârb a marcat 23 de puncte și a reușit 15 recuperări (9 ofensive/6 defensive), precum și 3 capace. Biljana Pesovic a înscris 19 puncte, la care a adăugat 7 recuperări și 6 pase decisive, iar Jelena Maksimovic a încheiat partida cu 18 puncte și 6 recuperări. Pentru BCM Tymes au mai înscris: Alexandra Dumitrache (5 puncte) și Adina Stoiedin (4 puncte). Au mai intrat Jovovic și Zidaru. Gălățeanca Chelsey Lee a reușit și ea un nou double-double, al 21-lea în Liga Națională, cu 14 puncte și 16 recuperări. Dacă în tabăra timișoreană au intrat 7 jucătoare, de partea cealaltă au intrat 10 jucătoare.  BCM Tymes a încheiat partida cu 25 de aruncări de la semidistanță reușite din 53 încercate (47%), 2 din 13 de la distanță (15%) și 13 din 18 de la libere (72%). CS Phoenix Galați a înscris 19 aruncări de două puncte din 49 (39%), 4 din 15 de trei puncte (27%) și 8 din 15 de la linia de fault (53%). Timișorencele au avut mai multe recuperări 37 (18 ofensive/19 defensive) față de 31 ale gălățencelor (13/18). Scorul la faulturi a fost 14-20, iar la mingi pierdute 13-17.

În celălalt meci al zilei Olimpia CSU Brașov a trecut cu 79-76 de CSBT Alexandria la capătul unei partide în care a avut un avans maxim de 23 de puncte. Scorul pe sferturi a fost 16-21, 10-19, 15-21 și 35-18. Olimpicele conduceau cu 22 de lungimi la începutul ultimului sfert, dar teleormănencele nu au cedat și au reușit să reducă ecartul până la cinci lungimi cu nouă secunde înainte de final. Viorela Voicu (fostă Rus) a marcat cu o secundă înainte de final pentru 76-79. CSBT, care nu a condus nici o dată în această partidă, a reușit intercepția iar Adrienne Webb a fost faultată pe aruncarea de trei puncte și a beneficiat de trei aruncări de pedeapsă. Americanca nu a transformat nici una din cele trei libere și a ratat trimiterea meciului în prelungiri. Olimpia CSU Brașov a făcut diferența la recuperări și la libere, având procentajele mai bune la aruncări. CSBT Alexandria a înscris 22 de șuturi de la semidistanță din 56 încercate (39%), 8 din 35 de trei puncte (23%) și 8 libere din 17 (47%). Olimpia a marcat 15 din cele 35 de aruncări de două puncte (43%), 10 din 25 de la distanță (40%) și 19 libere din 27 (70%). CSBT Alexandria a avut cu șapte posesii mai mult decât adversara. Teleormănencele au aruncat de 91 de ori din acțiune și au marcat doar 33% din încercări. Brașovencele au avut doar 60 de aruncări din acțiune și au înscris 25 (42%). Situația la recuperare a fost favorabilă pentru elevele lui Dan Calancea, care au reușit 50 de recuperări (14 ofensive/36 defensive), față de 39 ale adversarelor (19/20). 34 de mingi a pierdut Olimpia, față de 15 al Alexandriei. Britney Jones, de la Olimpia, a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 32 de puncte, iar Bartee a avut double-double cu 11 puncte și 17 recuperări. De la CSBT Alexandria, s-au remarcat Morgan Stroman cu 22 de puncte și 16 recuperări și Arnold cu 20 de puncte.

În urma celor două rezultate BCM Tymes conduce după prima zi în clasamentul turneului pentru locurile 5-8. Sâmbătă de la ora 13:30 se întâlnesc învinsele din prima zi CS Phoenix Galați și CSBT Alexandria. A doua partidă a zile le aduce față în față pe Olimpia CSU Brașov și BCM Tymes.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.