Confirmări, nu întâmplări: cele trei ”mari”, la rând. SCM Timișoara, nucă prea tare și pentru U-BT Cluj

SCM Timișoara este echipa momentului în Liga Națională de baschet masculin, dar nu neapărat ca o mare surpriză, nefiind vorba despre întâmplări sau coincidențe, ci despre confirmări, căci ceea ce n-a reușit de puțin în unele partide din toamnă în Grupa A valorică, pierdute strâns tur-retur cu clujenii sau chiar la mustață cu SCMU Craiova, a izbutit în serie odată cu startul fazei Top6. Iar dacă împotriva sibienilor a dovedit că se poate, prinzând curaj, 86:79, la Oradea și-a luat avânt, 85:88, val de pe care i-a doborât în această seară și pe clujeni, cu 80:78 (42:37). Sugestiv, U-BT a fost în total numai 65 de secunde la conducere pe tabela de marcaj și doar în două rânduri, în minutul 37 și penultimul, comparativ cu avansul permanent al timișorenilor, până chiar și la 15 puncte.

Pofta vine mâncând iar alb-violeții au pus pe gânduri dar și pe jăratec trioul fruntaș, scurtcircuitat în serie din 3 mișcări, ultima fiind realizată în partida cădere de cortină peste runda de la mijlocul turului în Top6, găzduită de la ora 20 în sala ”Constantin Jude”, unde elevii lui Cristian Bota n-au mai așteptat invitații speciale și s-au desprins în sfertul inaugural și cel după pauză, suficient pentru a intra în ultimele 10 minute cu un avantaj de 13 puncte, năruit aproape în totalitate, dar nu complet… 26:20, 16:17, 23:15, 15:26.

Treisprezece puncte care deveneau chiar 15 după alte nici două minute, grație ”triței” lui Diculescu, 71:56, ecart maxim de la care U-BT Cluj a declanșat cursa de urmărire, de succes în puțin peste alte nici 4 minute, 73:74 prin aruncarea lui Torok de la distanță. Era abia pentru prima oară când trecea și U-BT la conducere, trebuindu-i așadar peste 36 de minute… Iar momentul reamintea de revirimentul ardelenilor pe finalul vizitei din toamnă pe Bega.

Însă acestui deznodământ i-a fost rezervată o altă întorsătură, odată ce Randolph a sugerat peste alte 27 de secunde, tot de la distanță, că alb-violeții nu se lasă cu nici un chip… 76:74. Iar echipa care avea mult mai puțin de pierdut a preluat din nou conducerea cu următoarea sa reușită tot printr-o ”triță”, semnată Marko Stojadinovic cu un minut înainte de finish, 79:78.

Minut în care Washburn mai întâi a ratat ținta iar apoi l-a faultat pe Randolph, o nouă greșeală personală, a lui Dorsey, oferindu-i lui Stojadinovic prilejul apropierii victoriei, cu 16 secunde rămase de jucat. Doar a doua aruncare liberă a fructificat-o, 80:78, însă cea expediată de la mare distanță de clujeni prin Rasic nu și-a atins ținta când mai erau 4 secunde, punctele intrând în contul bănățenilor.

Care, deși cu o rotație mai redusă, au rămas în mână, rod și al încrederii acumulate prin celelalte victorii în dauna aspirantelor fruntașe. Iar contribuția principalelor piese s-a dovedit a fi decisivă, confirmând pofta de joc a revelației.

Vladan Vukosavljevic s-a remarcat cu un double-double, 17 puncte și 14 recuperări dintre care 9 ofensive, plus 3 pase decisive și câte două blocaje, mingi interceptate și turnovers, în aproape 37 de minute jucate, cel mai mult în această seară. Iar în trio cu Sherwood Terrell Brown, coșgheter al partidei, cu 18 puncte dintre care 3 fără greș de la distanță și 5 recuperări în 32 de minute pe parchet, respectiv Stojadinovic, cu 17 puncte în 26 de minute, ce-i drept cu un procentaj mai mic al reușitelor dar și 6 recuperări, s-a asigurat înscrierea a circa două treimi din punctele timișorenilor. Total la care a mai contribuit Diculescu cu 11, în 33 de minute jucate, și cu 4 recuperări, 5 pase decisive și 3 turnovers, Pesakovic cu 10 în 20 de minute jucate și procentaje de strict 50% din toate procedeele, respectiv Randolph cu 5 puncte în peste 22 de minute și Komatina două într-un sfert de oră de joc. N-au înscris în schimb căpitanul Octavian Popa-Calotă, în 10 minute jucate, respectiv Baciu și Coconea în câte trei.

Kyndall Dykes a fost pe de altă parte cel mai eficient component al trupei lui Silvășan, cu 16 puncte și 9 recuperări în 36 de minute în teren, ratând însă și toate cele 4 aruncări de la distanță, iar 13 puncte în 28 de minute a înscris și căpitanul Aleksandar Rasic, care a insistat nefast cu tentativele din afara semicercului, nu mai puțin de 7 ratate, ceea ce a costat. Torok și Easley Jr. au înscris câte 12 puncte în tot atâtea minute jucate, 24, și cu 7 recuperări în contul nord-americanului, Dorsey și Washburn marcând câte 10 în 34 respectiv 23 de minute în teren.

Indisponibil a fost în schimb Marinov, pe lista absenților alături de Vlad Moldoveanu, în vreme ce Kuti a rămas strict pe bancă. Mai puțin implicați la vizitatori, Mureșan și Calnicenco au înscris 3 respectiv două puncte în perioade de 11-13 minute jucate, pe când Abu Teir, de la start, și ulterior Vida, n-au strâns laolaltă nici un punct dar nici 10 minute pe parchet.

Încă din primele minute, abordate de Bota în 5-ul clasic, Vukosavljevic câștigând săritura de start iar Brown deschizând scorul de la distanță, ceea ce Dorsey tocmai nu reușise din același procedeu, clujenii au fost puși în gardă că nu-i de joacă. Dar n-au putut trece deloc la conducere, din contră, SCM Timișoara distanțându-se imperturbabilă, de la 12:10 la 24:12. Coșurile lui Mureșan, Rasic și Washburn din ultimul minut al sfertului I au mai dres busuiocul dar ultimul cuvânt tot gazdele l-au avut, deși cu puțin timp la dispoziție, nici 5 secunde rămase, în care Pesakovic totuși a punctat… 26:20.

Sfertul secund a fost net mai echilibrat, Washburn anihilind aproape complet handicapul încă din primele două minute, inclusiv printr-un coș cu fault, 26:25, însă timișorenii au izbutit totuși să se mai mențină de două ori la limită în avantaj, după care s-au redesprins, de la 30:29 la 37:29. Clujenii au încheiat din nou ceva mai proaspeți, în ultimele faze dinaintea pauzei, și prin coșuri ale lui Dorsey, dar chiar și așa, ultimul cuvânt l-au avut tot gazdele, prin Stojadinovic… 16:17 în sfertul II însă 42:37 la pauză.

Surpriza se contura la orizont, iar sfertul III avea să întărească nu doar o impresie.

Stojadinovic a dat tonul după numai 15 secunde, coș cu fault, ”triță”, ajungându-se la 46:37, după care tot alb-violeții au înscris, prin Vukosavljevic. Kyndall Dykes a stimulat un ușor reviriment al oaspeților, apropiindu-i cu încă un coș de două puncte la 53:50 la mijlocul sfertului, însă Bota a solicitat timp de odihnă iar amfitrionii nu s-au demobilizat, Vukosavljevic smulgând faulturi pe seama lui Dykes și Dorsey.

Cu mingi bine recuperate și pe intercepție, Brown a mărit brusc ecartul în două faze succesive, 61:52, la care Diculescu a profitat de deruta ardelenilor și i-a taxat de la distanță… 64:52. Ecuație tot mai complicată pentru alb-negri, și n-a fost chip să depășească reduta gazdelor, din contră, Dorsey faultându-l pe Komatina. Bomboană pe coliva unui sfert negru al deținătoarei Cupei României, 23:15, în care s-a cam jucat partida.

Ce-i drept, vizitatorii aveau să-și demonstreze forța în ultimele 10 minute, cel mai clar adjudecate, la peste zece puncte, dar totuși insuficient. Nu reușiseră până atunci să dejoace partitura outsiderei pe val, căreia îi priește tot mai mult aerul din Top6, fie și cu toate datoriile pe cap în afara terenului.

SCM Timișoara va juca în etapa a IV-a din Top 6 luni 11 februarie la Pitești, cu ultima clasată, pe care o devansează cu un punct, după care va primi la început de martie vizita craiovenilor. Ultimele rezultate și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice, cu observația că deși n-a fost etapă din noua fază a primelor 6 clasate fără victorie în deplasare, bănățenii au reușit să-și fructifice avantajul terenului propriu în fața unora precum sibienii și clujenii. Care continuă prin a primi vizita lui CSM CSU Oradea.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.