Intră și Blanaru dar România U20 cedează la 18 Macedoniei

Reprezentativa de baschet feminin a României a pierdut și cel de-al doilea joc la turneul Diviziei B al Campionatului European sub 20 de ani, ce a început joi la Albena, în Bulgaria, elevele lui Dan Fleșeriu cedînd toate cele 4 sferturi în confruntarea cu Macedonia și urmînd să întîlnească luni seara o selecționată gazdă deja cu două succese în cont.

Bianca Blanaru (18 ani, 1,94m), pivotul lui BCM Danzio Timişoara

Bianca Blanaru, neutilizată în eșecul de vineri, 64:67 cu Portugalia, a evoluat 10 minute în partida de sîmbătă, înregistrînd 5 recuperări, în vreme ce colega sa de juniorat la CSȘ Bega Timișoara, Dora Ardelean, a jucat 13 minute, cu un punct în cont și 3 recuperări. Sonia Ursu a reușit un double-double, 18 puncte și 12 recuperări, dar România U20 a cedat cu 54:72 (17:19, 12:22, 13:14, 12:17), după ce era condusă la pauza mare cu 29:41, regăsindu-se astfel între cele 3 naționale din 9 fără victorie după 3 runde de meciuri din nouă.

Doar primele 3 clasate la finele întrecerii sistem campionat din Bulgaria vor accede în Divizia A, elita categoriei, verdictul urmînd a fi dat pe 14 iulie. Belgiencele au 3 succese din 3 jocuri iar lusitanele două din două meciuri, cîte două triumfuri și un eșec mai avînd Cehia, Bulgaria și Macedonia.

Româncele, care le includ pe Bianca Blanaru (18 ani), de la BCM Danzio Timișoara, și Dora Ardelean, care luna viitoare va împlini 19 ani dar n-a prins sezonul trecut lotul prim-divizionarei, vor mai juca 6 partide pînă duminica viitoare.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.