CSU Ploieşti pierde acasă în EuroCup: eliminare

CSU Ploieşti, campioana României la baschet masculin, a cedat cu 69:77, la pauză 35:43, în faţa grupării israeliene Hapoel Migdal Ierusalim, într-un joc din Grupa E a EuroCup, şi a ratat calificarea între cele mai bune 32 de cluburi, rămânând cu doar 3 victorii din 9 întâlniri, spre deosebire de vizitatori, care, înregistrând-o pe a cincea, au acces în faza următoare.

Mohammed a fost coşgeterul jocului, cu 23 de puncte, iar Marshall a fost al doilea principal marcator al partidei, tot pentru ploieşteni, cu 18 puncte, în vreme ce Lee a reuşit 10 recuperări, dar prahovenii au pierdut cu 17:21, 18:22, 18:17, 16:17, fiind dominaţi la capitolul recuperări, cu 27 la 43.

CSU Ploieşti s-a apropiat pe final la 64:67, cu puţin peste două minute rămase, dar n-a găsut resursele să răstoarne soarta partidei, chiar dacă Hapoel n-a strâns punctele din aruncări de la distanţă, ochind doar una din 10!

Campioana pregătită de Vladimir Arnautovic a ratat aşadar şi ultima şansă de calificare în faza următoare, cu un joc rămas de disputat, în vreme ce învinsa sa la debut, Khimki Moscow Region, era calificată deja înaintea rundei de astăzi, în care s-a impus la Izmir cu 95:76, ajungând la 8 succese din 9 partide.

Ploieştenii sunt următorii adversari ai timişorenei BC Timba, în Liga Naţională, sâmbătă de la ora 19, în Prahova.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.