Imagini de la primul joc în noua stagiune a „Urşilor” Timişoarei, BC Timba Timişoara – CSU Asesoft Ploieşti 86:108 (56:55), disputat sâmbătă de la ora 18 în manşa I a optimilor Cupei României la baschet masculin, în sala „Constantin Jude” din Timişoara, şi care a curs în mare echilibru până cu 3 minute rămase din penultimul sfert.

Campioana României, care pierdea aici în primăvară finala mică în Cupa României, în faţa lui BC Timişoara, s-a desprins de arţăgoşii „Urşi” abia pe parcursul a 6 minute de la finele sfertului 3 şi începutul ultimului, de la 74:76, la 74:89, după care diferenţa a crescut rapid până în jurul a 20 de puncte, 77:96.

Deşi a acuzat pierderea la încălzire a lui David Lawrence, care a acuzat o accidentare, Timba a început curajos şi a condus ostilităţile în prima jumătate a unei partide disputate în faţa a nici 500 de spectatori.

Egală a ploieştenilor în primul sfert, 24:24, şi depăşindu-i la limită în cel de-al doilea, cu 32:31, BC Timba Timişoara a cedat ritmul abia în ultima treime a unei deschideri de stagiune cu garda jos, în a cărei primă repriză s-au marcat nu mai puţin decât 111 puncte: 56:55.

Însă doar CSU Asesoft a mai menţinut ritmul şi la reluare, câştigând sferturile 3 şi 4 tot mai clar, cu 18:26 şi 12:27, pe când de la timişoreni play-makerul coşgeter Kevin Bridgewaters a acumulat şi a cincea greşeală personală, în vreme ce Tasic şi Pătru respectiv Adamovic şi Mohammed au rezistat cu câte 4.

Cinciuri de start

BC Timba Timişoara: Bridgewaters, Pătru, Brown, Mihuţi, Tasic

Au mai intrat, pe rând, în primul sfert: Czmor, în locul lui Mihuţi; Florveus (Czmor); Popa (Pătru); Păcurariu (Bridgewaters)

CSU Asesoft Ploieşti: Dunn, Mohammed, Flowers, Burlacu, Tica

Au mai intrat, pe rând, în primul sfert: Zekovic, pentru Burlacu; Adamovic (Dunn) şi Szijarto (Flowers)

*

Sfertul 1:

Campioana a început mai bine, Timba preluând conducerea doar cu 9:7 dar fiind apoi dominată, 9:16 şi 12:21, după care a egalat cu 22 de secunde înaintea primului respiro, prin coşul lui Florveus cu aruncare liberă.

Sfertul 2:

„Urşii” se desprind imediat cu două coşuri ale aceluiaşi Florveus, după care Brown şi Tasic, cu câte 4 puncte, urcă scorul la 36:27 în minutul 13. Bridgewaters îi răspunde veteranului Burlacu tot cu o aruncare de 3 puncte, pentru 42:37 la mijlocul sfertului. Timba mai are o dată 9 puncte avans dar, prin Zekovic, prahovenii se apropie de două ori la un punct diferenţă în ultimul minut înaintea pauzei: 56:55.

Sfertul 3:

Flowers înscrie primele 8 puncte după pauză ale Ploieştiului, pe când Timba Timişoara mai trece în faţă doar cu 65:63, prin Florveus, în minutul 23. Kevin Bridgewaters, cu procentaje excelente şi 5 din 6 aruncări de 3 puncte reuşite pe parcursul meciului, mai apropie pentru ultima oară „Urşii” la două puncte, dar şi Flowers se remarcă, tot cu un total de 5 aruncări de 3 puncte. Ultimele două coşuri, ale ploieştenilor, care câştigă primul lor sfert, cu 18:26, şi iau cel mai mare avans: 7 puncte.

Sfertul 4:

Galop de sănătate al Ploieştiului, care înscrie în partea a doua a jocului doar cu un coş mai puţin decât în prima jumătate. Trei minute i-au luat gazdei timişorene să scuture plasa, prin Florveus. 12:27 în ultimele 10 minute…

*

Marcatori:

Timba (6 marcatori): Bridgewaters 28 puncte, Florveus double-double 23p (11 recuperări), Brown 15p (6 assists; cele mai multe minute jucate: 35:32), Tasic 11p, Czmor 5p, Pătru 4p.

Au mai jucat Popa, Păcurariu, Mihuţi şi Novac.

Ploieşti (9 marcatori): Flowers 30 puncte (8 aruncări de 3 puncte reuşite din 11), Burlacu şi Mohammed 19p, Zekovic 17p, Adamovic 10p, Dunn 5p, Gutoaia 4p, Negoiţescu 3p, Tica 1p.

A mai jucat Szijarto.

* În alte jocuri ale optimilor, Steaua CSM – BC Timişoara 65:74, CSM Oradea – Chiajna 81:53, Atlassib Sibiu – BC Mureş 84:78, SCM U Craiova – U Cluj 82:78. Gaz Metan – Energia Rovinari se joacă marţi.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.