CS SCM Timișoara a debutat cu o victorie în Liga 1 de baschet feminin. Fetele pregătite de Veronica Gavrilă s-au impus la Arad în duelul cu satelitul Universității Goldiș ICIM cu 57-50, pe sferturi: 20-11, 13-11, 6-16, 18-12. Timișorencele au avut un debut mai bun de partidă și au condus cu 13 puncte în prima parte dar au avut probleme când adversarele s-au apărat agresiv pe tot terenul și în sfertul patru gazdele au reușit să preia conducerea. Oaspetele au încheiat partida cu 10 puncte la rând și au început pozitiv meciurile oficiale.

img_3777Nou-înființata secție de baschet feminin a SCM-ului Timișorean a jucat primul meci oficial la Arad în compania satelitului ICIM-ului. Gazdele au început partida cu două jucătoare care fac parte din lotul echipei de Ligă Națională, Gădărici și Ebervein, alături de acestea: Vați, Ciorban și Toth. Oaspetele le-au avut în 5-ul de start pe Mita, Ivășchescu, Neagu, Lupu și Gheban. O parte din junioarele arădene au evoluat în sezonul trecut în Liga Națională după ce clubul a renunțat la jucătoarele importante din cauza problemelor financiare. Și în lotul timișorean sunt câteva jucătoare care anul trecut au debutat pe prima scenă după ce străinele au plecat pe rând de la Danzio. Pe lângă acestea cu mai multă experiență a revenit în teren Gheban care a cochetat cu lotul fostei prim-divizionare din perioada junioratului, are în palmares titlul la U23 și a contribuit la succesele junioarelor în 2012. A absentat în schimb Serrieh, răcită.

Gheban a deschis scorul de la linia de fault, arădencele au egalat la 2 și la 4, iar „trița” lui Neagu și reușita lui Gheban de sub coș le-au distanțat pe timișorence: 4-9. Gazdele au avut probleme de la linia de fault, transformând în mai multe rânduri una din două libere. Bocancea a punctat de la distanță și mărea ecartul și ambele echipe au avut multe ratări și greșeli individuale. Oaspetele s-au distanțat la 12 lungimi și galben-albastrele au început să iasă la pressing avansat pe repunerea timișoreană. Au reușit să recupereze și să facă 8-18, iar Lupu acumula a 3-a greșeală personală în minutul 9. Din nou pressing sus al gazdelor care au beneficiat pe finalul sfertului de alte două libere după ce Ivășchescu a fost sancționată cu antisportiv când a faultat adversara care se grăbea spre coș când mai erau puține secunde din joc. Glisici a transformat una din două libere și scorul primei pauze a fost 11-20.

Jocul a fost presărat cu multe greșeli de ambele părți și ratări. După ce Lupu a fost retrasă pe bancă din cauza faulturilor ca pivot pentru SCM Timișoara a jucat Gheban, care în trecut evolua ca extremă. Au fost faze la care spațiul de trei secunde era complet liber, iar Neagu a reușit să profite de acest lucru după ce și-a depășit adversara directă și a pătruns pe centru unde nu era nici un pivot să o închidă. Lay-up și ecartul ajungea la 13 puncte: 11-24. Din nou apărare avansată a gazdelor care au recuperat și s-au apropiat la 15-24, Gheban și Ivășchescu au refăcut diferența de 13 lungimi. Elevele pregătite de Ildiko Prisăcariu și Monika Brosovszky au continuat cu pressing-ul avansat, cu capcane după centru și au reușit alte recuperări, iar Popa a marcat de la distanță pentru oaspete și a stabilit scorul la jumătatea partidei: 22-33.

Timișorencele nu au găsit drumul spre coș în primele trei minute de la reluare în timp ce gazdele au reușit să plimbe mingea mai bine și s-au apropiat la 28-33. Ivășchescu a întrerupt seria pe contraatac, iar aruncarea de la distanță a lui Ciorban a intrat cu panoul și scorul devenea 31-35. Două libere ratate de Ivășchescu, iar Bocancea a făcut 31-37. A urmat timpul de odihnă al Verei Gavrilă iar elevele sale au trecut la apărarea în zonă. Pressing-ul arădean a reușit din nou și galben-albastrele s-au apropiat la o posesie, 35-37. Din nou antisportiv pentru contră oprită de oaspete, dar cele două libere au fost ratate, iar Pane, pe contraatac a dus scorul la 35-39. Robotin a punctat de la distanță în ultima secundă a sfertului și la ultima pauză ecartul era de un singur punct: 38-39.

Vați a dus formația gazdă pentru prima dată în avantaj după o recuperare ofensivă, 40-39 cu 9:30 minute până la final. Cele două echipe au trecut pe rând la conducere după „trițele” lui Mita și Vați, iar antrenoarea oaspetelor a fost nemulțumită de anumite decizii ale cuplului de arbitri. Au fluierat câte un arbitru din cele două orașe a căror echipe au fost implicate la acest meci din prima etapă a Ligii 1. A revenit și Lupu în teren, iar timișorencele au revenit la apărarea om la om. Pressing-ul avansat le-a pus probleme la repunere oaspetelor care au egalat la 45 și 47. Spectatorii arădeni au încercat să pună presiune pe adversare cu goarnele la atacurile de final, pe lângă „hai ICIM-ul” însoțit de tobă care s-a auzit tot meciul, dar și oaspetele au avut câțiva susținători destul de vocali.

Ambele echipe au făcut greșeli de pasare. SCM era fără jucătoare mari pe teren. Combinație reușită sub coșul advers pentru gazde, o liberă din două marcată de Robotin după intercepția la mijloc și scorul devenea 50-47. După momente în care au avut probleme cu pressing-ul agresiv, pasau repede și aruncau foarte rapid, jucătoarele echipate în roșu au decis partida pe final prin Gheban și Neagu. Prima și-a făcut simțită prezența sub coșul advers prin recuperări, patru libere transformate și o acțiune cu finalizare de pivot la care mingea s-a plimbat pe inel și până la urmă a intrat pentru 50-53. Neagu a pătruns și a punctat, a adăugat alte două libere și a dus scorul la 50-57. Gazdele nu au găsit drumul spre coș în ultimele două minute, au avut tentative de 3 ratate, faulturi pentru a fragmenta jocul, dar scorul a rămas același: 50-57 și noua echipă timișoreană a debutat cu victorie în Liga 1.

Alina Gheban și Larisa Neagu au fost cele mai bune marcatoare ale partidei cu 14, respectiv 13 puncte. Pentru CS SCM Timișoara au mai punctat: Ivășchescu 6, Bocancea 5, Mita 5, Popa 5, Pane 5 și Lupu 4 puncte. Izabela Ciorban și Alexandra Robotin au înscris cel mai mult pentru Universitatea Goldiș ICIM 2 Arad: 11 și 10 puncte. De la gazde au mai înscris: Vați 7 puncte, Toth 5, Spinean 5, Ebervein 3, Glisici 3, Gădărici 3 și Kelemen 3 puncte.

În celelalte două partide ale grupei satelitul Universității Cluj a trecut de echipa secundă a lui Sirius Târgu Mureș cu 109-41, iar CSM CSU Oradea a învins satelitul lui CSM Satu Mare cu 66-35. În etapa de săptămâna viitoare CS SCM Timișoara primește vizita lui CS Universitatea 2 Cluj, CSU LPS Alba Iulia debutează acasă cu ACS BC Sirius 2 Târgu Mureș, iar CSM 2 Satu Mare joacă acasă cu Universitatea Goldiș ICIM 2 Arad.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.