Încă o despărțire la BCM Tymes. Vladinka Erak a părăsit gruparea timișoreană

BCM Tymes Politehnica Timișoara a renunțat la încă o jucătoare. După despărțirea de Diana Moraru, și Vladinka Erak a părăsit gruparea timișoreană. Pivotul sârb a evoluat în 19 meciuri de campionat pentru alb-violete, în care a avut medii de 8,7 puncte și 6 recuperări.

Vladinka Erak se afla la al treilea sezon consecutiv în România, după ce a trecut pe la CSM București Sportul Studențesc și Olimpia Brașov. Aceasta ar putea să se întoarcă la formația brașoveană, de la care a plecat în vară. În cele două sezoane anterioare a avut o medie de 10,3 puncte/meci în 28 de partide.

IMG_9865În actuala stagiune, pivotul sârb a evoluat în 19 partide de campionat pentru BCM Tymes. Are o medie de aproximativ 25 de minute pe meci, 8,7 puncte și 6 recuperări. Chiar dacă la începutul sezonului era cel mai experimentat pivot din lot, Erak a început doar 2 partide în primii 5, iar în acestea a avut o medie de 35 de minute, 11 puncte și 8,5 recuperări. În partidele în care a intrat de pe bancă, sârboaica a jucat 23:48 minute/meci, cu o medie de 8,4 puncte și 5,7 recuperări. În Cupa României, a început ca titulară meciurile din primul tur cu Phoenix Galați și partida a doua de la Sfântu Gheorghe, din sferturi și a înscris 7 puncte/meci.

După venirea lui Maksimovic, minutele lui Erak au scăzut. Dacă în turul campionatului a jucat sub 20 de minute într-un singur meci, cel cu Rapid, în celelalte a jucat de la 22 de minute până la 36. De când a venit fosta componentă a naționalei Serbiei, Erak a jucat în două partide 25 de minute, iar în alte trei partide a petrecut în jur de 13 minute în teren.

Vladinka Erak a înscris cele mai multe puncte, 17, în partida de pe teren propriu cu CSU Alba Iulia, din etapa a patra. Cea mai bună perioadă la gruparea timișoreană a prins-o între etapele 4 și 10, când a avut șase partide cu peste 10 puncte marcate, dintre care patru consecutive.

După ce s-a despărțit de Moraru și Erak, BCM Tymes a rămas cu zece jucătoare: Stoiedin, Dumitrache, Zidaru, Geleriu, Serrieh, Pesovic, Krnjetin, Karakasevic, Maksimovic și Jovovic. Reamintim că de la formație au mai plecat în acest sezon Novakovic, care a făcut pregătirea cu Tymes dar nu a evoluat în nici o partidă oficială, Ștefan și Ghizilă. În cazul în care nu vor veni jucătoare noi la echipă, lotul ar putea fi completat cu junioare de la CSȘ Bega.

Următoarea partidă pentru BCM Tymes este în deplasare pe 31 ianuarie, la Nova Vita Târgu Mureș, ocupanta locului 10 în clasament, la două victorii în urma timișorencelor. Nova Vita pare prima echipă care poate să pună în pericol locul de play-off al lui Tymes, în condițiile în care la prima urmăritoare, CSM Satu Mare, plecările continuă și a ieșit din cursa pentru primele opt. Rămâne de văzut dacă BCM Tymes va renunța și la alte jucătoare și dacă despărțirile din ultima vreme vor afecta jocul și evoluția bănățencelor .

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.