CS SCM Timișoara, pe 7 înaintea ultimei etape din tur. Sfântu Gheorghe, gazdă în februarie a turneelor finale ale Cupei

Fetele de la CS SCM Timișoara au jucat două partide într-un interval de trei zile în Liga Națională. În etapa a 8-a s-au impus acasă, 86-56 cu UPM BC Sirius Târgu Mureș care a ajuns pe ultimul loc. Marți alb-violetele au disputat restanța din etapa a 2-a cu Universitatea Cluj-Napoca, iar trupa lui Petricevic s-a impus cu 91-76. Tot în această săptămână s-a stabilit locația turneelor finale ale Cupei României. Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe va găzdui ambele competiții, după ce la masculin nici una din echipele calificate nu a solicitat organizarea.

Elevele lui Mihai Coldea nu au avut prea mari probleme cu Sirius Târgu Mureș, formație care venea la Timișoara cu un bilanț de  o victorie și 5 înfrângeri. Ambele echipe au rămas fără o victorie după retragerea lui Phoenix Galați. Gazdele au început cu Lloyd, Ivășchescu, Conwright, Ardelean și Burdgess. Mureșencele le-au avut în formula de start pe Lawrence, Robinson, Pop, Beldian și Mitov. Meciul s-a încheiat cu scorul de 86-56, pe sferturi: 28-19, 18-21, 22-4 și 18-12. Timișorencele s-au desprins în prima parte, dar Sirius a revenit pe finalul sfertului secund și a fost doar o diferență de 6 puncte la pauză. La mijlocul sfertului doi s-a accidentat Filip la piciorul stâng.

Echilibrul s-a rupt în sfertul trei când mureșencele au marcat doar 4 puncte. Unul din momentele cheie a fost după jumătatea perioadei de joc, când Ionel Brustur a făcut două schimbări și a introdus toate cele 5 străine pe parchet, la doar o zi după ce Steaua făcea același lucru cu băieții de la SCM. S-a dictat tehnic la bancă, a revenit românca pe teren și s-a reluat meciul. Timișorencele au avut un run de 23 de puncte în nouă minute. Ecartul maxim a fost de 32 de puncte.

Maegan Conwright a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte. Pentru gazde au mai înscris: Lloyd 13 puncte (double-double cu 10 pase decisive), Burdgess 10 puncte (7 recuperări), Kiriienko 10 puncte, Ardelean 8, Young 7, Pop 6, Stoiedin 4, Brosovszky 3 și Filip 2 puncte. De la oaspete s-au remarcat Sherise Williams cu 12 puncte și Robinson cu 11. Alb-violetele au avut procentaje mult mai bune la aruncările din acțiune, 46% față de 33%.

Universitatea Cluj-Napoca – CS SCM Timișoara 91-76 (28-18, 24-17, 23-19 și 16-22)

Marți a urmat restanța din etapa a doua pentru fetele lui Mihai Coldea, în fața formației la care acesta a fost secund în sezonul trecut. Vicecampioana „U” a început partida cu Taylor, Ghizilă, Vorpahl, Thompson și Părău. De menționat că echipa clujeană avea 7 straniere în lot după aducerea lui Thompson și a rămas cu șase după despărțirea de Stroman. Oaspetele le-au avut în 5-ul de start pe Lloyd, Bota, Conwright, Brosovszky și Burdgess. Timișorencele au condus doar la început, cu două lungimi, dar gazdele s-au desprins la 21-9 după un run de 8 puncte și conduceau la prima pauză cu 28-18. Ecartul a crescut în următoarele două sferturi, iar la ultima pauză diferența era de 21 de puncte, 75-54.  Alb-violetele s-au apropiat până la 11 lungimi în a doua jumătate a sfertului patru, dar clujencele s-au impus la final cu 91-76.

Maegan Conwright a fost coșghetera partidei cu 27 de puncte. Pentru formația de pe Bega au mai înscris: Lloyd 21 de puncte, Burdgess 13 puncte (double-double cu 13 recuperări), Ardelean 9 puncte, Kiriienko 4 și Pop 2 puncte. Taylor și Vorpahl au reușit câte 21 de puncte pentru clujence. Ambele au avut 7 pase decisive, iar fundașul Vorpahl a avut și 8 recuperări. Pentru „U” au mai înscris: Ghizilă 18 puncte, Kalusic 10, Părău 10, Bachvarova 7, Voica 2 și Thompson 2. SCM Timișoara a avut cu 7 posesii în plus, dar a avut procentaje slabe la aruncările din acțiune, 38% (26 din 68), în timp ce clujencele au marcat peste jumătate din șuturile încercate, 56% (35 din 63). Universitatea a reușit 12 trițe față de 4. Bănățencele au stat mai bine doar la linia de fault cu 11 libere transformate în plus.

După cele două meciuri timișorencele ajung la un bilanț de 3 victorii și 4 înfrângeri și ocupă locul 7 cu 10 puncte, fiind la egalitate cu Olimpia Brașov și Universitatea. Brașovencele sunt următoarele adversare pentru CS SCM, în meciul programat duminică (10 decembrie) de la ora 18 la sala D.P. Colibași.

Cele două echipe se vor întâlni și în 23 februarie la Final 8-ul Cupei României. Locația va fi noua sală din Sfântu Gheorghe, Sepsi Arena. Campioana en-titre, ACS Sepsi, a fost singura care a solicitat organizarea turneului și îl va ține pentru al doilea an la rând, dar în altă sală. În celelalte trei sferturi se întâlnesc: Universitatea Cluj – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, FCC ICIM Arad – CSBT Alexandria și CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia. Dacă trec de brașovence, alb-violetele vor întâlni învingătoarea dintre „U” și Sepsi în penultimul act. Turneul final se dispută în perioada 23-25 februarie.

Surpriza locației la masculin

Dacă la feminin nu a fost nici o surpriză că organizarea Final 8-ului a fost atribuită campioanei en-titre, nu același lucru se poate spune în cazul turneului masculin. Nici una din echipe nu a licitat pentru organizare, printre motive numărându-se marja mică de profit din marketing, în condițiile în care taxa de organizare pornea de la 10.000 de lei. Federația a stabilit că turneul băieților se va ține tot la Sepsi Arena, într-un oraș în care nu există echipe masculine de seniori.

Ambele formații timișorene sunt calificate la turneul final care este programat în perioada 10-13 februarie. BC SCM Timișoara va întâlni pe BC CSU Sibiu în al doilea sfert de finală, iar învingătoarea va juca cu echipa ce se impune în duelul dintre BCMU FC Argeș Pitești și U BT Cluj-Napoca. BC Timba Timișoara va merge în premieră la turneul final și va avea o misiune dificilă în sferturi, cu vicecampioana CSM Steaua București Eximbank. Adversara din semifinale va veni din sfertul dintre Phoenix Galați și CSM CSU Oradea.

Ambele formații de pe Bega joacă în deplasare în acest week-end. Timba întâlnește pe Politehnica Iași sâmbătă de la ora 19, pe suprafața controversată pentru care moldovenii au derogare până la finalul anului. BC SCM joacă luni de la ora 18 la Oradea.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.