Djerasimovic cu 24 dar Timişoara pierde după ce avea 11 avans la pauza mare

Sîrbul Marko Djerasimovic (foto) a fost şi joi seară, pentru a doua oară la rînd, prim marcator al lui BC Timişoara, de-această dată noua achiziţie marcînd cu 10 puncte în plus faţă de zestrea din succesul repurtat marţi cu cei din Smederevo, 83:60, insuficient însă pentru a preveni un eşec la 8 puncte diferenţă.

Elevii lui Predrag Badnajrevic, aflaţi la al doilea joc test în cadrul stagiului de pregătire şi meciuri din Serbia, au repetat pînă la un punct scenariul din victoria de marţi, cînd conduceau cu 24 de puncte la pauză, după care cedau sfertul 3, cu 24:10. Joi seară, tot la Beograd, „violeţii” au condus cu 11 puncte după 20 de minute, avantaj însă risipit în totalitate pînă la finele sfertului trei.

Echipa bănăţeană a pierdut cel de-al doilea meci amical jucat în Serbia, în ciuda faptului că a condus la 11 puncte diferență la jumătatea partidei: Mega Vizura Beograd – BC Timişoara 86:78 (32:43) / (18:18, 14:25, 22:11, 32:24). Marcatorii Timişoarei au fost Djerasimovic, cu 24 puncte, Căpuşan – 14, Jovanovic – 11, Popescu – 9, Archie – 7, Sollazzo – 6, Johnson – 4 şi Sarovic, cu 3.

Mega Vizura Beograd a ocupat locul al VI-lea în prima ligă sârbă pe 2012. Pivotul sârbilor, Boban Marjanovic (24 ani, 2,22 m, fost la CSKA Moscova și Zalgiris Kaunas) a avut 28 de puncte și 10 recuperări.

Următorul meci, sâmbătă, 1 septembrie, cu Tamiș Pancevo (locul X în prima liga sârbă)

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.