CSU Politehnica pierde jocul pentru locul 5 în turneul final de junioare U18 de la Timișoara, CS Olimpia Rapid câștigă titlul

Alb-violetele Politehnicii au încheiat astăzi la matineu cu o înfrângere la 3 puncte jocul de clasament pentru locul 5 în ierarhia turneului final al Campionatului Național FRB de baschet feminin pentru junioare sub 18 ani, organizat de miercuri în sala ”Constantin Jude” din Timișoara, după ce vineri și sâmbătă obțineau victorii la 30 respectiv 22 de puncte în fața unor echipe bucureștene, prin care își asigurau prezența în întâlnirea duminicală cu clujencele. Junioarele mari de la CSU Politehnica ieșeau din cursa pentru medalii din primele două zile ale reuniunii, învinse fiind de grupările care astăzi au câștigat finalele, CS Rapid Olimpia București la scor pentru titlu, 58:34 cu CSU Brașov, iar LPS Satu Mare similar, 59:37 cu Liceul Teoretic Nagy Mozes Târgu Secuiesc, pentru bronz.

CS Olimpia Rapid București, cu victorii pe linie în turneul final cu 5 apariții la Timișoara, primele 3 câștigându-le în Grupa A, în care a jucat și gazda CSU Politehnica, iar celelalte două sâmbătă și astăzi după-amiază, în semifinale respectiv în ultimul act cu trofeul pe masă, a cucerit titlul național la junioare mari în baschetul feminin românesc, într-un sezon pe unde scurte în urma întreruperii competițiilor în martie 2020, actuala ediție la fete U18 începând pe 6 martie 2021 tocmai la Timișoara și reunind numai 17 cluburi la start.

Dintre care CS Olimpia Rapid, a cincea drept CS Olimpia în Turneul Final 1A al ultimei campanii pline la această categorie de vârstă, în 2019, s-a detașat prin a se califica la turneul final cu 9 succese și o înfrângere, fără a pierde deloc pe Bega: 64.56 miercuri cu concitadina ACS Champions București, 62:55 joi după-amiază cu gazda CSU Politehnica, 66:60 vineri dimineață în întâlnirea neînvinselor cu LPS Satu Mare, 60:55 sâmbătă după-amiază cu LT Nagy Mozes Târgu Secuiesc și 58:34 duminică de la ora 14 în finala cu CSU Brașov.

Mihaela Panait, cu 18 puncte și 3 pase decisive pentru bucureștence, a fost coșgheter al finalei, CS Olimpia Rapid asigurându-și titlul încă din primul sfert, 25:7, conducând la pauză cu 33:18 după ce l-a pierdut pe cel de-al doilea cu 8:11, 13:5 și 12:11 în sferturile după pauză.

LPS Satu Mare, învinsă în grupă de bucureștence și sâmbătă în semifinale de CSU Brașov cu 85:70 – meci cu cel mai mare număr de puncte înscrise dintre cele 20 de partide disputate în 5 zile în ”Constantin Jude”, s-a revanșat în finala mică pentru medaliile de bronz, 59:37 (35:19) cu cele din Târgu Secuiesc, laura Bota înscriind 24 de puncte pentru sătmărence.

În ceea ce privește ”careul” formațiilor care au ratat calificarea în semifinale, CSU Politehnica și-a asigurat prezența în jocul pentru locul 5, pierdut cu 55:58 (29:29) în fața clujencelor de la ACS NBS, pe sferturi 13:19, 16:10, 11:14, 15:15, cu mențiunea că Universitatea NBS Cluj se regăsea pe locul 3 în campionatul junioarelor mari al ediției tur-retur cu 12 cluburi în 2019-2020 la ora întreruperii competițiilor acum peste 14 luni.

Ana Ivan, cu un double-double pentru ”violete”, 15 puncte și 19 recuperări, a fost coșgheter al disputei pentru locul 5, jucând toate cele 40 de minute, într-un 5 de start cu Maria Gabriela Mîndruț, autoare a 13 puncte în 37 de minute, Ana Maria Calapis, cu 12 puncte în 33 de minute, Denisa Avășan, cu 8 puncte în 25 de minute și Daria Negru, cu două puncte în 26 de minute. Iar Radenko Toroman a mai apelat la Maria Chevereșan, cu 5 puncte în 22 de minute dar și 4 pase decisive, Melinda Claudia Timotity 10 minute, Tania Kashefi Esmail Zadeh 4 minute și Teodora Drăgușanu 3 minute. Pe bancă la ”violete”, Raluca Bozan, Alexia Csejtei și Alessia Ionilă.

Șansa de a juca astăzi pentru locul 5, după victoria de vineri la finele Grupei A, 67:37 cu ACS Champions București, și cea de ieri în zona 5-8, 48:26 cu CSȘ 4 București. În prealabil, timișorencele începeau turneul miercuri de la 11:30 prin eșecul cu 52:72 cu LPS Satu Mare, urmat joi de cel cu CS Olimpia Rapid, cu 55:62, la pauză 25:39. În fine, pentru locul 7, în duelul codașelor, CSȘ4 București a dispus cu 53:37 de concitadina ACS Champions.

De notat și că între cele 17 cluburi aliniate la startul ediției 2020-2021 la junioare mari s-a numărat și CSȘ Bega Timișoara.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.