Cel mai eficient galben-negru, Jordan Glynn, înapoi la Timba Timişoara

Semnificativă revenire în tabăra „Urşilor”, ca o nouă achiziţie în sine, cu doar cîteva zile înaintea debutului oficial, programat în manşa I a optimilor Cupei României, acasă cu campioana naţională CSU Asesoft Ploieşti, grupare de Final Four în competiţia K.O. Astfel, Jordan Glynn, cel mai eficient component al pe-atunci nou-promovatei BC Timba Timişoara, se va alătura de joi elevilor lui Bogdan Murărescu, pentru un al doilea sezon în galben-negru.

Glynn pentru BC Timba Timişoara

Un come-back de mare folos pentru nişte „Urşi” căutând să-şi consolideze poziţia a 12-a, acontată la finele ediţiei precedente.

Glynn, un atacant de 2 metri şi 102 kilograme, din generaţia 1989, a jucat în medie 29,4 minute în mai toate partidele ediţiei trecute, 34 la număr pentru timişoreni, reuşind în medie peste 11 puncte marcate pe meci, dar în 21 de partide măcar de la 10 puncte în sus.

Mai mult, Glynn este unicul străin încă în componenţă dintre cei 6 care se regăseau la jocul de debut al timişorenei Timba în Liga Naţională 2012-2013, 67:72 pe 7 octombrie anul trecut, acasă cu craiovenii, când se afla în 5-ul de start 6. Popa, 7. Huckaby, 8. Stojakovic, 24. Glynn, 42. Kicking Stallion, fiind principal marcator, cu 15 puncte şi 7 recuperări, în peste 38 de minute jucate.

După returul din Prahova, „Urşii” vor debuta în Liga Naţională 2013-2014 în deplasare la CSA Steaua CSM EximBank Bucureşti.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.