BC Timișoara este noua câștigătoare a Cupei României după ce a reușit o revenire spectaculoasă în finala cu BC Mureș Târgu Mureș. Timișorenii au recuperat un ecart de 18 puncte, înregistrat la jumătatea sfertului trei, și au dus partida în prelungiri, pe care și le-au adjudecat pentru cinci puncte și au câștigat finala cu 78-73. După ce v-am prezentat imagini de la bucuria „leilor din Banat”, iată și câteva imagini de la meciul care a readus Cupa României la Timișoara, după cinci ani de la prima reușită.

BC Mureș a fost formația care a avut o semifinală mai liniștită cu CSU Atlassib Sibiu, a rulat lotul și avea piesele de bază mai odihnite pentru finală, în timp ce alb-violeții au avut un meci mai greu cu gazdele de la Pitești și au păstrat cei mai importanți jucători în teren până la final. Timișorenii, echipați în negru, au început finala Cupei României cu Jovanovic, Lewis, Persic, Tica și Popescu, iar mureșenii, în alb, cu Adamovic, Peciukas, Ivanovic, Dykes și Lazar. Prakuraitis le-a indicat elevilor săi apărarea în zonă în debutul partidei și aceasta le-a pus mari probleme bănățenilor, iar albii s-au distanțat la 12-2 după mai multe intercepții și contre finalizate cu puncte simple. Timișorenii au început să găsească mult mai bine pivoții sub panou și le-au reușit și pătrunderile, astfel că la prima pauză s-a intrat cu 18-16 pentru BC Mureș. Avansul a crescut la 12 puncte la pauza mare, 39-27, după ce mureșenii au reușit un „run” de zece puncte pâna la jumătatea sfertului secund, ambele echipe confruntându-se cu mari probleme la aruncările de la distanță. Jucătorii de la BC Mureș au înscris o aruncare de trei din 8 încercate, în timp ce timișorenii au marcat una din 14, cu un procentaj de 7%.

Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 25, când scorul era 47-29. A intrat și Milencovici la „lei”, iar agresivitatea timișorenilor în apărare a crescut foarte mult, astfel că aceștia au redus distanța cu patru puncte, astfel că la finalul primelor trei sferturi scorul era 53-41. Mureșenii s-au depărtat la 57-43 după un minut scurs din sfertul patru. Au urmat greșeli de ambele părți, iar timișorenii au încercat un pressing în terenul advers. Albii s-au apărat din nou în zonă și Popescu a trecut sub panou, cu ceilalți patru coechipieri jucând larg la linia de trei puncte. În această formulă, cu Lewis, Jovanovic, Pilcevic și Pesic alături de „Pope” în teren, elevii lui Dragan Petricevic s-au apropiat la 57-53, ajutați de două „trițe” a lui Lewis. Dykes a înscris pentru 59-53 după care „leii” au punctat de la distanță, prin Jovanovic, și de la libere și au preluat conducerea pentru prima dată în acest meci, 59-60 cu 115 secunde până la finalul timpului regulamentar. Dykes și-a readus echipa în avantaj, 62-60, cu 43 de secunde până la final, iar Popescu a înscris ambele libere și a egalat la 62 cu timp suficient pentru încă un atac al mureșenilor. Elevii lui Petricevic au încercat să se apere fără fault și Adamovic a avut șansa să încheie meciul dar nu a găsit coșul și s-a ajuns la prelungiri. Popescu și Pesic i-au dus în avantaj pe bănățeni, dar Dykes și Peciukas au egalat în două rânduri, la 68, respectiv 70. Pesic și Pilcevic au marcat de la libere și au dus scorul la 70-74 cu aproape 17 secunde până la final. Dykes a fost al doilea jucător al mureșenilor care a ieșit cu cinci faulturi, după Ivanovic, iar Lazar a fost al treilea. Din tabăra bănățeană, Persic a încheiat partida mai devreme. A urmat o schemă din repunerea mureșenilor și Adamovic a redus ecartul la un punct cu 14 secunde rămase din joc. Bogdan Popescu a fost faultat și a transformat prima liberă, a ratat-o pe a doua iar pe urmărirea ofensivă a marcat și a dus scorul la 73-77. Adamovic a ratat aruncarea de la distanță iar Pilcevic a stabilit scorul final de la libere, 73-78. Formația câștigătoare a fost susținută de câțiva suporteri veniți de la Timișoara, care au fost ajutați de membrii ai galeriei piteștene, dar și de câțiva fani din Sibiu rămași la finala mare după ce formația lor a pierdut meciul pentru locul trei.

BC Timișoara a revenit spectaculos în partea secundă, iar veteranul Bogdan Popescu a fost omul meciului cu 19 puncte și 17 recuperări dintre care 9 ofensive, trecându-și în cont primul trofeu la baschetul 5 la 5. Timișorenii au dominat la capitolul recuperări, 46 la 31, dar mai ales la cele ofensive unde scorul a fost 23-7. Pentru BC Timișoara au mai înscris: Pesic (13 puncte, 5 recuperări), Tica (12 puncte, 6 recuperări), Pilcevic (10 puncte, 9 pase decisive. Acesta apare pe statistica oficială cu trei puncte în plus, fiindu-i atribuită o „triță” a lui Lewis), Jovanovic (9 puncte),  Persic (7 puncte), Lewis (6 puncte, nu trei cum apar pe statistică) și Toth (2 puncte. A mai intrat Milencovici. Din tabăra învinșilor Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator cu 17 puncte.

BC Timișoara a reușit revenirea de la cea mai mare diferență de scor într-o finală de Cupă în ultimii ani și a confirmat tradiția ultimelor ediții conform căreia formația care învinge gazda în semifinale câștigă trofeul. Timișorenii au mai reușit o revenire spectaculoasă în sferturi cu CSU Asesoft Ploiești. La final, imaginile de la finala Cupei României Superbet, ediția 2015.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.