Dragan Petricevic, înaintea revanşei: „Îmi doresc o susţinere din tribună măcar cât a avut Oradea”

Dragan Petricevic, aflat la a treia înfrângere consecutivă cu BC Timişoara, 98:82 în manşa I a sferturilor de finală ale Cupei României, la Oradea, a fost just în a aprecia după eşecul din sala „Antonio Alexe” că alb-violeţii ar fi putut aspira la un rezultat mai strâns prin prisma prestaţiei lor până spre mijlocul ultimului sfert, aproape de la egal la egal cu secund clasata în Liga Naţională, doar căderea din final, când oaspeţii l-au şi pierdut pentru 5 greşeli personale pe Vasojevic, aflat la a doua apariţie de la revenirea sa pe Bega, cădere dată de pierderea pasului cu mai oţeliţii bihoreni şi implicit o disipare a lucidităţii, privându-i de un deznodământ cu perspective mai bune pentru revanşa de duminică de la ora 18.

“Am jucat bine 34-35 de minute, dar un meci de baschet durează 40 de minute. Am arătat o atitudine bună, suficient de bună pentru un rezultat mai strâns. Din păcate, am întâlnit cel mai puţin dorit adversar, care are stabilitate şi cea mai bună pregătire fizică, şi asta s-a văzut în ultimul sfert”, a spus Petricevic pentru www.bctimisoara.ro, realitatea fiind într-adevăr că orădenii şi-au permis să abordeze acest prim meci oficial din 2014 sub protecţia unei stabilităţi a lotului ce le-a facilitat inclusiv obţinerea a 3 victorii în faza grupelor EuroChallenge, din toamnă, pe când BC Timişoara se află în plină fază de reconstrucţie, cu tot ceea ce implică aşa ceva, de la procesul de reomogenizare a colectivului şi închegare a relaţiilor de joc, până la dobândirea unor automatisme, dat fiind preluarea băncii tehnice de către Dragan Petricevic în urmă cu doar 4 partide, de atunci Gacesa primind primele sale 3 convocări, Vasojevic două iar noua achiziţie Darren Fenn, debutul în baschetul românesc. Evident, e nevoie de timp, dat fiind că şi Conley n-are mai mult decât exact două luni de la debutul său în alb-violet, tocmai împotriva orădenilor, în meciul de la Timişoara, din turul campionatului, iar căpitanul Zlatko Jovanovic este aşadar nevoit să făurească traseele spre coş cu colegi nou-nouţi, momentan şi în absenţa lui Ingram şi Panic, incomplet refăcuţi pentru a fi convocaţi în manşa tur.

”Diferenţa nu arată că am avut şi aspecte pozitive în joc, iar ceea ce ne rămâne în retur este să evoluăm cât mai convingător, pentru ca apoi să atacăm returul într-o formă bună”, a mai spus Petricevic, dând de înţeles, pe bună dreptate, că rezultatul final nu spune chiar totul, fapt valabil reamintindu-ne că în minutul 32 era doar 71:68 pentru orădeni, a căror desprindere era complet anihilată spre finele sfertului 2, gazdele fiind ulterior ferm ţinute în şah, cu o nou revenire timişoreană pe parcursul sfertului 3.

Poate că dacă jucătorii ar fi perceput mai clar aspectul că prima manşă nu avea un caracter decisiv, dat fiind găzduirea meciului retur la Timişoara, aşadar avantaj pornire pentru BCT în această privinţă încă de la tragerea la sorţi, ştiut fiind faptul că este de preferat să joci revanşa în propriul fief, atunci ar fi şi fost mai precauţi în a-şi doza resursele spre finele întâlnirii, căutând conservarea acelui relativ mic handicap la care au ajuns în urma a două susţinute curse de urmărire pe tabela de marcaj, în loc să caute răsturnarea scorului şi implicit tranşarea calificării încă din prima manşă. Ceea ce oricum n-ar fi fost la îndemâna timişorenilor în ansamblul celor două manşe, dar par a fi reuşit în schimb favoriţii.

Căci, dat fiind şi ascendentul moral al victoriei repurtate de bihoreni acum două luni la Timişoara, anularea handicapului de 16 puncte se anunţă a fi un pod puţin prea îndepărtat, provocare tangibilă în condiţii chiar excepţionale având în vedere circumstanţele actuale din cele două tabere. “Îmi doresc să avem susţinere din tribună, măcar cât a avut Oradea în această seară. Şi CSM a trecut prin momente critice, însă le-a depăşit şi cu ajutorul suporterilor. Felicit jucătorii mei în procent de 80%. Restul rămâne pentru critici”, a încheiat Petricevic, pentru care primul joc din returul campionatului va bate la uşă la finele săptămânii viitoare, acasă cu BCM U Piteşti, destul de consistent învingătoare acasă, ieri, în manşa I a sferturilor cu U Mobitelco Cluj. Iar o frumoasă revanşă cu orădenii va fi imperativ necesară pentru un cât mai bun retur, în care, prin prisma recentelor achiziţii, BC Timişoara se obligă să escaladeze măcar un loc în Liga Naţională.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.