Fetele de la SCM Timișoara s-au impus cu 2-0 în turul doi din play-off cu FCC ICIM Arad și vor juca pentru locurile 5-6. Alb-violetele au câștigat meciul doi al seriei cu 82-69, pe sferturi: 18-13, 23-19, 22-20 și 19-17. Timișorencele vor întâlni CSBT Alexandria în lupta pentru locul 5.

Alb-violetele au legat prima dată două victorii în fața arădencelor în acest sezon. În primul meci al seriei a fost 65-57 pentru timișorence, la Arad. SCM a rămas cu două străine înainte de Final 8-ul Cupei României și echipa este obișnuită deja în această formulă, cu care a pus probleme multor formații. FCC ICIM Arad a renunțat la Wingate după eșecul din primul tur de play-off, Tavic nu a jucat în dubla vestică din cauza unor probleme la spate, iar Hadzovic a intrat accidentată la gleznă.

Mihai Coldea le-a trimis în 5-ul de start pe Lloyd, Ivășchescu, Stoiedin, Brosovszky Boriga și Burdgess. Bogdan Bulj a răspuns cu Poole, Coker, Ferenczi, Ciotir și Hadzovic. După un început echilibrat, alb-violetele au condus cu 18-13 la prima pauză. Au fost multe momente în care s-a sărit peste faza de construcție și s-a jucat rapid, dar au fost și perioade de joc cu multe întreruperi pentru libere. Ambele echipe au încercat apărarea în zonă începând din sfertul secund.

Au fost proteste din partea oaspeților, care au primit două tehnice din această cauză. Primul, cu 4 secunde rămase din sfertul doi, când galben-albastrele se apropiaseră la 5 puncte după ce au ieșit la pressing pe repunerea adversă în ultimul minut, au furat două mingi și au înscris 4 puncte. La pauza mare scorul era 41-32. Timișorencele conduceau cu 11 lungimi la startul ultimei perioade de joc, 63-52. Oaspetele s-au apropiat la 8 puncte, dar gazdele au răspuns și s-au distanțat, din nou. Al doilea tehnic pentru banca arădeană a fost acordat cu trei minute înainte de final. Elevele lui Mihai Coldea s-au distanțat la un maxim de 17 puncte, iar meciul s-a încheiat cu 82-69.

Dlesha Lloyd a fost coșghetera partidei cu 29 de puncte, la care a adăugat 8 recuperări și 5 pase decisive în 38:42 minute, pentru +35 în dreptul eficienței. Burdgess a urmat-o cu 18 puncte, plus 9 recuperări și 5 pase decisive. Monika Brosovszky a fost în double-double, cu 13 puncte și 11 pase decisive. Pentru SCM Timișoara au mai înscris: Ardelean 10 puncte, Stoiedin 6, Pop 4 și Filip 2 puncte. Porsche Poole a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete cu 18 puncte. De la FCC ICIM Arad au mai înscris: Coker 16 puncte (plus 8 recuperări), Mercea 12 puncte, Ferenczi 10, Nagy 9 și Ciotir 4 puncte.

Declarații după meci:

Monika Brosovszky Boriga (SCM Timișoara):

„Vreau să felicit echipa mea pentru tot, am trecut de Arad cu 2-0. Vreau să felicit și Aradul. Într-adevăr, ambele echipe am suferit mici schimbări de-a lungul campionatului. Ele au avut ghinion să cadă de pe 5 pe 6. Le-au plecat jucătoare, cum și la noi au plecat 3 jucătoare. Am rămas mai puține, dar, într-un final noi ne-am luptat. Să nu uităm că era să scoatem Satu Mare din cărți și să intrăm în 1-4. De aceea mă bucur că putem să luptăm și să terminăm campionatul acesta pe locul 5, cu toate problemele pe care le-am avut. Părerea mea că apărarea a făcut diferența, nu sfertul 3 de la ele. Apărarea și ne-am concentrat în atac. Ne-am dat punctele care trebuia. În baschet nu există perfect. Și Jordan ratează, și mulți jucători, dar până la urmă e bine când se termină cu bine. De data asta s-a terminat bine pentru noi. Partea financiară e ok. N-aș intra în amănunte. Au fost mici întârzieri, ca dealtfel, la alte echipe, nu numai la noi, deci nu văd care e problema, suntem chiar ok”.

Bogdan Bulj (FCC ICIM Arad):

„Felicitări Timișoarei pentru victorie. Au fost mai buni decât noi de două ori. Azi am luptat cât de bine am putut. Rezultatul de azi nu e realistic. Am avut multe probleme înainte de aceste meciuri. Jucăm fără jucătoare care au fost lideri în această echipă. Ne-am antrenat cu 5 jucătoare înainte de aceste meciuri cu Timișoara. Mult noroc Timișoarei pentru locul 5 și o să încercăm să câștigăm cele două jocuri pe care le mai avem. Toate meciurile dintre Timișoara și Arad din acest an au fost puțin nervoase. Toate meciurile s-au decis la 2, 3 mingi. Nu o să spun nimic de arbitri, dar dacă întrebați de joc, am avut multe situații când a fost fault și nu au fluierat. Toată lumea a fost nervoasă din această cauză și nu înțeleg de ce se întâmplă astfel de lucruri, că nu fluieră faulturi evidente. Trebuie să fiu în spatele echipei când nu e corect. Este normal că și arbitrii pot face greșeli, dar după 2, 3 dăți, e normal să fim nervoși după asta. Nu arbitri au decis acest meci, Timișoara a meritat, vreau să fie clar”.

SCM Timișoara va juca cu CSBT Alexandria pentru locul 5. Primul meci va fi la Alexandria în 19 aprilie, iar sala Constantin Jude îl va găzdui pe al doilea în 22. Dacă va fi nevoie de joc decisiv, acesta va avea loc pe terenul teleormănencelor în 25 aprilie.

În finala LNBF au ajuns ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, pentru a 4-a oară la rând, și CSM Satu Mare, după o pauză de 6 ani. Primele două meciuri ale finelei se vor disputa în 20 și 21 aprilie la Sfântu Gheorghe. Olimpia CSU Brașov și Universitatea Cluj-Napoca vor lupta pentru bronz. Prima partidă va avea loc la Brașov în 19 aprilie. FCC ICIM Arad și CSU Alba Iulia vor juca pentru locul 7, cu primul joc în 15 aprilie, la Arad.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.