Cu fruntea sus,BC Timişoara pierde în ultimele 12 secunde: triţă

Baschetbaliştii lui BC Timişoara s-au luptat marţi după-amiază ca „leii” în cuşca unei laureate a competiţiei Eurohold Balkan League, BC Rilski Sportist Samokov, reuşind la debutul lor pe scena balcanică să conducă în majoritatea meciului, până în ultimul minut, când s-au văzut egalaţi de la 69:77, moment în care Cuic nu şi-a valorificat ambele aruncări libere iar Martin Marinov a întors scorul cu o „triţă”, cu 12 secunde înainte de finish, 80:78 (18:19, 20:19, 17:20, 25:20), la finele unui aprig duel în care Archie a reuşit un double-double, cu 18 puncte şi 10 recuperări, iar Baschet Club Timişoara a arătat că a devenit o forţă demnă de luat în seamă, în răstimp de doar două luni.

Urmează în două săptămâni, marţi 8 noiembrie, debutul balcanic pe propriul teren, la Timişoara, cu KK Torus SK Boris Trajkovski din Skopje, Macedonia, care momentan a pierdut acasă în cadrul Grupei A cu KK Mornar Bar, 79:84.

Predrag Badnjarevic şi-a etalat iscusinţa managerială în confruntări internaţionale, motivând un lot care s-a bătut la debut de la egal la egal şi fără complexe cu o gazdă experimentată în această competiţie balcanică, rezultând un meci fascinant, purtat pe muchie de cuţit. În cinciul de start 15. Bogdan Popescu, 42. Robert Sarovic, 55. Branko Cuic, 21. Dominique Archie, 5. Zlatko Jovanovic, cu alte cuvinte cu nişte titulari aduşi în vară şi dând piept în egală măsură cu o trupă bulgară reconstruită la debutul actualei campanii, timişorenii n-au mai cedat avantajul în primul sfert odată ce Popescu a egalat, 2:2 în 1´36´´, iar Jovanovic a amuţit sala din Samokov cu o primă „triţă”, 2:5 în minutul 4…

Mai mult, bănăţenii s-au desprins la 4:8 în faţa unei garnituri de start cu 10. Branko Mirkovic, 21. Filip Vukosavljevic, 24. Martin Marinov, 55. Bogdan Boev, 15. Stanislav Vaklinov, bulgarii revenind abia în ultimul minut al sfertului, 15:15 prin Ante Bilobrk, şi chiar preluând pentru scurt timp conducerea, 18:16, după care, cu 7 secunde înaintea primului finish, Jovanovic a ieşit la rampă cu o a doua „triţă”: 18:19 după 10 minute!

După ce, în primul sfert, Ivan Siriscevic îi preluase locul lui Cuic iar Dan Păltinişanu lui Popescu, la startul sfertului secund au intrat Nenad Markovic şi Cuic, pentru Jovanovic şi Archie, gazdele desprinzându-se de la 18:21 la 27:23 după patru minute, respectiv la 31:25 la mijlocul „sfertului” doi, moment în care, odată cu un time-out, Badnjarevic a apelat la Jovanovic, Popescu şi Archie în locul lui Păltinişanu, Sarovic şi Cuic.

Debutanţii timişoreni au replicat prompt, de la 32:25 la 32:32, graţie reuşitelor lui Archie şi „triţei” lui Siriscevic. Iar pauza mare le-a găsit pe combatante la egalitate perfectă: 38:38…

Acelaşi Bogdan Popescu a marcat primele două puncte şi în jumătatea secundă, apoi Siriscevic şi o altă aruncare de 3 puncte reuşită de Zlatko Jovanovic desprinzându-i pe „lei” chair la 38:44, avans care s-a menţinut şi graţie altei „triţe”, marca Siriscevic: 41:47.

Acelaşi Siriscevic a ratat ulterior două aruncări de 3 puncte, atacurile irosite de echipa la conducerea ostilităţilor fiind exploatate de Rilski Sportist, care a întors la 52:51 şi 55:53, moment în care la rampă a ieşit vechea gardă, Păltinişanu şi Markovic, cu aruncări libere respectiv de două puncte, din pasa timişoreanului: 55:57.

Scorul celui de-al treilea sfert, din nou câştigat de timişoreni, ca şi primul, 17:20, iar per total, 55:58.

Cuic a dus apoi meciul chiar la 55:60, după care bulgarii au ripostat, apropiindu-se la câte un punct, însă aruncările de două puncte ale lui Archie şi Sarovic au redesprins echipa la conducere, BC Timişoara, chiar la 61:67. Mai apoi, nervi de oţel pentru acelaşi nord-american, care, la 67:68, a izbutit o „triţă” de efect şi moral: 67:71! Remarcabil, l-a copiat şi Robert Sarovic, urcând scorul la 67:74.

Ultimele 3 minute l-au regăsit pe parchet pe Păltinişanu în locul lui Popescu, acelaşi Archie mai adăugând două puncte, pentru 69:76, o remarcabilă diferenţă, mărită chiar la 69:77 în minutul 37, când se contura deja o splendidă victorie la debut internaţional.

În final, cu Czmor în locul lui Păltinişanu, timişorenii şi-au pierdut clarviziunea şi luciditatea, miza jocului fie şi de debut a întins nervii la maxim, şi BC Rilski a revenit furibund, egalând la 77! Finalul le-a aparţinut, cu „triţa” lui Marinov, pentru 80:78.

BC Timişoara: Archie – 18 puncte (34:52 minute jucate / 10 recuperări / 0 asistenţe) , Sarovic – 15 (29:41 / 5 / 0), Jovanovic – 11 (28:48 / 2 / 3), Siriscevic – 11 (27:57 / 3 / 3), Cuic – 8 (24:33 / 5 / 4), Markovic – 7 (15:38 / 4 / 1), Popescu – 6 (17:09 / 4 / 1), Păltinişanu – 2 (20:28 / 3 / 2). A mai jucat Czmor, 54 secunde.

Procentaje: aruncări libere 63% (17/27), aruncări de două puncte 40% (27/68), aruncări de 3 puncte 29% (7/24), recuperări 36, asistenţe 14, greşeli 25, blocaje 3, puncte din zona coşului 30.

BC Rilski: MIrkovic – 18, Vukosavljevic – 13, Marinov şi Boev, câte 11.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.