Campionii – cu o clasă peste, BC Timișoara – CSU Ploiești 64-82

Peste 2000 de spectatori au venit în sala „Constantin Jude” cu mari speranţe. Depăşirea formaţiei de şapte ori consecutiv campioană a României, CSU Ploieşti, s-a dovedit însă imposibilă. În ciuda tututor eforturilor, baschetbaliştii de la BC Timişoara au pierdut clar pe teren propriu, scor 64-82. Formaţia de start de la BC Timişoara nu reprezintă demult un secret. Habuş, Dzambic, Markovic, Pesic şi Păltinişanu încearcă să facă o nouă victimă în campionatul românesc, de această dată una celebră. De partea cealaltă, sârbul Vladimir Arnautorvic începe într-o formulă cu trei români, internaţionalii Tudor, Szijarto şi Burlacu, plus americanii Mack şi Qarraan. Păltinişanu deschide scorul în secunda 55 (2-0), apoi Timişoara are 11-6 în minutul 4 şi 30 de secunde, iar suporterii alb-violeţi încep să spere. Pe fondul unul joc tensionat, cu destule accente de duritate, echipa gazdă are un avantaj firav, 32-31, şi la pauza mare. În sfertul al treilea se produce despinderea decisivă. Americanii Ploieştiului joacă din ce în ce mai bine, căpitanul Burlacu e şi el util, în ciuda unor durităţi în apărare, iar ecartul gazdelor devine din ce în ce mai mare. Timişorenii încearcă să apeleze la „arma” lor favorită, aruncările de la distanţă. Cum nici acestea nu merg (20,8 % procentaj de reuşită la 3 puncte !), CSU Ploieşti reuşeşte cel mai clar succes din ultima vreme, din totalul evoluţiilor la Timişoara. Ca orice derby care se respectă, partida a avut de toate, de la galerie cu strigături, până la proteste vehemente la adresa arbitrajului şi greşeli tehnice. Aceasta au, însă, mai puţină importanţă, ceea ce rămâne fiind scorul final, 82-64 pentru oaspeţi, ca şi impresia că Timişoara nu poate sub nici o formă să câştige, în acest moment, în faţa Ploieştiului.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.