Înfrângere și un prim moment dificil pentru BC Timișoara

BC Timişoara, liderul Diviziei A, a suferit în această seara ce-a de-a treia înfrângere în actuala ediţie de campionat tocmai împotriva Piteştiului, formaţie aflată pe locul 10 în clasament. Şi tocmai la Timişoara! ¨Leii¨ din Banat au cedat partida la un punct diferență, scor 69:70 (14:15; 16:26; 28:17; 10:13), suferind astfel a doua înfrângere pe teren propriu în această ediţie de campionat. Bogdan Popescu (foto), cu un double-double 19 cu 17 şi ca şi integralist, a comis a cincea greşeală personală cu două secunde înaintea finishului, la puţin timp după ce stabilea scorul final din două aruncări libere.

Se pare că pauza de 16 zile cauzată de amânarea partidelor datorită vremii neprielnice nu le-a fost deloc folositoare elevilor antrenați de Predrag Badnjarevic. Obișnuiți să joace din 3 în 3 zile, Archie&Co. au fost de nerecunoscut în această seară împotriva unei formații BCM U Pitești relativ modeste. Se pare că presiunea jocurilor importante și a oboselii au fost un factor de moral și ambiție pentru alb-violeţi, aceștia descurcându-se de minune în acele condiții. În schimb, în această seară, BC Timișoara a arătat mai mult ca o echipă venită din vacanță. Și îngrijorarea devine și mai mare întrucât peste 6 zile ia startul competiția Final Four a Cupei României de la București.

Jocul a fost unul modest de ambele părți, foarte slab în prima jumătate și slab în ce-a de-a doua. Badnjarevic a optat pentru  un ˝starting five˝ cu Jovanovic-Siriscevic-Archie-Popescu-Spralja, mai intrând ulterior Cuic, Andrei și Păltinișanu. În mod straniu, croatul Sime Spralja a fost înlocuit în primul sfert și nu a mai fost introdus pe întreaga durată a partidei, asta în condițiile în care piteștenii au o echipă cu talie. Mai mult, Piteștiul, echipă care a înregistrat 9 înfrângeri în această ediție de campionat, a reușit să câștige partida într-un final de sfert 4 în care aveau 2 eliminați, chiar 3 în ultima fază de atac a bănățenilor.

Într-o partidă în care mingile pierdute și recuperările adversarilor sub panoul nostru au fost la ordinea zilei, Bogdan Popescu a fost singurul care s-a remarcat, reușind 19 puncte și 17 recuperări. L-au urmat ca număr de puncte înscrise, Cuic (18p), Archie (13p), Jovanovic (8p), Siriscevic (8p), Păltinișanu (2p) și Spralja (1p). De cealaltă parte, s-au remarcat Vujacic (19p), Popovic (17p) și Kinloch (14p).

Să sperăm că este doar un duș rece pentru trupa lui Predrag Badnjarevic şi Milorad Perovic, aceasta având nevoie de concentrare și încredere săptămâna viitoare în Final Four-ul din Cupa României.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Înfrângere și un prim moment dificil pentru BC Timișoara

1. TTB spune:

Mai e nevoie si de arbitraj echidistant, NU COMPENSATORIU.

2. alex spune:

Din pacate, la infangere au avut si arbitri o contributie prin modul partinitor in aprecierea greselilor de joc. Am senzatia ca nu se vrea de „undeva” ca Timisoara sa obtina titlul.