GALERIE FOTO. Gala Sportului Timișorean: Ioana Gheorghe, Ioan Damaschin și RCM UVT Timișoara – câștigătorii „Premiilor de excelență”

Imagini de la Gala Sportului Timișorean, organizată de Primăria Timișoarei la sala Filarmonicii, care a avut loc luni 15 decembrie, de la ora 15. Au fost premiate cele mai bune performanțe sportive din 2014, pe categorii sportive. Câțiva nominalizați nu au putut să vină să-și ridice premiile pentru că sunt la loturile naționale.

Gala de la Filarmonică i-a avut ca gazde pe Florin Mihoc și Adrian Schindarli, iar premierea a fost efectuată de viceprimarul Dan Diaconu și de Mihai Costa, directorul Direcției Instituții Școlare, Miedicale, Sportive și Culturale. Festivitatea a durat mai mult de două ore și a avut și momente artistice de street dance și tango, pentru a oferi câteva clipe de pauză. Primarul Nicolae Robu a ținut un discurs la început, când a promis construirea unui stadion de rugby de 5000 de locuri, iar viceprimarul Diaconu a amintit că Primăria timișoreană este în primele două din țară la finanțarea sportului pe cap de locuitor.

Atleta Ioana Teodora Gheorghe, de la LPS Banatul și CSM Timișoara, a primit și „Premiul de excelență pentru sport al Municipiului Timișoara pe anul 2014”. Componentă lotului național de tineret, campioană națională de juniori 2 la 100 și 200 de metri, a obținut la sfârșitul săptămânii trecută premiul de sportivul anului și la Județ. Cel care a pregătit-o, Ioan Damaschin este antrenorul recompensat cu „Premiul de excelență pentru sport al Municipiului Timișoara pe anul 2014”.

RCM UVT Timișoara, câștigăroarea Cupei României și ocupanta locului trei în Superliga Națională, a primit „Premiul de excelență în sport al Municipiului Timișoara pe anul 2014 la echipe de jocuri sportive”. Valentin Calafeteanu de la RCM a fost desemnat jucătorul anului în rugby. Bogdan Popescu a fost și el printre nominalizații speciali, pentru titlul de campion European cu naționala României la baschet 3×3. Zlatko Jovanovic (BC Timișoara) a primit titlul de jucătorul anului în baschet, iar Cristian Fenici (CH U Poli) a fost declarat jucătorul anului în handbal. Adina Stoiedin (BCM Tymes) a fost jucătoarea anului în baschet, iar baschetbalista Bianca Blanaru, transferată la Washington State University a fost și ea nominalizată.

Ceilalți nominalizați la superlativele disciplinelor sportive individuale olimpice – sportivi cu reprezentare internațională au fost: Adelina Pastor (CSM Timișoara – atletism), Mădălina Ioana Petreanu (CSM Timișoara – canotaj), Robert Ovidiu Groșan (CSS Bega Timișoara – canotaj), Raluca Mihaela Munteanu (CSS Bega Timișoara – canotaj), Adrian Cionca ( CSU Politehnica Timișoara– canotaj), Alin Anton (Water Performance – kaiac-canoe), Simona Pricob (CSM Timișoara – lupte libere), Patricia Martinconi (CSM Timișoara – box), Andra Olariu (CSM Timișoara – badminton) și Elena Isabelle Stan (CSU Politehnica Timișoara – scrimă).

La finalul galeriei foto de la gală găsiți lista completă a nominalizaților.

Iată lista completă a nominalizărilor:

1. NOMINALIZĂRI pentru performanțele în plan internațional și național, la discipline sportive  individuale OLIMPICE

1. Atletism:

-GHEORGHE IOANA TEODORA (L.P.S. Banatul / C.S.Municipal Timișoara)

Componentă lot național tineret; Loc 2 în finala B a probei de 200 de metri la cea de-a doua ediţie a Jocurilor Olimpice de vară pentru tineret, găzduite în perioada 16-28 august în China, la Nanjing.Loc1-100m/200m CN jun2. Loc 4 serii calif CM juniori 1- SUA

-PASTOR ADELINA (C.S.Municipal  Timișoara)

Componentă lot olimpic si național  seniori; CE ech loc 1 4×400; vicecampioană balcanică de senioare în proba de 400 de metri; CB-titlul probei de 4x400m, cu ştafeta României; CN tin loc 1 ech

-DUMITRACHE COSMIN (C.S.Municipal  Timișoara)Component lot național tineret

-IRIMIA DELIA MARIA  (L.P.S. Banatul / C.S.Municipal Timișoara)Componentă lot național juniori; Loc3 800m CN jun2

-BĂRBUȚI ANDREI (C.S.Municipal  Timișoara) Component lot național tineret; locV-U23 Balcaniada de cros(Turcia); loc 3 CN cros (8km)

-Drăghici Marcus Rafael (L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timișoara) Loc 1 staf 4×400 CN jun 1; Medalia nr 500 pentru atletismul local

-Balan Cristina Daniela (L.P.S. Banatul/CS Atletics) Componentă lot național; Loc1 800m CN jun2; Loc2 400m CN jun2

Antrenori: Damaschin Ioan, Grigorescu Marcel, Serban Simona, Raymond Gulyas, Rasadean Mihaela

Mențiuni: Jurjiu Nicolae Adrian (L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timișoara), Cristurean Livia  Ana (L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timișoara), Brancu Ilie Liviu (L.P.S. Banatul  Timișoara), Romanet Simona Beatrice (L.P.S. Banatul  Timișoara), Irimia Ionut Alexandru (L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timișoara), Gheorghescu Ionel Alberto (L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timișoara), Trailescu Mirabela Nicoleta (L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timișoara)

2. Canotaj:             

-PETREANU MĂDĂLINA IOANA (C.S.Municipal  Timișoara)Lot național tineret; LOC 3 CM jun  ech 8+1-Germ; Loc CE jun Belgia –ech 8+1

-GROȘAN ROBERT OVIDIU (CS Școlar Bega)Lot național tineret; Loc 2 CM jun  4 rame  -Germ; Loc 3 CE jun Belgia-ech 8+1

-MUNTEANU RALUCA MIHAELA (CS Școlar Bega)Lot național tineret; Loc 3 CM jun ech 8+1

-CIONCA ADRIAN (CS Universitar Politehnica)Lot olimpic de seniori al Rom pt JO 2016/ lot național tineret; Loc 5 CM Under 23 ani Italia

-HODOROGEA RĂZVAN (C.S.Municipal  Timișoara)

-BIRDAN RADU (C.S.Municipal  Timișoara)

-CIOSICI ALIN (CSUniversitar   Politehnica/ CSS Bega)

-PENȚA CASIAN (CSUniversitar   Politehnica/ CSS Bega)

Antrenori: Balojin Zlatomir-CSMunicipal, Elvira Vasut-CSS Bega, Ecaterina Calapiș-CSUPolitehnica/CSS Bega, Dorin Bena-CSS Bega,

Mențiuni: ANITA MIHAELA CLAUDIA (CS Scolar Bega), PATAKY ROBERT (CSUniversitar   Politehnica), SPIRIDON ROBERT (CSUniversitar   Politehnica), ROSU ADRIAN (CSUniversitar   Politehnica/  CSS Bega)

3. Kaiac- canoe:                         

-Alin Anton (Water Performance) lot național de seniori ; 2 semifinale la  CMondial sen;-loc 9 C European sen; 3 med CN sen: 1 Au/ 1Ag/ 1 Bz

-Mihaela Lulea  (Water Performance) lot nat olimpic paracanoe; loc 4 la CMondial ; loc 3 C European

Ion Povaliceanu (CSScolar 1) Component Lot nat jun 2; CNat jun 2: 3 med Au; Cupa Rom jun 2: 2 med Au; CNat CSSuri -jun2:2 med Au

– Cosmin Vieru (CSScolar 1) Component Lot nat jun 2; CNat jun 2: 3 med Au Cupa Rom jun 2: 2 med Au; CNat CSSuri -jun2:2 med Au

-Leca Maria (CSScolar 1) Componentă Lot nat jun 3; CNat jun 3: 2 med Au si Ag; Cupa Rom jun 3: 2 med Bz; CNat CSSuri-jun3: 2 med Au

-Obreja  Ion (CSScolar 1) CNat jun2: 3 med , 1 med Au; CNat CSSuri-jun: 2 med Au

-Făget  Gabriel (CSScolar 1) CNat jun2: 3 med , 1 med Au; CNat CSSuri-jun: 2 med Au

Antrenori: Octavian Ispas, Diaconu Florin, Rogoveanu Norbert, Sofron Codruta

Mențiuni: Radu   Maria (CSScolar 1); Rus  Lăcrimioara (CSScolar 1), Hirsan   Sandra (CSScolar 1); Strezaru  Ana-Maria (CSScolar 1); Lungu   Denisa (CSScolar 1)

4. Lupte libere si greco-romane:          

a Lupte libere

– PRICOB  SIMONA (CS Municipal Timișoara) -Campioană Naţională a României la categoria 51 kg.- juniori; -Vicecampioană Europeană de juniori la categoria 51 kg; -Campioană Naţională a României la categoria 53 kg.- seniori; -Vicecampioană Naţională a României la categoria 53 kg.- tineret U 23; -Cupei României – juniori – locul I la categoria 55 kg; -Campioană a României cu echipa lupte libere – seniori;

-GAVRILIUC LAURA (CS Municipal Timișoara) Vicecampioană Naţională a României la categoria 75 kg.- seniori; -Campioană Naţională a României la categoria 60 kg.-tinere U 23; -Campioană a României cu echipa de lupte libere – seniori;

-FILIP MARIN (CS Municipal Timișoara) -Campionatul Naţional Individual al României – locul III la categoria 61 kg.-seniori; -Campion Naţional al României la categoria 61 kg.- tinere U 23; -Vicecampion al României cu echipa de lupte libere – seniori

-George Simon (CS Scolar nr.1) component  lot Național Jun. I; -Cupa Rom-jun 1: med Au; -C Nat jun 1: med Bz

Antrenori: Brândusșn Petru, Mihaila Valentin

Mențiuni: CHIRCU  RALUCA (CS Municipal Timișoara) Vicecampioană  Naţională a României la categoria 60 kg.-tineret U 23; Campioană a României cu echipa de lupte libere – seniori; Chinezoni   Adrian (CS Scolar nr.1)-C Nat jun 1: med Ag; Pătrașcu   Dana (CS Scolar nr.1) C Nat jun 2: med Bz; C Nat CSSuri -jun 2: med Ag; Cimpueru Alexandra (CS Scolar nr.1) C Nat jun 2: med Ag; Florea  Pop  Narcisa (CS Scolar nr.1) C Nat jun3: med Au

b Lupte Greco-romane

Vuia  Vlad (Greco-romane 600) CN CSSuri-jun2: med Ag

Titirigă   Marius (Greco-romane 500) CN CSSuri-jun2: med Ag

Gângu   Adrian (500) CN copii: med Ag

Antrenor:  Gavrilă Sebastian

5. Box             

feminin:

-Patricea Martinconi (CS Municipal)

-Alexandra Oprescu (LPS Banatul)

-Daniela Rohan (CS Municipal)

masculin

-Cosmin Vasile Negraru (CS Banatul) Comp lot olimpic tineret; -CN tineret: loc 2

-Alin Tekin (CS Municipal)

-Andrei Secrieru (LPS Banatul)

-Mihai Lazar (CS Municipal) -CN seniori:loc 3; -Cupa Rom: loc 3

Antrenori: Nicolae Ispas (CS Municipal), Mihai Ion (LPS Banatul), Gheorghe Biea (CS Banatul)

6. Badminton:                 

-Andra Olariu (CS Municipal Timișoara) C Balcanic sen Bulgaria-loc 3 ech Rom; CBalcanicU17 Serbia:loc 1 dublu mixt si loc 2 ech; C internat U19-Croatia loc 3 dublu mixt CN sen loc 1 simplu; CN ech U19 – 3 loc 2 simplu si dublu; CN U17-2 loc 1/ loc 3 simplu si dublu CN U19 2 loc 1 simplu si dublu; Cupa Rom tineret/ U17 -3 loc 1; simplu si dublu

-Marius Corciuc (CS Municipal Timișoara) CN seniori -loc 1 dublu m; Cupa Rom sen – loc 1/loc 3 dublu

-Florin Posteuca (CS Municipal Timișoara) CN seniori -loc 1 dublu m

Antrenori:  Dan Corina, Stefan Nyari,

Mențiuni: Sonia Olariu – CB sen Bulgaria loc 3 ech Rom; Daniel Popescu – CN U17 loc 3 dublu mixt; C Rom U15 loc 1/loc 3 dublu; Vlad Dehelean -CN U 9ani-loc 1

7 Scrimă:

feminin

– STAN ELENA ISABELLE (CSUniversitar   Politehnica)

-BOLDOR BOGHIȚĂ ANA

-MAGYAR PETRA

-BALOGH REKA

masculin

-TEACĂ IONUȚ IULIAN

-NIȚĂ VALENTIN ADRIAN

Antrenor: Tudor Petrus

8.Natație / Biatlon/Triatlon

Pentatlon modern                                        

-REVESZ LEVENTE (CS Municipal) Dublu campion/ vicecampion la CN seniori

-DEZNAN SERGIU  Campion Nat seniori

POPOV SNEJANA (CS Scolar nr.1) CN jun2: 10 medalii: 3 Au / 5Ag/2Bz; CN –CSS uri jun2:6 titluri campion

-VAIPAN RADU (CS Scolar nr.1) CN jun2: 10 medalii: 4 Au / 5Ag/1Bz; CN –CSS uri jun2:2 titluri campion

– GIURCA LUCIA   (CS Municipal) CN jun 2: 5 med Ag/ 3 med Bz

-ETIENNE DRAGOTA (CS Aquasport Tm) CN copii 10-11 ani, 11-13 ani, CN poliatlon: 2 recorduri naționale, 8 medalii de aur, 4 medalii de argint, 2 medalii de bronz

Antrenori: 

-Șucan Tiberiu/Bădescu  Ion  -CSS1

-Sabin Avram/Camelia Antal-CS Aquasport

Mențiuni: Epure  Alex (CS Scolar nr.1) CN jun2: 5 medalii: 3 Au / 2Ag; CN –CSS uri jun2:3 titluri campion; Dăncăneț  Emil (CS Scolar nr.1) CN jun2: 5 medalii: 3 Au / 2Ag; CN –CSS uri jun2:3 titluri campion

Echipa de ștafetă: Samira Ahmad,  Letitia Motos,  Emilia Orza,  Anisia Precob (CS Aquasport Tm) 3 medalii de argint: – C Nat Copii 10 ani Arad; ( 2 titluri de vicecampioana naționala) si -C Nat Copii 10 ani Bacau

B Pentathlon modern

– Carmen Dumitrescu (LPS Banatul) CE jun- loc 10; CN tineret/ seniori: med Au si Ag; -Cupa Rom Triatlon-med Au

-HORVATH DAVID CRISTIAN (CS Universitar Politehnica) CE jun- loc 10; CN seniori: 3 med Ag si Bz

-MISCOI VLAD (LPS Banatul) CN jun biathlon/triathlon: 2 med Au; Cupa Rom triathlon- med Au

-SUCAN LARISA (LPS Banatul) CN jun/tiner/sen: 3 med Au/Ag siBz

Antrenori:

-Gyula Galovics-LPS Banatul

-Marian Cosmescu-CSU Politehnica

C Înot masters-

 Clubul de Înot Masters  Timișoara

-Mihai Lisetchi (15 titluri de campion in  C.Nat al Romaniei si Serbiei)

-Tarța Eleonora (9 titluri de campioana in  C.Nat al Romaniei si Serbiei)

9. Tenis:

DICA NINI (Antrenor: Caprioriu Alexandru – CS Sport4Fun)    lotul național al Romaniei categ 14 ani; locul 2 in clasamentul FRT si locul 58 in clasamentul Tennis Europe -dublu vicecampion național la simplu si dublu; LOCUL I  simplu-Turneul Internațional Austria august; LOCUL I  dublu- Turneul Internațional  Serbia; LOCUL I dublu- Turneul Internațional Ungaria; LOCUL II simplu Turneul Internațional Arad septembrie; LOCUL II dublu Turneul Internațional Bucuresti; LOCUL III simplu Turneul Internațional Croatia; LOCUL III simplu Turneul Internațional Ungaria

VELCEA ANDREEA (antrenor Gavra Mihai – CS Sport4Fun)  lotul național al Romaniei categ 14 ani;  locul 3 in clasamentul FRT si locul 64 in clasamentul Tennis Europe; LOCUL I dublu –Turneu Internațional Montenegru; LOCUL I dublu – Turneul Internațional Ungaria; LOCUL II dublu –Turneul Internațional Serbia; LOCUL II dublu- Turneul Internațional Austria; LOCUL II dublu- Turneul Internațional Curtea de Arges; LOCUL II simplu – Turneul Internațional Arad septembrie

-TODONI ANCA (Antrenori:  Paul Tetileanu -CS Municipal) loc 3 CN copii 10 ani; clasare in top național ctg 10 ani

Mențiuni: CIUCA ALESSIA (antrenori Petru Merghes, Alexandru Zorlentan – CS Sport4Fun)

– lotul național al României, categ 14 ani; locul 6 in clasamentul FRT si locul 252 in clasamentul Tennis Europe; LOCUL  I dublu –Turneul Internațional Arad septembrie; LOCUL III  dublu – Turneul Internațional Montenegru; LOCUL III dublu – Turneul Internațional Ungaria; LOCUL III dublu –Turneul Internațional Serbia

CORNEANU SMARANDA (CS Sport4Fun) Campionatele Naționale Intercluburi U14 ani ( echipe de Dublu)-locul 1

POP DARIUS (Antren. Ovidiu Pop – CS Tivoli) -clasare in topul național ctg 10 ani

-MITRACHE AIDA (CS Tivoli) -clasare in topul național ctg 10 ani

-ZERIU PATRICIA (CS Municipal)-clasare in topul național ctg 14 ani

10. Gimnastică artistică:                    

masculin

-GAVRIL LUCA (CSScolar nr.1) C Nat jun: 4 med, 3 Au; CNat CSS-uri:4 med, 3 Au

-SOICA RAUL                                   

-DAVID GAVRIL – Dublu medaliati cu Bz la; CNat CSS-uri

antrenori: Bobirci Paul, Bratan Sebastian

feminin

-STANA ELISA – C Nat jun: 2 med Ag/Bz; CNat CSS-uri: 4 med, 2 Au

-BOCA BIANCA

-ILIES LARISA

 -SERDEAN REBECA Dublu medaliate cu Ag la C Nat jun si CNat CSS-uri

Antrenori: Tomceanu Mariana, Jucu Octavia, Colac Luiza, Jebereanu  Ioan

11. Haltere                                   

-Darius Suiugan (CS Haltere Club Timișoara) -C Nat sen:3 med Ag; -CNat tineret -3 med: Au,Ag si Bz;

-Ion Alin Maranu –C Nat sen:3 med Bz; -CNat tineret :3 med Au

-Mihai Lucian Maranu -CN jun : 3 med Au; – Cupa Rom jun: 3 loc 3

Antren. Calin Milan

12 Powerlifting un sport derivat din  haltere     (neolimpic)                                     

-Sorin Cazacu (CS Caza  Power lifting) -C.Mondial masters: 3 med , 2 Au; -C.European masters:3 med , 2 Au; -Camp.European Powerlifting seniori loc 7; -Camp.European Powerlifting impins-culcat  loc 8; -C.Național sen / master: 8 med Au

-Alexandru Cazacu  -C.Mond tiner/ jun.: med Bz / 2 loc  4; -CNat sen: 2 med Ag, 1 med Bz; -C.Rom sen: med Ag; -CNat tiner/ jun / cadeti: 12 med Au

Mentiune: Dan Pastor: -C.European master.:1 med Bz; -CNat sen / master: 8 med Au

Antrenor: Sorin Cazacu

13 Tir

-Rasinar Adrian (CS Municipal) CNat jun 1 skeet- med Au si med Ag; Cupa Rom jun 1- med Bz; antrenor: Remus Stan

14 Judo

Pinghel Robert (CS ProMotrica) Loc 3 la turneu final CN judo copii

Mircea Catalina – Locuri 1 la turnee internat de copii Germania, Elvetia; -Calificata in turneul final al CN judo copii

-Alexandru Safta -Loc 3 turneu internat de copii Budapesta; -Calificat in turneul final al CN judo copii

Antrenor: Mircea Ion Emilian

15 Ecvestra-Hipism

-Rusu Adelina (CS Romsilva)

2. NOMINALIZĂRI pentru performanțele în plan internațional și național, la discipline sportive  individuale NEOLIMPICE

1. Șah:          

feminin                                             

-Cristina Foisor (AEM-LUXTEN)-CEuropean indiv:loc 3-12, loc 10 cf coefic. Bucholz;

-Calificata la C Mondial; -participanta la Olimpiada de sah -Norvegia

-Andreea Cosman (AEM-Luxten/ CS Scolar nr.1) Componentă lot  național tineret

C Europ Tineret echipe: med Ag; C Mondial tineret loc XV; C Nat jun 18 ani: 3 med Au

-Veronica Foisor (CSS1/ AEM) Componentă lot  național senioare; -CN indiv tineret 20 ani: 2 med Au

masculin

-Constantin Lupulescu (CS  AEM-Luxten) -CEuropean indiv:loc 2-10, loc 6 cf coefic. Bucholz; -Calificat la C Mondial; -participant la Olimpiada de sah -Norvegia

-Mircea Parligras (CS AEM-Luxten) C Nat sen-med Ag individual; -participant la Olimpiada de sah -Norvegia

-Mihnea Costache (CS  AEM-Luxten) C Mondial jun 14 ani-med Bz; C Nat jun 14 ani: 3 med Au

-David Gavrilescu (CS Studentesc Medicina) C European jun 12 ani-loc4; C Nat jun 12 ani-med Au

Antrenori: Sergiu Grunberg, Cornel Pascalau, Ioan Marasescu

Mențiuni: Nevednichi Vladik (CS  AEM-Luxten)-participant la Olimpiada de sah –Norvegia; Stefan Tomici (CS Studentesc Medicina) C Nat jun 18 ani-med Au; Radu Toma (CS  AEM-Luxten) C Nat jun 16 ani-med Au /2 Ag, Alexandra Ciungan (CS Scolar nr.1) Componentă lot  național jun 2; -CN echipe jun: 3 med Au; Szijarto Andreea (CS Scolar nr.1) -CN echipe jun: 3 med Au

2.Arte martiale / Karate:                

-JURJESCU IONUT (CS Zen-Sho) C Mondial karate WKC-sen:  3 med Au  kumite si kata

-BUICULESCU CĂTĂLIN (CS Zen-Sho/CS U Politehn) C Mondial karate WKC-sen: med Au si Ag- kumite;     med Ag-kata

-DEAC MELINDA (CS Zen-Sho/CS U Politehn) C Mondial karate WKC-jun: med Au si Ag –kata; C Europ cadeti med Bz-kata Antren Costinas Catalin

-Alexandra Pop (CS UTK) -C. European Shuto-Ryu: med Bz; -CN sen: med Au si Ag –kumite si kata

-Nagel Adrian (CS UTK) C Mondial Masters antrenor:Mihai Cioroianu (CS UTK)

3. Modelism

-Dan Emilian (CS Municipal) C.European navomodele clasa C:1 loc1/ 1 loc 2 si 4 loc 3; CN navomodele cls C/ evolutie si viteza: 7 loc 1/ 3 loc2/ 7 loc 3

-Dan Lucian C.European navomodele clasa C:1 loc1/ 1 loc 2 si 1 loc 3; CN navomodele cls C: 5 loc 1

4 Sporturi tehnice 

      1. Motociclism

-PASCOTĂ IONEL (C.S. PASCOTĂ)

RAZVAN IRIMESCU (C.S. SPEED RACING)  CN Motocros: campion clasa Quad

-BODEA SEBASTIAN (C.S. QUAD)

2. Automobilism

seniori

-POPA CLAUDIU (ACR TIMIS) Loc 1 open-castigatorul Campionatului de Automobilism Timis 2014

-KREPELKA ALEXANDRU – Locul 1 OPEN -castigatorul Cupei Romaniei la Automobilism – locul 2 OPEN  in Campionatul de Automobilism Timis 2014

-GIURISICI MARIUS -locul 8 in Cupa Europei Centrale si de Est la Raliuri de Orientare – Locul 1  CLASELE 1 si 3 in Campionatul de Automobilism Timis 2014 

Debutanți și juniori

-PREUNCA MIHAI Locul 1 (castigatorul) CLASA DEBUTANTI

-SUGAR CRISTIAN

Darco Pelici (ACR TIMIS) Locul 1 CLASA JUNIORI AUTOMOBILISM (16-19 ani) in Campionatul de Automobilism Timis 2014

3.karting

-Leonard Borlovan; Antrenor emerit: Alex Borlovan (CS ABAS) -camp.național  de juniori (sportivi intre 13-15 ani)

Isabela Isac (CS Isac) Locul1 (câștigătorul) CLASA SUPERSPORT JUNIORI in Campionatul de Karting Timis 2014

-Victor Nagy (ACR Tm) Locul 2 in CLASA SUPERSPORT JUNIORI in Campionatul de Karting Timis 2014

6 Alpinism-Escalada           

Echipa ADAMCSEK BRUNO, ADAMCSEK SEBASTIAN, IUȘAN OVIDIU  și ADRIAN ANDRAȘ; antren:Emil Luzan (CS Universitar Politehnica) expediția care a încercat să cucerească vârful MATTERHORN, Alpii Penini, 4478m, ajungând din cauza condițiilor meteo nefavorabile, doar pe vârful TYNDALL, 4241m

7 Dans sportiv

-Alexandru Miculescu/Andra Pacurar (Antren. Horia Preda –  CS Dance Spirit) -componenti lot național; -C.Mondial tineret –med Bz; -C Europ tiner –loc 4; -C Nat / Cupa Rom -2 med Ag; -participari la 8 competitii -Openuri internat (China,Italia,Bulgaria, Germ,Spania):12 clasari pe podium

-Sebastian Zicoane/Anca Copos (Antren.Emanuel Jebeleanu -CS Sporttim Dance) -componenti lot național standard si latin; -CN juniori:  loc1-standard; -CN de10 dansuri-jun 1: loc 3

-BOARIU ALEXANDRU/ANA MARIA DICA (Antren:Diana Avram, Raul Avram – CS Magnum VRD) -CN de10 dansuri-copii: loc 3

3. NOMINALIZĂRI antrenorii care au produs alături de sportivi performanțele la discipline individuale olimpice Și neolimpice:ANTRENORII ANULUI  – 2014: -DAMASCHIN IOAN (L.P.S Banatul / C.S.Municipal) – atletism; BALOJIN ZLATOMIR (C.S.M. TIMIȘOARA) – canotaj; VASUT ELVIRA (C.S.S.  BEGA)- canotaj; BRÂNDUȘAN  PETRU (C.S.M. TIMIȘOARA) -lupte libere; CALAPIȘ ECATERINA (C.S.U. Politehnica TIMIȘOARA) canotaj; ISPAS  NICOLAIE (C.S.M. TIMIȘOARA) –box; DAN CORINA (C.S.M. TIMIȘOARA) – Badminton; ISPAS OCTAVIAN (CSS1/ CS WaterPerformance) – kaiac-canoe; MARASESCU IOAN (C.S. MEDICINA) șah; SERGIU GRUNBERG (CS AEM-LUXTEN) –sah; PASCALAU CORNEL (CS Scolar nr 1) șah; Costinas Catalin (CS Zen-Sho/CS U Politehn) – karate; HORIA PREDA (CS DANCESPIRIT) -dans sportiv

4. NOMINALIZĂRI ECHIPE CU CELE MAI BUNE PERFORMANȚE SPORTIVE LA COMPETIȚII CU PROBE PE ECHIPE- SPORTURI INDIVIDUALE

-ECHIPA DE LUPTE LIBERE SENIOARE( FEMININ) CS MUNICIPAL TIMIȘOARA Antrenor: BRÂNDUȘAN PETRU; președinte secție lupte: BOLOGA GHEORGHE – campioana Romaniei de senioare

 

-ECHIPA DE SCRIMA- FLORETA  MASCULIN SENIORI CS UNIVERSITATEA TIMIȘOARA: TEACĂ IONUȚ IULIAN; NIȚĂ VALENTIN ADRIAN; TIȚA CĂTĂLIN; MOISUC MARC TEOFIL; antrenor: TUDOR PATRUS; director MIRCEA CHIS -campioana Romaniei de seniori

-ECHIPA DE ȘAH SENIORI (MASCULIN) CS STUDENȚESC MEDICINA  TIMIȘOARA Antrenor:IOAN MARASESCU – campioana Romaniei de seniori

-ECHIPA DE ȘAH SENIORI (FEMININ) CS STUDENțESC MEDICINA TIMIȘOARA Antrenor:IOAN MARASESCU  – campioana Romaniei de seniori

5 Nominalizări ECHIPE – JOCURI SPORTIVE

5.A.   TINERET-JUNIORI              

-Echipa de baschet masculin BC Timișoara tineret Under 20 ani;  Antrenor: Bota Cristian, coord. Ondreikovics Tiberiu – Campioana naționala ed. 2013-2014

”ECHIPA ANULUI LA JOCURI SPORTIVE-TINERET”

– Echipa de baschet CSS BEGA  jun1 UNDER 18 ani fete; Antrenori: Gavrilă  Veronica, Chițu Mioara – vicecampioana națională U18ani ed. 2013-2014

-Echipa de volei CSS BEGA  juniori băieți: Antrenori: Schiesz Sorin; Rasca Romulus – vicecampioana naționala juniori ed. 2013-2014

5. B. Nominalizări echipe jocuri SENIORI:

-Echipa RUGBY CLUB MUNICIPAL MVT UNIVERSITATEA DE VEST TIMIȘOARA Antrenori: princ. Grainger HEIKELL; secund  Sosene Raymond ANESI; câștigătoare a CUPEI ROMÂNIEI; medalie Bz Superliga Naționala

-Componenții ECHIPEI DE MINIFOTBAL A ROMÂNIEI– jucători timișoreni: Cristian Popa, Nicolae Constandana, Miroslav Nicolin, Ovidiu Valceanu; Antren. Tiberiu Lajos – CAMPIOANA EUROPEI: a 5-a oara consecutiv

5 D. Nominalizări fotbal juvenil:

-Echipa de fotbal ACS POLI JUNIORI C( n. 1999);  Antrenor:Sorin Vlaicu – Vicecampioana națională

Component Loturi  naționale: Reprezentativa Rom U 19 ani: Barbut Cristian/Bocsan Cristian;

Balaure Silviu- reprezentativa U 18 ani

Motreanu Radu/Fridrich Harald/

Velcota Sebastian- reprez U16

PREMIUL ‘’SPERANTA IN SPORT’’ SE ATRIBUIE JUCATORULUI DE

 FOTBAL DRAGOMIR VLAD MIHAI- COMPONENT AL   echipei de fotbal ACS POLI JUNIORI C                         

 -Echipa de fotbal LPS Banatul juniori  D1; Antrenor:Prof. Cristian Petcu:

Vicecampioana naționala CN jun D

6. Nominalizări Olimpiada Națională a Sportului Școlar

-Echipa de fotbal cls IX-XII LPS Banatul; Antrenor:Prof. Claudiu Arba: OLIMPIADA NAŢIONALĂ A SPORTULUI ŞCOLAR – campioana naționala

-ECHIPA DE HANDBAL FETE CLS V-VIII – LPS Banatul; Antren. Prof Gallovits Florica: OLIMPIADA NAŢIONALĂ A SPORTULUI ŞCOLAR -campioana naționala 

-ECHIPA DE BASCHET BĂIEȚI –cls IX-XII  LPS Banatul, Antren. Prof Dumitru Monica: OLIMPIADA NAŢIONALă A SPORTULUI ŞCOLAR -vicecampioana națională

-ECHIPA DE VOLEI BĂIETI –cls IX-XII  LPS Banatul, Antren. Prof Dumitru Monica: OLIMPIADA NAŢIONALĂ A SPORTULUI ŞCOLAR -vicecampioana naționala

7. Nominalizări organizații care au promovat programe sportive în comunitatea timișoreana ”Premiul de excelență în sport al Munic.Timișoara pentru programe și proiecte de sport”

BC Timișoara

-Proiectul Academia de Baschet Timișoara; -partener al FR Baschet in organizarea CE Baschet U18 feminin-ed 2014, Timișoara; manager club  Leo de Mayo; Director academie Dan Paltinisanu  

Asociatia Club Sportiv Agroland Timișoara

Proiectul sportiv-Înființarea unui centru de volei feminin, 4 echipe nivel speranțe/ cadete/ junioare/ și echipa de liga a 2-a; Președinte Horia Cardoș 

Asociatia CS Judo Phoenix Timișoara

Proiectul -Centrul de judo Phoenix-un complex sportiv modernizat nou, pentru relansarea judoului timișorean; organiz evenimentului de judo; Presedinte Laurentiu Jurca

Acest articol a fost publicat în Atletism, Baschet, Rugby și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la GALERIE FOTO. Gala Sportului Timișorean: Ioana Gheorghe, Ioan Damaschin și RCM UVT Timișoara – câștigătorii „Premiilor de excelență”

  1. Leucuta Dorina spune:

    Cateva erori grave s-au facut la natatie/biatlon/pentatlon:
    1. seful de catedra la CSS este d-l Badescu Ion. Mi se pare normal sa fie primul nominalizat.
    2. ordinea sportivilor nominalizati nu este facuta dupa criterii valorice.
    3. intotdeauna componenta stafetei este alcatuita din 4 sportivi. Ati premiat numai doi.
    4. un campion national la inot nu a fost premiat.
    5 un sportiv component al echipei de pentatlon care a obtinut calificarea in primii trei nu a fost mentionat.
    6. la cel putin un sportiv numarul medaliilor nu este corect(este mai mare).
    7. cel putin un sportiv nu mai frecventeaza antrenamentele de inot si nu a mai participat la campionatul national din decembrie.
    8. este o practica obisnuita a ultimilor ani in natatie sa se acorde premii dupa alte criterii decat cele sportive.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


+ trei = 5

 


Alte articole legate de acest subiect: