BCM Tymes s-a despărțit de Diana Moraru

Diana Moraru nu mai face parte din lotul lui BCM Tymes Politehnica Timișoara. Clubul i-a reziliat contractul extremei venite în vară de la Arad, care a disputat ultima partidă în alb-violet contra formației din Satu Mare. Moraru a avut medii de aproape 20 de minute jucate pe meci în 19 etape și 3,9 puncte. După despărțirea de fosta dublă campioană cu ICIM, timișorencele au rămas cu doar cinci românce în lot.

IMG_9944

Diana Moraru – la meciul cu CSM Satu Mare, ultimul în echipamentul lui BCM Tymes

BCM Tymes a renunțat la Diana Moraru, după etapa a 19-a. Jucătoarea venită în vară de la ICIM Arad a început sezonul ca titulară, la gruparea pregătită atunci de Ljubomir Kolarevic. În tur nu a prins primul cinci în trei partide, cea din etapa a patra de la Oradea, când a intrat de pe bancă și a evoluat aproape 20 de minute, meciul de acasă cu Clujul, când a intrat doar două minute, și cel de la Târgoviște, când a venit de pe bancă și a petrecut în teren 22 de minute. La primul meci fără Kolarevic, Moraru a fost rezervă și a jucat 11 minute cu Sepsi. De la venirea actualului tehnician, Bogdan Bulj, fosta dublă campioană națională cu ICIM, a evoluat titulară în trei partide din cinci. A prins primii cinci la debutul lui Bulj și a evoluat 24 de minute cu fosta sa formație, împotriva căreia a înscris 6 puncte. A urmat meciul de la Alexandria pe care l-a început în starting 5 și a jucat 26 de minute, marcând 2 puncte. În etapa a 17-a, cu Oradea, a fost prima dată când sârbul nu a început cu Moraru. Aceasta a intrat 20 de minute și a avut 0 din 7 la aruncări. Meciul de la Alba a fost ultimul ca titulară pentru Diana Moraru în echipamentul lui Tymes. Aceasta a jucat doar 10 minute și a înscris 3 puncte. La ultimul meci, cel de acasă cu Satu Mare pe care alb-violetele l-au început foarte bine și au condus pe toată durata partidei, extrema a intrat doar 3 minute și 16 secunde.

În Cupa României, Moraru a intrat în primii 5 în trei din cele patru partide disputate de Tymes. Cel mai bun joc al ei din competiția eliminatorie a fost cel de la Galați, când a înscris 12 puncte în 32 de minute. A avut o evoluție apreciată și în prima partidă de la Sfântu, când a intrat de pe bancă și a marcat 9 puncte, prin aruncări de la distanță. Cele mai bune partide din campionat le-a făcut la Craiova, când a înscris 13 puncte, plus 4 recuperări și 3 pase decisive, eficiență 15, și acasă cu Rapid, când și-a trecut în cont 11 puncte, 4 recuperări și 4 assist-uri. În cele patru partide din 2015 nu a trecut de cota 3 în dreptul punctelor marcate. În total, a început ca titulară 16 meciuri din 23, în cele două competiții interne.

După despărțirea de Diana Moraru, BCM Tymes rămâne cu cinci românce în lot. Dintre acestea doar Adina Stoiedin, căpitanul echipei, și Alexandra Dumitrache au evoluat peste 15 minute în această ediție de campionat. Christina Zidaru are o medie de 7:19 minute în 16 partide, în timp ce Mădălina Geleriu și junioara Zahra Serrieh au sub două minute/meci și au intrat în 9, respectiv 3 partide. Reamintim că în campionatul feminin e obligatorie prezența unei românce pe teren pe toată durata meciurilor. Din celelalte jucătoare autohtone care au început sezonul la Timișoara, Ștefan a ajuns la Galați, Ghizilă la Alexandria, în timp ce Sandra Steiner a luat o pauză și se concentrează pentru BAC. E posibil să plece și una din cele șase străine aflate în acest moment la echipă.

BCM Tymes și-a amânat etapa de la Rapid, astfel că va evolua în următoarea partidă pe 31 ianuarie în deplasare la Nova Vita Târgu Mureș.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.