Belarus s-a alăturat Serbiei în semifinalele EuroBasket Women 2015. Bielorusele au avut emoții pe final după o nouă revenire a Lituaniei

Belarus a învins Lituania cu 68-66 (16-10, 17-9, 18-24, 17-23) și se alătură Serbiei în semifinalele EuroBasket Women 2015. Bielorusele au început mai bine partida, au găsit breșele în apărarea adversă și s-au distanțat până la un avans maxim de 19 puncte, dar au fost aproape să scape printre degete victoria pe final, când Lituania a revenit din nou, specialitatea casei la acest turneu. Snytsina a dat o ultimă șansă lituaniencelor să marcheze după ce a repus prost de sub propriul coș și adversarele au primit mingea din același loc de undea a repus aceasta. Balticele nu au putut să înscrie și au ratat trimiterea meciului în prelungiri.

Lituania a fost ultima formație care și-a câștigat locul în sferturi după victoria cu Serbia din ultimul meci al grupei F, succes care le-a oferit locul 2 în grupă. Balticele și-au făcut un obicei să revină după ce au fost conduse cu peste 15 puncte avans, dar în sferturi nu le-a mai reușit să și câștige. Lituaniencele au fost lipsite în mare parte a meciului de aportul lui Petronyte, pivotul care avea cele mai multe puncte marcate pentru echipa sa în faza grupelor. Aceasta a ieșit din teren după doar câteva minute și a primit îngrijiri medicale la spate mai mult de jumătate din meci. A revenit în joc la începutul sfertului patru dar problemele la spate nu i-au permis să stea foarte mult timp pe parchet.

Belarus a început turneul cu patru victorii din patru în grupa de la Oradea, dar jocul a scârțâit serios în faza a doua a grupelor unde a pierdut toate cele trei partide, dar s-a calificat în runda eliminatorie grație punctelor cu care a mers la Debrecen. Lituaniencele au reușit să o blocheze foarte bine pe Leuchanka, principala marcatoare a Belarusului având doar 5 puncte în partida din sferturi și doar un coș din acțiune.

Lindsey Harding (fundașul Belarusului). Copyright: FIBA/Ciamillo-Castoria/Rebay

Lituania le-a avut în teren la angajament pe Okockyte, Nacickaite, Petronyte, Kuktiene și Linkeviciene, iar Belarus a început partida cu Snytsina, Likhtarovich, Verameyenka, Leuchanka și Harding. Primul sfert a fost presărat cu multe ratări și mingi pierdute de ambele părți, iar Belarus s-a distanțat la șase puncte la prima pauză după ce a reușit să găsească foarte bine culoarele spre coșul advers.

Camera mobilă

Tot în primul sfert s-a întâmplat și o fază destul de comică. Leuchanka era la linia de fault și se pregătea să arunce libere, iar coechipiera sa Trafimava se afla în jumătatea proprie și dădea indicații colegelor de lângă semicercul advers. Aceasta a fost foarte surprinsă, s-a speriat și a tresărit puțin, când în fața ei a apărut din senin camera mobilă, care oferă imagini de deasupra terenului și a coșului, iar la aruncările libere coboară la mijlocul terenului, destul de aproape de nivelul capului, pentru a transmite din spate executanta de la linia de fault. Trafimava a fost cea surprinsă de coborârea rapidă a camerei, dar după ce a râs puțin și-a văzut mai departe de joc.

Cu Leuchanka blocată foarte bine, echipa din Belarus a căutat soluțiile în altă parte iar Verameyenka a contribuit cu șase puncte în sfertul secund. În această perioadă de joc lituaniencele s-au apropiat la 15-18, după care un „run” de zece puncte al bieloruselor a dus scorul la 32-17, iar la pauza mare scorul era 33-19. După revenirea de la vestiare a fost rândul lituaniencelor să reușească un „run” de 13 puncte cu care s-au apropiat la 33-39. Indicațiile de la timpul de odihnă le-au prins bine jucătoarelor în roșu care au regăsit drumul spre coș și s-au distanțat la peste zece lungimi, iar după trei sferturi tabelele sălii din Budapesta arătau 51-43 pentru Belarus.

{4D24504C-F85F-4983-96E7-D595C45D3A48}flexible

Copyright: FIBA/Ciamillo-Castoria/Castoria

Lituaniencele au arătat de ce sunt „reginele reveniriilor” la acest turneu în sfertul patru când nu au renunțat la luptă și au recuperat până spre final. Au încercat să preseze foarta avansat, dar fundașul naturalizat al naționalei bieloruse a reușit să scape din capcana în trei în care a fost prinsă și a dat drumul la contraatacul concretizat de Papova cu 2 puncte pentru 64-57. Meciul nu s-a terminat, s-a intrat în seria de faulturi și aruncări libere, iar Nacickaite a înscris de la distanță pentru 68-66. Cu mai puțin de două secunde până la finalul partidei Belarus a repus mingea de sub propriul panou, iar alb-verzile au încercat să intercepteze. În criză de timp, Snytsina a repus lung, sperând că cea mai avansată coechipieră a sa va prinde mingea. A fost o mare greșeală pentru că nimeni nu a atins mingea care a ieșit în out la coșul advers. Conform regulamentului, în aceste situații posesia revine echipei adverse din locul în care s-a executat repunerea inițială, astfel că Lituania mai avea o speranță. Dar după repunere bielorusele au blocat bine jucătoarea cu mingea în spațiun de trei secunde și aceasta nu a mai apucat să trimită mingea spre coș în timpul regulamentar, astfel că meciul s-a terminat după 40 de minute cu victoria Belarusului (68-66) după un meci pe care l-a condus dar putea pe final să ajungă la prelungiri.

Cu Petronyte ieșită după ce a marcat doar 4 puncte, Nacickaite a preluat rolul de lider la puncte marcate pentru Lituania, fiind coșghetera partidei cu 21 de puncte. Pentru Lituania au mai înscris: Grigalauskyte 13 puncte, Solopova 7 puncte, Kuktiene 7 puncte (8 recuperări), Okockyte 6 puncte, Gutkaskaite 4 puncte, Linkeviciene 2 puncte (8 recuperări, 4 pase decisive) și Siksniute 2 puncte. Verameyenka a fost cea mai bună marcatoare a Belarusului cu 15 puncte la care a adăugat 9 recuperări. Au urmat-o: Likhtarovich cu 14 puncte, Harding 12 puncte (8 recuperări, 6 pase decisive), Snytsina 11 puncte, Papova 10 puncte, Leuchanka 5 puncte și Trafimava 1 punct.

Reacții după meci

DSCN0647Lituanienii au început din nou slab meciul și au fost nevoiți la o nouă cursă de recuperare.  „Am avut probleme tot turneul, nu doar azi, că am început foarte prost. Astăzi victoria sau înfrângerea a depins de aceeași problemă. Am început slab, nu am fost concentrați la anumite detalii și, de asemenea, nu am fost pregătiți mental. Tot timpul revenim în meci când suntem la -15, dar asta nu este de o echipă câștigătoare. De asta felicit echipa Belarusului și sper că vom găsi energia de care avem nevoie pentru următoarele două meciuri. Dacă pierzi mingi, ratezi de la trei puncte și lay-up-uri trebuie să muncești din greu în defensivă 40 de minute ca și o echipă. Am văzut câteva lucruri în timpul meciului care nu mi-au plăcut”, a declarat Mantas Sernius, antrenorul Lituaniei, completat de Marina Solopova: „E foarte greu să spui ceva despre acest tip de meci. Cum a zis antrenorul nostru, micile detalii câștigă aceste meciuri, ca recuperările, apărarea. Astăzi felicit Belarusul pentru că a fost echipa mai bună”.

DSCN0649Antrenorul Belarusului, Anatoli Buyalski, a vrut să ceară timp de odihnă la final dar s-a abținut. „Pot să spun că astăzi ar fi fost posibil să fac cea mai mare greșeală din viața și din cariera mea, luând acel ultim timp de odihnă. Am ezitat dacă să îl folosesc sau nu. Dacă aș fi făcut acea greșeală probabil că nu aș fi fost aici. Sunt bucuros că lucrurile s-au terminat cum s-au terminat. Ca antrenor trebuie să prevezi ce vor face jucătoarele pe teren dar sunt momente ca cel de azi când n-am văzut asta. Tot ce pot să spun e că jucătoarele mele s-au descurcat foarte bine”. Katsiaryna Snytsina:  „A fot un meci foarte lung. Știam că Lituania va juca mai agresiv în a doua jumătate pentru că au câștigat multe meciuri așa. Sunt mândră de echipa mea, colegele mele au luptat până la sfârșit. Chiar cu acest procentaj prost de la trei puncte (1 din 17), am condus tot meciul și am câștigat. Sunt foarte bucuroasă că suntem în primele 4. Nu există cuvinte să descrie, sunt foarte fericită”, a spus și jucătoarea cu numărul 6 din formația Belarusului. Aceasta a vorbit și despre semifinala cu Serbia. „Sigur nu putem să jucăm așa cu Serbia pentru că ele joacă mai agresiv în apărare. Până și Lituania ne-a împins în afara zonei de 3 secunde așa că sper că vom înțelege cum ar trebui să jucăm contra echipei sârbe. Cu Serbia va fi din nou o luptă până la final. Trebuie să ne gândim cum să jucăm mai inteligent și agresiv în atac pentru că simt că în ultima jumătate de meci am aruncat de la 3 puncte pentru că ne-au înpins afară”.

Serbia și Belarus se vor întâlni vineri 26 iunie de la ora 19 (18 ora Ungariei) în prima semifinală a EuroBasket Women 2015. Astăzi se dispută celelalte două sferturi de finală. De la ora 19 campioana en-titre Spania întâlnește Muntenegru, iar de la 21:30 Franța și Rusia vor lupta pentru ultimul loc în careul de ași.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.