BCM Tymes domină la recuperare și se impune lejer la Târgu Mureș

BCM Tymes Politehnica Timișoara a obținut o victorie facilă în deplasarea de la Târgu Mureș cu Nova Vita. Scorul a fost 55-83 după ce oaspetele au preluat conducerea încă din primul sfert. Alb-violetele au dominat la recuperare și au avut un procentaj bun la aruncările de două puncte, dar mai puțin reușit de la distanță.

Biljana PesovicBCM Tymes venea după o pauză de zece zile de la ultima partidă oficială și se afla în fața primului meci în formula restrânsă, de când clubul a renunțat la Erak și Moraru. Bogdan Bulj a început meciul cu Pesovic, Krnjetin, Maksimovic, Jovovic și Stoiedin, în timp ce gazdele partidei le-au trimis în teren pe Thompson, McIntire, Adams, Meszaros și Graham. Începutul partidei a fost marcat de ratări, iar Pesovic a pus primele cinci puncte pe tabelă, iar oaspetele conduceau , 0-5, după aproape două minute. Stanecia Graham a redus din diferență cu primele puncte ale gazdelor, 2-5, iar Meszaros a făcut 4-5. Jovovic și Pesovic au mărit din nou ecartul la cinci lungimi, iar un „run” de șapte puncte adus de pivoții lui Tymes au dus scorul la 5-16. Dumitrache cu un 3 points play a stabilit scorul primului sfert, 8-19. Aceeași Dumitrache a marcat și primele două puncte ale sfertului secund, după care i-a oferit o pasă decisivă lui Karakasevic pentru 8-23. Actul secund a adus cele mai multe puncte pe tabelă și le-a revenit alb-violetelor cu 20-28, astfel că scorul la jumătatea partidei era 28-47.

Revenirea de la vestiare a adus un joc mai echilibrat, cu gazdele ținând aproape de oaspete în primele șase minute ale sfertului trei, în ceea ce privește scorul parțial. Ultimele patru minute au adus un „run” de 11 puncte pentru oaspete, dintre care ultimele șapte marcate de Karakasevic, și tabela sălii din Târgu Mureș arăta 38-66 la ultima pauză. Pesovic, de la distanță, și Maksimovic au dus diferența la 38-71, iar după jumătatea sfertului patru timișorencele au avut un nou „run” de zece puncte prin care s-au distanțat la 45-83. Elevele lui Bogdan Bulj nu au mai găsit drumul spre coș în ultimele trei minute, când Nova Vita a înscris zece puncte și a stabilit scorul final 55-83 pentru o victorie facilă a lui BCM Tymes, care își consolidează poziția de play-off și practic elimină Nova Vita din ecuația primelor opt, chiar dacă formația mureșeană mai pastrează șanse matematice.

Biljana Pesovic a fost coșghetera partidei cu 22 de puncte. Sârboaica a încheiat în double-double cele 36 de minute și 20 de secunde petrecute în teren, adăugând și 10 recuperări, dar și 7 pase decisive. Și Jefimija Karakasevic a încheiat în double-double, cu 19 puncte și 11 recuperări în aproximativ 31 de minute, înainte să iasă cu 5 faulturi. Pentru BCM Tymes au mai înscris: Jelena Maksimovic (14 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive), Adina Stoiedin (10 puncte, 8 recuperări), Alexandra Dumitrache (10 puncte, 5 assist-uri) și Ivana Jovovic (8 puncte). Au mai jucat: Natasa Krnjetin (24:46 minute în care a avut 5 recuperări și 8 pase decisive), Christina Zidaru (4:23 minute) și Mădălina Geleriu (2:28 minute). De partea cealaltă Young a fost cea mai bună marcatoare cu 18 puncte, plus 8 recuperări, fiind urmată cu 10 puncte de Antoinette Thompson, fostă componentă a formației din Timișoara cu care cucerea titlul la U23 când se numea BCM Danzio.

BCM Tymes a dominat la recuperări, 47 (16 ofensive, 31 defensive), față de doar 28 (8/20). Timișorencele au avut un procentaj foarte bun la aruncările de două puncte 60% (33 din 55), dar au rămas datoare de la distanță reușind doar 3 din cele 21 de aruncări încercate din spatele semicercului. Gazdele au înscris tot 3 aruncări de la distanță, din 14 încercate (21%) și 18 din 45 de două puncte (40%). Alb-violetele au marcat 8 din 9 libere (89%), au reușit 29 de pase decisive, au fost sancționate cu 19 faulturi, au pierdut 12 mingi, au reușit 5 capace și 9 intercepții. Nova Vita a marcat 10 din 14 libere (71%), a avut 12 pase decisive, 11 faulturi, 16 mingi pierdute și 6 intercepții.

Cu această victorie, BCM Tymes are același număr de succese și eșecuri în această ediție de campionat, 10-10, pentru un total de 30 de puncte, iar gazdele de la Nova Vita au acumulat 29 de puncte, dar cu două meciuri în plus și sunt aproape eliminate în cursa pentru play-off.

Pentru BCM Tymes urmează alte două partide în deplasare pentru că meciul de pe teren propriu cu Craiova pe care trebuia să îl dispute în etapa următoare a fost amânat. Astfel, alb violetele vor evolua pe 8 și 9 februarie în deplasare la Galați, respectiv București, cu Rapidul. Următoarele meciuri pe propriul teren se vor disputa pe 14 februarie cu Brașovul și pe 19 cu Craiova.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.