Dragan Petricevic: „Absenţa lui Bogdan Popescu nu s-ar fi simţit probabil atât de mult dacă Pesic nu făcea repede 3 greşeli”

Dragan Petricevic a salutat prima victorie a alb-violeţilor lui BC Timişoara în noua ediţie a Ligii Naţionale, 82:70 contra concitadinei BC Timba, în etapa a doua, joc disputat de la ora 18 în sala „Constantin Jude” în care, deşi au început mai greu, Pesic acumulând 3 greşeli personale în primele nici 7 minute, „oaspeţii” pe hârtie au câştigat fiecare sfert, având 8 puncte avans la pauză…

Time-out BC Timișoara

„Felicitări în primul rând echipei mele, dar şi echipei gazdă! Nu văd cum aş putea să-l analizez mult prea mult, acest joc…”, a început antrenorul lui BC Timişoara, continuând: „Efectiv, un meci în care practic cu excepţia primelor minute şi o perioadă la începutul sfertului 3, a fost controlat de noi. Am avut şi probleme în lot, absenţa lui Bogdan Popescu nu s-ar fi resimţit probabil atât dacă Pesic nu făcea 3 faulturi, repede. Am fost daţi peste tot într-o direcţie în care n-am fost pregătiţi, dar bine s-a descurcat şi Raul Covaciu, şi George Toth în anumite momente. Aport a dat şi banca, şi mă bucur de prima victorie în campionat, cu o echipă ambiţioasă, care a jucat cu foarte, foarte multă ambiţie, m-am şi aşteptat să fie aşa. Într-adevăr, presiunea a fost în rândurile noastre şi întotdeauna este aşa într-o echipă de la care se aşteaptă, care a fost în fruntea baschetului acum câţiva ani de zile, şi în continuare este o echipa importantă”.

„Şi dacă Doamne fereşte pierdeam astăzi cu Timba, nu se deschidea pământul şi nici nu erupea nici un vulcan. A fost presiune dar datorită faptului că toţi se aşteptau să câştigăm. Este un meci în care, când joci cu un favorit clar de la bun început, sigur că e presiune pe această echipă, iar când învingi nu-ţi aduce mult prea mult şi când îl pierzi, pierzi foarte mult. Am reuşit să răspundem şi faptului că un jucător de bază a avut 3 faulturi destul de devreme, eram neatenţi puţin la final, când puteam să ducem meciul cu câteva minute înainte, dar l-am făcut cu greşelile noastre din nou palpitant, interesant, dar cred că acest aspect e bun pentru public”, a adăugat Petricevic.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.